امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148621
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 79
به گزارش حوزه دولت پیروان مــوعـــود به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، با مشارکت 35 درصدی دولت بزرگراه فعلی به آزاد راهی با عرض 28.6 متری با 6 ...

به گزارش حوزه دولت پیروان مــوعـــود به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، با مشارکت 35 درصدی دولت بزرگراه فعلی به آزاد راهی با عرض 28.6 متری با 6 باند تبدیل خواهد شد، قابل ذکر است با احداث این آزاد راه بخشی از کریدور حمل و نقل بین المللی و ترانزیتی شرق – غرب و بزرگراه آسیایی AH1 از طریق محور تهران – تبریز – مرند- بازرگان تکمیل خواهد شد.
بنابر مصوبه هیأت وزیران وزارت راه و شهرسازی می‌تواند تا 35 درصد از هزینه برآورد شده را تعهد کند و باقی هزینه توسط طرف مشارکت کننده که بنا بر متن مصوبه می‌تواند یکی از بانک‌ها و یا سایر منابع مالی و پولی کشور باشند تامین خواهد شد.
قابل ذکر است با تکمیل این آزاد راه 253 کیلومتری که باید در احداث ان تمامی ضوابط و مقررات محیط زیستی رعایت شود، شاهد «رونق اقتصادی منطقه آزاد ماکو»، «رونق اقتصادی منطقه آزاد مشترک بین ایران و ترکیه» ، «کاهش آمار سوانح و تصادفات جاده ای در ابعاد منطقه ای و ملی»، «صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت» خواهیم بود.
در طرح توجیحی احداث این آزاد راه آمده است: محور تبریز – بازرگان از نظر ترافیک بین‌المللی و موقعیتی که در شبکه شرقی – غربی و مسیر آسیا – اروپا یا indo- European Transport Routes دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
محور اصلی تبریز – بازرگان و شاخه انشعابی آن مرند – جلفا دو مسیر مهم ورود و خروج کالا ومسافر درشبکه ترافیک بین‌المللی جاده‌ای را تشکیل می‌دهند. این دو جریان ترافیکی در مرند به یکدیگر ملحق و بعد به شرق یعنی تبریز در 64 کیلومتری جنوب شرقی مرند امتداد می‌یابند و نهایتاً در مسیر شبکه ترافیک بین‌المللی شرقی –غربی و شمالی – جنوبی تا بندرعباس قرار می‌گیرند.
دربخش ترافیک داخلی حدود تاثیر داخلی محور مذکور بالغ بر 20000 کیلومتر مربع شامل 10 شهر و شهرستان و بیش از 50 درصد حاشیه مرزی رود ارس متضمن گمرکات مرزی، نوردوز، جلفا، پلدشت و مناطق وسیع کشاورزی استانهای آذربایجان شرقی و غربی است و در بخش ترافیک بین‌المللی باتوجه به همسایگی 3 کشور آذربایجان، ارمنستان و ترکیه درحوزة تاثیر آن و همچنین در مسیر ترانزیت حمل و نقل آسیای شرقی و مرکزی به اروپا و بالعکس، پایانه مرزی بازرگان را بعنوان مهمترین پایانه جاده‌ای کشور تعریف می‌کند (حجم مبادلات مرزی سال 1392 در بخش کالا بالغ بر 4.3 میلیون تن بوده است).
با عنایت به مراتب فوق و با هدف کاهش طول سفر محور موجود تبریز – بازرگان و به تبع آن صرفه‌جوئی هزینه ها، طراحی و احداث آزادراه تبریز – بازرگان دارای اهمیت ویژه است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار