امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۱۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148671
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۵۶
تعداد بازدید: 217
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این روزها با توجه به اوج اسلام‌هراسی در اروپا و غرب و کشته شدن هر چند روز یکبار یک مسلمان یا تظاهرات گروه‌های ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این روزها با توجه به اوج اسلام‌هراسی در اروپا و غرب و کشته شدن هر چند روز یکبار یک مسلمان یا تظاهرات گروه‌های موسوم به «پگیدا» در اروپا بسیاری معتقدند که باید چهره مشوه شده از اسلام در غرب را تصحیح کرد.

این سوژه‌ای بوده که گزارشگر روزنامه مصری الاهرام به سراغ آن رفته و نوشته است: علمای دین معتقدند باید با یک استراتژی یکپارچه جلوی اسلام‌هراسی را گرفت و ارزش‌های اسلام که به دور از افراطی‌گری است را به جهانیان معرفی کرد.

این روزنامه در این باره به سراغ شوقی علام مفتی اعظم مصر رفته و او می‌گوید: افراطی‌گرایان به اسلام توهین کرده و اخلاق پیامبر اکرم(ص) را به فراموشی سپرده‌اند لذا باید به غرب نشان داد که بین اسلام و تصویر مشوه شده از آن به‌واسطه رفتار افراط‌گرایان فاصله زیادی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مخاطب اروپایی و آمریکایی توان تفسیر صحیح از اسلام را ندارد، می‌افزاید: ما شاهد واکنش‌های سریع و برچسب‌زنی تروریسم به اسلام و مسلمانان توسط رسانه‌ها هستیم و این ظلم بزرگی است که در پس آن اهداف دیگری نهفته است.

مفتی مصر راه‌حل را اما این چنین بیان می‌کند: مسلمانان باید برای درمان این درد کشنده متحد شوند و به سراغ عقلانیت و عدالت برویم؛ ما احتیاج داریم که روحانیون و موسسات دینی با مواجهه جدی با این چالش‌ها فضای همزیستی را تبیین و تامین کنند و به توهین‌های شده قانونی و علمی پاسخ گویند و اسلام را در آمریکا و اروپا معرفی کنند.

دکتراحمدعمر هاشم عضو هیئت علمای بزرگ الازهر نیز می‌گوید: مردم در جهان غرب اندیشه‌ای اشتباه در سر دارند و این از کوتاهی مسلمانان است که دین‌شان را به جهانیان شرح ندادند و جهان نمی‌داند که این اسلام دین رحمة للعالمین است و اولین دین در احترام گذاشتن به انسان است.

وی تعصب مسلمانان بر عقاید اشتباه خود را یکی دیگر از دلایل اسلام‌هراسی می‌داند و می‌افزاید: باید جهانیان تلاش کنند که هر کس به محرمات مسلمانان توهین کرد باید مجازات شوند.

دکتر مختارمرزوق عبدالرحیم رئیس دانشکده اصول دین نیز با اشاره به عدم توجه کافی در غرب به ترور مسلمانان در چپل‌هیل آمریکا می‌گوید: برای مبارزه با اسلام‌هراسی باید موسسات دینی برای تصحیح چهره اسلام و از طریق رسانه‌های سمعی و بصری اقدام کنند.

وی به کار گرفتن دانشجویان و طلاب الازهر را راه‌حل دیگری می‌داند و می‌گوید: یکی از کارهای مهم این است که ترجمه‌های قرآن به زبان‌های مختلف را منتشر کنیم تا مردم در غرب قرآن را از طریق منابع اصیل بخوانند چراکه جهانیان و به‌ویژه تنها با خیلی‌ها را داریم که تنها با خواندن ترجمه قرآن به اسلام گرویده‌اند و در این بین نقش اهل رسانه نقشی مهم است.

انتهای پیام/س

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار