امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148532
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 359
به گزارش پیروان مــوعـــود،حمیدرضا تشیعی با بیان آنکه از ابتدای پاییز امسال نشست‌های مقابله با کم‌آبی در کشور برگزار شده و اقدام‌های ...

به گزارش پیروان مــوعـــود،حمیدرضا تشیعی با بیان آنکه از ابتدای پاییز امسال نشست‌های مقابله با کم‌آبی در کشور برگزار شده و اقدام‌های اضطراری لازم برای تامین آب و مدیریت مصرف در این نشست‌ها بررسی و تصویب شده است، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌‌شود متوسط دمای هوا در سال آینده 1.5 درجه گرم‌تر شود.

وی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و به‌ویژه تابستان 94 اجرای پروژه‌های مدیریت مصرف آب است.

تشیعی ادامه داد:شرکت‌های آب و فاضلاب به‌ویژه در استان‌هایی که با محدودیت شدید منابع آبی مواجه هستند، ملزم به اجرای مصوبه‌های مقابله با کم‌آبی شده‌اند.

وی افزود: در سناریوی بدبینانه تدوین‌شده، 547 شهر کشور در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 517 شهر بود ضمن آنکه براساس این سناریو، 24 مرکز استان در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 12 مرکز استان گزارش شده بود.

تشیعی با بیان آنکه برای عبور از پیک مصرف تابستان 94 به همکاری مشترکان برای صرفه‌جویی دست‌کم 10 تا 20 درصدی مصرف آب نیاز داریم، تصریح کرد: هم‌اکنون 9 مرکز استان شامل شهرهای کرمان، بندرعباس، سنندج، تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرج و همدان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند که صرفه‌جویی دست‌کم 20 درصدی مشترکان برای تامین پایدار آب شرب ضروری است.

وی همچنین سه مرکز استان شامل شهرهای بوشهر، زنجان و سمنان را در وضعیت نارنجی به لحاظ شرایط آبی برشمرد و از مشترکان این شهرها خواست دست‌کم 10 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین ذخیره آب سدهای تامین‌کننده آب شرب در کشور را معادل 32 درصد حجم مخازن این سدها اعلام کرد و گفت: این میزان در سال گذشته 36 درصد گزارش شده بود که اکنون با کاهش چهار درصدی مواجه هستیم و این به معنای تشدید تنش آبی در کشور است.

*کاهش 18 میلیارد متر مکعبی بارش ها

وی اظهار داشت: حجم بارندگی‌های سالانه در هفت سال اخیر از 120 میلیارد مترمکعب با 18 میلیارد مترمکعب کاهش به 102 میلیارد مترمکعب رسیده است که این میزان کاهش معادل حدود سه برابر مصرف سالانه آب شرب کشور و 18 برابر مصرف سالانه آب شرب در کلان‌شهر تهران است.

وی افزود: مجموع حجم آب معادل برف کشور نیز هم‌اکنون معادل ظرفیت ذخیره آب سد امیرکبیر (کرج) است.

تشیعی با بیان آنکه پیش‌بینی می‌‌شود متوسط دمای هوا در سال آینده 1.5 درجه گرم‌تر شود، اصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و به‌ویژه تابستان 94 اجرای پروژه‌های مدیریت مصرف آب است.

انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها