امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148632
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۶
تعداد بازدید: 226
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، پایگاه خبری «المانیتور» در گزارشی به قلم «اسماء الغول» نوشت که تلاش‌های ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، پایگاه خبری «المانیتور» در گزارشی به قلم «اسماء الغول» نوشت که تلاش‌های اخیر جهاد اسلامی فلسطین برای اصلاح روابط میان حماس و مصر نتایج مثبتی در بر داشته و بازگشایی دو روز در هفته گذرگاه رفح یکی از این نتایج است.

یکی از اعضای دفتر جهاد اسلامی فلسطین در غزه (که نخواست نامش فاش شود) به المانیتور گفت: طرح پیشنهادی جهاد اسلامی در مصر بر بازگشایی گذرگاه رفح میان نوار غزه و مصر به شرط اینکه گارد تشکیلات خودگردان مسئولیت آن را بر عهده گیرد ، متمرکز است، همانگونه که بر از سرگیری تلاش‌های مصر برای آشتی فلسطینی و از بین بردن اختلافاتش با حماس تاکید دارد.

«احمد المدلل» از دیگر رهبران جهاد اسلامی در حاشیه یک تظاهرات برای پایان حصر غزه در روز پنجشنبه (12/3/2015) گفت: باید محاصره غزه شکسته شود تا مجروحان فلسطینی بتوانند برای درمان به خارج روند و طرح جهاد اسلامی فلسطین در همین راستاست.

المدلل در پاسخ به برخی انتقادات از طرح جهاد اسلامی (به عنوان مثال از سوی برخی هواداران حماس و فتح) اظهار داشت: ما منتظر تشکر کسی نیستیم و به کسانی که خارج از چهارچوب اجماع ملی برای شکست حصر غزه سخن می‌گویند، توجهی نمی‌کنیم. جنبش جهاد نمی‌خواهد جای کسی را بگیرد بلکه شریک مسیر مقاومت و خودکفایی است.


در شش ماهه اخیر با ادامه بسته بودن گذرگاه غزه و حضور دوباره اختلافات داخلی فلسطین اوضاع غزه بحرانی‌تر شد. «اکرم عطاءالله» تحلیلگر فلسطینی در این باره به المانیتور گفت: جهاد اسلامی فلسطین به صورت عملی راهکارهایی برای این وضعیت ارائه داد و حماس و اهالی غزه را از جدایی و شکاف نجات داد. جهاد اسلامی جنبشی مناسب‌تر برای وساطت است و روابط خوبی با مصر و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دارد.  این جنبش عملا به پیشرفت هایی خوبی برای حل مشکلات غزه دست یافته است.

در نهایت تحلیلگران مختلف به المانیتور اعلام کردند که مصر به صورت مثبت به طرح جهاد اسلامی پاسخ گفته زیرا این جنبش همچنان موضع خود در جنگ اخیر غزه را حفظ کرده است جائی که اصرار داشت مصر ناظر توافق آتش‌بس میان غزه و رژیم صهیونیستی باشد.

هیأت جهاد اسلامی دو هفته پیش سفری 9 روزه به قاهره داشت. «داوود شهاب» سخنگوی رسانه‌ای جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با الحیات گفت: این سفر مثبت بود (+) . وی تاکید کرد :جهاد بر اساس مسئولیت ملی و تاریخی خود و با هدف حفظ منافع ملت فلسطین و ادامه ارتباط خوب با مصر اقدام به این سفر کرده است.

انتهای پیام/م

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار