امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148564
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 242
به گزارش خبرنگار پارلمانی پیروان مــوعـــود، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته سال 1393 به میان خبرنگاران آمد و پاسخ‌گوی سوالات ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پیروان مــوعـــود، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته سال 1393 به میان خبرنگاران آمد و پاسخ‌گوی سوالات آنان درباره آخرین مسائل داخلی و خارجی بود.

نشست خبری رئیس مجلس اغلب پرسش‌های هسته‌ای و اقتصادی را در خود دید و کمتر سوالی درباره انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی که هفت اسفند 94 برگزار ‌می‌شود، پرسیده شد.

در ابتدای این نشست، رئیس مجلس درباره سه رویداد بزرگ اقتصادی در خانه ملت شامل لایحه بودجه سال 94، لایحه تنظیم مقررات مالی دولت و طرح خروج از رکود توضیحاتی ارائه کرد و در لابلای اظهاراتش به دغدغه این روزهای مردم یعنی تکلیف پرداخت یارانه‌ها در سال آینده اشاره کرد.

پس از پایان اظهارات نخستین لاریجانی، ناصر مردوخی خبرنگار پیشکسوت یک جلد سررسید سال 94 و یک روان‌نویس به رئیس مجلس هدیه کرد؛ این عیدی یک خبرنگار به رئیس مجلس بود که لبخند لاریجانی و خنده حضار را در پی داشت.

بعد نوبت به خبرنگاران رسید که در مورد اولویت‌هایشان از رئیس نهاد قانون‌گذاری بپرسند. سوالات ابتدایی رنگ و بوی مذاکرات هسته‌ای داشت و اغلب ژورنالیست‌ها مذاکرات را زیر ذره‌بین خود گرفته و جزئیات آن را از عضو شورای عالی امنیت ملی جویا شدند.

در میان سوالات هسته‌ای خبرنگاری از علل نگارش بیانیه امروز 260 نماینده پرسید که لاریجانی این گونه پاسخ داد «در مجلس اراده نمایندگان بر این است که مذاکرات رو به جلو باشد. در مجلس نظرات گوناگونی وجود دارد اما با وجود نظرات گوناگون در مجلس درباره مذاکرات برآیند مجلس حمایت از تیم مذاکره‌کننده بوده است.»

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خطاب به رسانه‌های سوال کننده درباره رویکرد خانه ملت در مورد مذاکرات بر این نکته تأکید کرد که «چارچوب‌های مذاکرات نیز از سوی مقام معظم رهبری مشخص شده و برخی از این چارچوب‌ها در قوانین مجلس نیز وجود دارد و امیدواریم در همین چارچوب‌ها مذاکرات پیش برود؛ ما با رویکرد حمایتی از مذاکرات بر پویایی مذاکرات نیز نظارت خواهیم داشت».

پس از عبور از انبوه سوالات هسته‌ای باز هم نوبت به مردوخی رسید که حاشیه‌ای دیگری در این نشست خبری بیافریند. وی به رئیس مجلس گفت که قرار بود وقتی به ما داده شود تا ما نزد شما بیاییم اما آن قدر منتظر ماندیم که چشمم آب آورد و آقای قاضی‌زاده هاشمی چشمم را عمل کرد.

لاریجانی در واکنش به اظهار نظر مردوخی از وی پرسید عمل به خوبی انجام شد؟ که این سوال رئیس مجلس در اظهارات بعدی این خبرنگار پیشکسوت مغفول ماند و پاسخی نیافت.

مردوخی همچنین در اظهارات خود به برخی مشکلات مردم اشاره کرد و راه حل رهایی مردم از بخشی از این مشکلات را استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت دانست که لاریجانی در واکنش به این سخن گفت «شما با این صحبت یک وزیر را ذبح کردید».

لاریجانی همچنین به برخی مشکلات مردم که در اظهارات مردوخی بدان اشاره شده بود پرداخت و گرانی را مسئله مهمی دانست که دغدغه دولت و مجلس است و باید برای رفع آن تلاش کرد.

«آغاز دور جدید بگم‌ بگم‌ها» سوال خبرنگاری بود که وی اعتقاد داشت در دولت فعلی صورت گرفته؛ لاریجانی در پاسخ بر این نکته تأکید کرد که «بگم‌ بگم‌ها از قبل آغاز شده بود».

در ادامه این نشست، خبرنگار یک روزنامه اصلاح‌طلب سوال خود را به ممنوع الخروجی و تصویری رئیس‌جمهور اصلاحات اختصاص داد و گفت «در دو ماه گذشته مشکل آقای خاتمی حل نشده است و ما مجبوریم نامی از وی نیاوریم... دبیر شورای عالی امنیت ملی بیانیه می‌دهد اما ما مجبوریم اسم را حذف کنیم»... لاریجانی در واکنش به این بخش از اظهارات این خبرنگار گفت «این قدر هم شما مظلوم نیستید».

عضو شورای عالی امنیت ملی رویه مربوط به ممنوع‌التصویری رئیس جمهور اصلاحات که خبرنگار مذکور پرسیده بود آیا این رویه سیر قانونی دارد؟ این گونه پاسخ داد «حتما سیر قانونی دارد؛ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی این تصمیم را گرفته است».

«حادثه قم» و برقراری ارتباط میان این واقعه و حادثه شیراز موضوع دیگری بود که خبرنگار روزنامه آرمان بدان پرداخت که رئیس مجلس بدان اینگونه پاسخ داد «نباید از من سوال کنید، باید از بخش‌های دیگر سوال شود»

خبرنگار پس از استماع پاسخ لاریجانی پرسید «شما واقعه آن روز را پیگیری نکردید» که رئیس مجلس پاسخ داد «من پیگیر نیستم اما آنطور که به من گزارش دادند موضوع پیگیری شده هرچند بعید می‌دانم بررسی دقیقی صورت گرفته باشد»

خبرنگار باز هم سوالش را رها نکرد و پرسید « تصور نمی‌کنید اگر با آن حادثه برخورد می‌شد امروز دیگر حادثه شیراز اتفاق نمی‌افتاد» که لاریجانی به گفتن این جمله بسنده کرد که هر فردی وظیفه‌ای دارد.

سوالات خبرنگارن در میانه نشست خبری پراکنده و پیرامون موضوعات مختلف شد و لاریجانی هم کوتاه به آنان پاسخ گفت و کار به جایی رسید که رئیس مجلس اعلام کرد که دیگر گویا پاسخ‌هایمان پایان یافته است.

آخرین سوال نشست امروز را هم خبرنگار رادیو پرسید؛ وی از رئیس نهاد قانون‌گذاری سوال کرد که «تلخ‌ترین» و «شیرین‌تر» روز شما چه روزی بوده است؟... لاریجانی با کمی مکث گفت «به این موضوع فکر نکرده‌ام»... واکنش لاریجانی به این سوال باعث شد خبرنگار مذکور سوالش را تغییر داده و این بار تسهیلات بانکی را سوژه سوالش قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها