امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148718
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 253
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا و مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور روز چهارشنبه برای ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا و مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور روز چهارشنبه برای دفاع از مجوز درخواستی کاخ سفید برای استفاده از قوای نظامی علیه گروه تروریستی داعش، در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان حضور یافتند. 

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که این مجوز در صورت تصویب، راه را برای اقدام نظامی زمینی و اعزام گسترده نیرو باز می‌کند. کارتر در نشستی که دو هفته قبل در سنا برگزار شد، گفت این مجوز این اختیار را به رئیس‌جمهور می‌دهد که در هرکجای جهان به مبارزه با داعش بپردازد.

در بخشی از نشست امروز، اشتون کارتر در پاسخ به سوال «نیکی سونکاس» نماینده ماساچوست در مورد نقش ایران و همچنین نیروهای مردمی در عراق و این سوال که آیا این مسئله مبارزه با داعش را پیچیده نمی‌کند، با بیان اینکه این مسئله می‌تواند به بروز اختلافات فرقه‌ای منجر شود، گفت: «قطعا این امر مسئله را پیچیده می‌کند و به همین خاطر هم هست که باید به دقت بر اوضاع نظارت داشته باشیم.»

وی همچنین گفت واشنگتن از دولتی در عراق حمایت می‌کند که متشکل از مذاهب و گروه‌های مختلف جامعه این کشور باشد. او همچنین گفت عملیات‌ها و اقداماتی که خارج از کنترل دولت عراق صورت می‌گیرد، برای آمریکا نگران‌کننده است.

مارتین دمپسی هم در پاسخ به همین سوال، گفت که این مسئله فعالیت‌های آمریکا در عراق را پیچیده می‌کند. او اذعان کرد که نیروهای مردمی به دلیل موفقیت‌هایی که در مبارزه با داعش داشته‌اند، از محبوبیت برخودار هستند.

در بخش دیگری از این نشست، کارتر گفت واشنگتن به دنبال این نیست که تنها به شکست داعش بسنده کند، بلکه «می‌خواهیم به شکستی پایدار به آن‌ها تحمیل کنیم، که این هم نیازمند آن است که نیروهای محلی به مبارزه با آن بپردازند.»

«آدام دیک» تحلیلگر موسسه «ران پائول» چندی قبل در رابطه با مجوزی که امروز نمایندگان دولت آمریکا از آن دفاع کردند، نوشته بود: «در صورت تصویب این لایحه پیشنهادی، اوباما و همینطور جانشین وی از قدرت بیشتری برخوردار خواهند بود تا برای مدت 3 سال آن هم در هر گوشه‌ای از جهان، "آنگونه که رییس جمهور مناسب و ضروری تشخیص می‌دهد، برای مبارزه با داعش و نیز مبازه با افراد و گروه‌های وابسته، از نیروهای مسلح آمریکا استفاده کند...." این لایحه تبصره‌ای دارد که ظاهراً بهره‌گیری از نیروی نظامی را محدود می‌کند. بنا بر این تبصره اختیار و قدرت گسترده اعطایی به رییس جمهور "بهره گیری از نیروهای رزمی آمریکا را در تهاجمی طولانی مدت برای عملیات‌های زمینی مجاز نمی‌داند".»

دیک ادامه می‌دهد: «نگاهی سطحی به این طرح پیشنهادی، این ایده را به ذهن متبادر می‌‌سازد که بند "عملیات‌های زمینی تهاجمی طولانی مدت" در این لایحه به آن معناست که نیروهای زمینی آمریکا از درگیری در نبرد منع شده‌اند. اما با دقت و ملاحظه بیشتر می‌توان دریافت که این لایحه پیشنهادی ممکن است به استفاده نامحدود آمریکا از نیروی زمینی منجر شود و آن را توجیه کند.»

این گزارش افزود: «به واژه "تهاجمی"، در این تبصره که ظاهر محدود کننده، دقت کنید. ایالات متحده در ارائه تعریفی باز و گسترده از عملیات نظامی‌اش تحت عنوان "تدافعی"، سابقه طولانی داشته است. بر خلاف سنت غیر-تدافعی جنگ‌های آمریکا در مبارزه با سرخ پوستان، جنگ کره، و حمله به عراق، روایت رسمی دولت آمریکا از اعزام نیروهای نظامی به عنوان آخرین گزینه و تنها به منظور دفاع از مردم آمریکا در مقابل تهاجم دشمن امری مسبوق به سابقه و دیرپا بوده است. برای نمونه، توجیه اوباما برای بمباران عراق وسوریه به هنگام تشدید نبرد با داعش را به یاد بیاورید که اظهار داشت این اقدامات برای "دفاع" از کارمندان دولت آمریکا در خارج از مرزها، بایسته و ضروری است. همچنین به عبارت "طولانی مدت" دقت کنید. هیچ محدودیتی برای انجام عملیات نظامی زمینی "تهاجمی"، مادامی که این عملیات "طولانی مدت" نباشند، وجود ندارد.»

در ویدئویی افشاگرانه‌ای که در مورد این مجوز منتشر شده، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید می‌گوید متن پیشنهادی در طرح مذکور درباره استفاده از نیروهای زمینی، «عمداً مبهم» است چرا که «ما باور داریم این مهم است که بر دوش فرمانده کل قوا قید و بندها و فشارهای کمرشکن وجود نداشته باشد، چرا که وی نیازمند انعطاف پذیری است تا بتواند به پیشامدهایی که در درگیری‌های نظامی نامنظم اینچنینی به وجود می‌آیند، به درستی واکنش نشان دهد.» (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ق

برای خواندن متن اظهارات کارتر و دمپسی در جلسه استماع سنا، اینجا را کلیک کنید.

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها