امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148629
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 96
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

تندتر شدن روند قطع حمایت جریان خاص از دولت

شاید زنان در انتخابات آینده مشارکت گسترده نکنند!

زهرا شجاعی، مشاور زنان در دولت اصلاحات اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق و در پاسخ به این سؤال خبرنگار که می‌گوید: «تاکید من روی شعارهای انتخاباتی آقای روحانی است. ایشان برنامه‌ای دادند که در آن روی بحث زنان تاکید زیادی شد. اما در این‌باره تا به حال در دولت آقای روحانی اتفاق خاصی نیفتاده، آیا محبوبیت آقای روحانی تحت‌تاثیر این گفته‌ها و عملکردها قرار نمی‌گیرد؟» اظهار کرده است:

قطعا موثر است، یعنی اگر تا پایان دوره اول آقای روحانی اتفاق ملموسی صورت نگیرد، نمی‌توان به مشارکت گسترده زنان در دوره آینده امیدوار بود!

او همچنین افزوده است: البته زنان فرهیخته و رشدیافته جامعه ما توجه دارند دولت با چه مشکلاتی مواجه است و تنگناها و چالش‌های دولت را می‌دانند. اما با تمام این اوصاف چیزی باعث نمی‌شود که ما در حوزه زنان دست‌روی‌دست بگذاریم و به مطالبات جدی زنان توجهی نداشته باشیم.

 

*فعالان اصلاح‌طلب زن طی 20 سال گذشته تاکنون صریحاً مشخص نکرده‌اند که معنی «مطالبات جدی زنان»! چیست؟!

این در حالی است که همین فعالان، طی سالیان اشاره شده؛ فعالیت‌های سوء مختلفی از تبلیغ و ترویج دوچرخه سواری زنان گرفته تا تأکید بر حضور زنان در مشاغل بالای مدیریتی و حتی ریاست جمهوری زنان را نیز مطرح کرده‌اند اما همچنان بر طرح چیزی به نام مطالبات بر زمین مانده خود اصرار می‌ورزند.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور در دولت کنونی نیز ضمن اعتراض به حذف واژه زن و جایگزینی کلمه خانواده در برخی بخشنامه‌های دولتی؛ بر طرح مسئله اشتغال زنان در مقابل خانواده تأکید زیادی دارد.

مولاوردی که زمانی گفته بود مرا در دولت به صلیب کشیده‌اند! در همین زمینه و در یک اجلاسیه ملی تصریح کرده است: زنان نباید بر سر دوراهی کار یا زندگی قرار گیرند!

اظهارات وی در حالی است که مقام معظم رهبری علی‌الدوام بر این نکته تأکید دارند که در قبال بانوان، خانواده مسئله اصلی است نه اشتغال.

همچنین درباره تهدید بیان شده در اظهارات چهره فوق‌الذکر مبنی بر قهر زنان از انتخابات نیز باید اشاره کرد که به نظر می‌رسد روند قطع پشتیبانی جریان سیاسی خاص از رئیس جمهور روحانی؛ قرار است در آستانه سال جدید وارد فاز عملیاتی خود شود.

چند روز قبل نیز سعید حجاریان طی گفت‌وگویی تأکید کرده بود: شکست روحانی شکست اصلاح‌طلبان نیست!

انتقادات جریان سیاسی خاص از دولت طی روزهای اخیر شدت بیشتری به خود گرفته است.    

 

***

ناطق نوری: کاندیدا نمی‌شوم، فقط به میانه‌روها مشورت می‌دهم

حظّ وافری که جریان خاص از ناطق نوری می‌خواهد

روزنامه آرمان امروز در خبری که آنرا شنیده‌های خود از یکی از جلسات ناطق نوری عنوان کرد؛ درباره واکنش آقای ناطق به سؤالی مبنی بر اینکه در انتخابات آینده چه نقشی را ایفا خواهد کرد؟! به نقل از ناطق نوشت: «کاندیدا شدن دیگر برای من موضوعی نیست که به آن فکر کنم و باید میدان را به جوانان داد اما به هر حال میانه‌روها را تنها نخواهم گذاشت و اگر به مشورت نیاز داشتند در خدمت آنها خواهم بود»

این روزنامه در ادامه به نقل از آقای ناطق می‌نویسد: واقعا فعلا تصمیمی نگرفته‌ام و تنها می‌دانم اگر خواستند به میانه‌روهای هر دوجناح مشورت می‌دهم اما اینکه بخواهم در لیستی که یکی از دوستان چندی پیش مطرح کرده بود حضور داشته باشم یا خودم لیستی را تهیه و ارائه دهم، اینطور نیست.

آرمان امروز در ادامه، یادداشتی را به این خبر الحاق کرده و درباره منش آقای ناطق پس از انتخابات 84 و صحبت‌های برخی سیاسیون درباره وی، توضیحاتی را ارائه کرده است.

 

*علت جزع و فزع این روزهای یک جریان خاص برای رفتارها و تحرکات احتمالی آقای ناطق نوری فی نفسه مشخص نیست.

محسن رهامی، فعال اصلاح‌طلب چندی قبل در یک یادداشت مدعی شد که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نسبت به ناطق نوری تندروی کرده‌اند!

فاطمه راکعی نیز در مطلبی از این گفت که اصلاح‌طلبان می‌توانند با ناطق، نقطه نظرات مشترکی را بیان کنند.

همچنین، داریوش قنبری، از نمایندگان ادوار مجلس نیز اخیراً در یک مصاحبه گفته بود: «اصلاح‌طلبان می‌کوشند با توجه به موقعیت و جایگاه آقای ناطق‌نوری و همچنین تأثیرگذاری وی در شرایط حال حاضر کشور زمینه ورود دوباره وی به صحنه سیاسی کشور را فراهم کنند»

این توضیحات و تفصیلات در حالی است که جایگاه سیاسی آقای ناطق و مشرب فکری وی در خط اصیل انقلاب اسلامی و طیف اصولگرایان ارزیابی می‌شود.

آقای ناطق همچنین تاکنون بصورت رسمی هیچ فعالیت مشترکی با اصلاح‌طلبان انجام نداده است و فقط از برخی اظهار نظرهای وی، برداشت همسویی با برخی نظرات اصلاح‌طلبان می‌شود.

مرثیه‌های دمادم جریان خاص برای آقای ناطق اگرچه در نیت و انگیزه علت مکشوفی ندارد اما در تحلیل نشانه‌ها و از باب تفرّس می‌توان بیان کرد که با توجه به بی‌مهرگی کنونی این جریان و غوطه خوردن معاریفش در مشاکل عدیده؛ «یارگیری سیاسی» یک اقدام طبیعی است.

از سوی دیگر باید دانست که به هر حال؛ رامشگری‌های سیاسی جریان خاص اگر بتواند چهره‌ای مثل آقای ناطق را حتی برای حمایت از فقط چند چهره اصلاح‌طلب (و یا خدای نکرده حمایت از محمد خاتمی) نیز پای کار بیاورد؛ جریان خاص توانسته حظّ وافری را نصیب خود کند.

می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که مرثیه‌سرایی‌های کنونی جریان خاص برای آقای ناطق، صرفاً با تابلوی انتخابات انجام می‌شود و اهداف دیگری نیز دارد.

 

***

 

خانه‌های خرابی که قرار است «تفنگ» باشند

این تصویر را رسانه آمریکایی نیوزویک از شهر حلب در سوریه منتشر کرده است.

نیوزویک در توضیح این تصویر می‌نویسد که هم‌اکنون 4 سال از جنگ در سوریه می‌گذرد و تلاش‌های بین‌المللی برای میانجیگری در این کشور ثمری نداده است!

یکی از سناریوهای اساسی که دوگانه صهیونیستی _ آمریکایی در جنگ علیه اسلام ناب و شکستن محور مقاومت دنبال می‌کند؛ ناراضی سازی مردم از نگرش مقاومت است.

فرایندی که به بارآوردن خرابی‌های ناشی از جنگ و مقاومت یکی از اجزاء مقوّم آن در کنار اضلاعی مثل تحریم و حقوق مدنی و حقوق بشر و غیره محسوب می‌شود.

دشمن، این سناریو را در لبنان و غزه و سوریه بصورتی ویژه اجرا کرده که البته تاکنون در راستای هدف خود ناموفق بوده است.

مقام معظم رهبری زمانی پیرامون جنگ 33 روزه حزب‌الله با صهیونیست‌ها فرمودند که ویرانی‌های این جنگ قصد دارد همانند یک ویروس، شیرینی پیروزی را در کام جبهه مقاومت تلخ کند.

نکته‌ای که البته با حضور جهادی ایران و حزب‌الله مرتفع شد و خرابی‌های جنگ 33 روزه تا حدی زیادی بازسازی شد.

دشمنان محور مقاومت، هم‌اکنون با بزرگنمایی خرابی‌ها در غزه و شهرهای کشور سوریه نیز قصد دارند تا این خرابی را بعنوان مابه‌اِزای مقاومت مردم جلوه داده و از این راه از رمق ایستادگی مردم بکاهند.

نکته‌ای که باید نسبت به آن هوشیار بود...

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها