امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148606
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۴
تعداد بازدید: 314
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون پیروان مــوعـــود، ایل بختیاری در جنوب غربی ایران، در استان‌ های چهار محال و بختیاری، خوزستان، لرستان، ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون پیروان مــوعـــود، ایل بختیاری در جنوب غربی ایران، در استان‌ های چهار محال و بختیاری، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان سکونت دارند که گویش آنها نیز با عنوان بختیاری برگرفته از گویش لری شناخته می شود.

دو شاخه اصلی برای ایل بختیاری ذکر کرده اند؛ چهارلنگ و هفت ‌لنگ که اولی خود شامل پنج باب و هفت ‌لنگ نیز مشتمل بر چهار باب است و هر باب نیز طوایف مخصوص به خود را دارند.

در مورد پیدایش ایل بختیاری دو نظریه عمده وجود دارد؛ گروهی از محققان بر آن هستند که منشأ پیدایش بختیاری ‏ها به دوران ورود یونانیان به همراه اسکندر مقدونی و در پی فروپاشی قدرت هخامنشیان باز می گردد؛ برخی دیگر از پژوهشگران بختیاری ‏ها را دارای ریشه ایرانی مربوط به دوران ‏های قبل از اسلام می دانند و البته نظریه های دیگری نیز وجود دارد.

در هر صورت اقوام و ایل های ایرانی عموما دارای رسومات مخصوص به خود هستند که البته شباهت ها و تفاوت هایی میان آنها وجود دارد؛ ایل بختیاری هم از این قضیه مستثنی نیست و بسیاری از آداب و رسوم هستند که به وسیله آنها می توان بختیاری ها را شناخت؛ فرهنگ ایل تابع همین رفتارهای روزمره است.

بختیاری ها از قدیمی ترین ایلات فلات ایران اند و ساختار و نظام خانوادگی مشخصی دارند که از باب، طایفه، تیره، تش، اولاد و خانوار تشکیل شده و شغل اصلی آنها دامداری است.

مستند «تش و چاله» به نحوه معیشت، دامداری، کوچ و آداب و رسوم ایل بختیاری در دشت های چهارمحال و بختیاری می پردازد.

تهیه کننده این اثر، موسسه فرهنگی هنری حامدون است که احمد عبدالرحیمی کارگردانی آن را بر عهده دارد و قرار است ساعت 20 روز چهارشنبه 27 اسفند و تکرار آن روز بعد ساعت 15 از شبکه افق به نمایش درآید.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار