امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148620
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 1538
آیت الله جاودان:
استاد برجسته اخلاق گفت: صله رحمی که انسان در آن گرفتار گناه شود اصلا جایز نیست. نه اینکه واجب باشد. اصلا جایز نیست. اگر من به مجلسی بروم که گرفتار چند غیبت و تهمت بشوم اصلا جایز نیست.

آیت الله جاودان:

به گزارش پیروان مـــوعـــود ؛ آیت‌الله جاودان، استاد برجسته اخلاق در سخنانی با تذکر نکاتی به مردم درخصوص ایام تعطیلات سال نو، توصیه‌هایی با عنوان مراقبه نوروزی ارائه کرد.

مشروح توصیه‌های نوروزی آیت‌الله جاودان را در ادامه می خوانید:

الان ایام نوروز در پیش است. این تعطیلات برای دبیرستانی­ها و دانشگاهیان حدود 20 یا 25 روز است و انسان برای اینکه تمام سرمایه عمرش را در این مدت به باد دهد فرصت دارد. وسائلش هم معمولا آماده است. در 20 مجلس شرکت می­ کنیم و بعضا در هر کدام 20 یا 30 غیبت می­ شنویم یا غیبت می­ کنیم که این برای نابودی سرمایه تمام عمر کافی است. بیشتر هم هست. این یکی از مشکلاتی است که ممکن است به وجود بیاید.

ممکن است در برخی برخوردها و معاشرت­‌ها زمینه معاشرت حرام فراهم شود. این هم عاملی است که باعث می­ شود انسان همه چیزش را از دست بدهد. این دو مورد بالخصوص برای جوانان و نوجوانان دو امتحان بزرگ است. پدران و مادران عزیز دست بچه­ هایشان را می­ گیرند و با هم به جهنم می­ روند. خب پدرها و مادرها چرا زور می­ آورند؟ امروز یک آقای دانشجویی آمد و همین سوال را از من داشت. گفت آقا پدر و مادر فشار می­ آورند. من گفتم خب بنشینید و فکر کنید و راهی برای حفظ دینتان پیدا کنید. یک وقت انسان باید در دسترس آنها نباشد. برای حفظ دینتان فن به کار برید.

جایی که انسان می­‌داند دینش در خطر است شوخی بردار نیست. بنده تا به حال این مطالب را با این وضوح عرض نمی­ کردم. اما چه کار می­‌توان کرد؟ برخی پدر مادرها بچه را نابود می­‌کنند. به چه دلیل زور می­‌گویند و فشار می­‌آورند؟ به چه دلیل می­‌گویند حتما باید به فلان مجلس بیایی که مثلا دختری هم در آنجا هست؟ برای شما پدر و مادر مشکلی به وجود نمی­‌آید اما برای جوانتان هزار مشکل به وجود می­ آید.

جوان­ها! فکر کنید و راه پیدا کنید. راهی بیابید که پدر و مادر هم دلگیر نشوند. زیرا دلگیر شدن آنها نیز خوب نیست. خدا راضی نیست. راهی بیابید که آنها دلگیر نشوند و شما هم گرفتار گناه نشوید. اگر انسان فکر کند و برای دینش غصه بخورد ان شاء الله راهی پیدا می­‌شود. در هرصورت صله رحمی که انسان در آن گرفتار گناه شود اصلا جایز نیست. نه اینکه واجب باشد. اصلا جایز نیست. من به مجلسی بروم گرفتار چند غیبت و تهمت بشوم اصلا جایز نیست. ببینید صله رحم جزء واجبات درجه اول است و قطع رحم جزء گناهان بسیار بزرگ است. با این حال اگر من به آنجا بروم گرفتار گناهی می­‌شوم و ممکن است دین مرا به باد دهد، جایز نیست. اگر خدایی نکرده، خدایی نکرده، پدر و مادری در چنین شرایطی ناراضی شدند، اطاعت از آنها لازم نیست. زمانی که دین در خطر باشد اطاعت از پدر و مادر لازم نیست.

امسال بر شیعیان امتحان است. از روز اول سال فاطمیه هست؛ حتی نگید عید [یا عیدتون مبارک ... میتونیم بگیم سال خوبی داشته باشید] عیبی نداره بروید دیدن هم صله رحم هست؛ ولی مثلا تخمه که نشانه شادی هست نشکنید؛ یا شیرینی نخورید. همون لباس سیاهتون تنتون باشه.


سالهای خیلی دور؛ نوروز با محرم یکی شده بود... مردم رعایت نکردن و سی سال راه کربلا بسته شد. زیارت امام حسین که بسیار برکت داره مردم ازش محروم شدن...


مردم یکی از شهرها دچار افت شدن، علامه حسن زاده فرموده بودند: چون برای محرم کم گذاشتن. مواظب باشید برای فاطمیه کم نزارید.
روز ۲.۳.۴عید مطابق قمری را میگن مشکوک که شهادت دریکی ازاین سه روز بوده برای همین بایدخیلی احتیاط کرد. چجوره که وقتی یک خانواده مادرش رو از دست میده همه عزادارن؛ اونوقت مادر ۱۸ساله امام حسین (ع) به اون کیفیت شهید میشه ما شاد باشیم!؟

 

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها