امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148727
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۳۰
تعداد بازدید: 206
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون پیروان مــوعـــود، پرچم هر کشور نمادی است از فرهنگ، اندیشه و آداب و سنن مردمی که تحت لوای آن علم مبارزه می کنند، به ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون پیروان مــوعـــود، پرچم هر کشور نمادی است از فرهنگ، اندیشه و آداب و سنن مردمی که تحت لوای آن علم مبارزه می کنند، به زندگی می پردازند و تمام علایق، سلایق و تفکرات خود را به منصه ظهور می رسانند.

ایران سرزمینی است که دارای یکی از نخستین تمدن های بزرگ بوده و به همین دلیل پرچمی هم که حکومت‌های مختلف که هر یک روزگاری بر این کشور فرمانروایی کرده اند و برای خود برگزیده اند، دارای خصوصیات و نقوش گوناگون بوده است، گاه پرچم ایران نمادی است از مبارزه و جهاد علیه ستمگران و گاه نشانه فرّ شاهنشاهی و آسمانی بودن پادشاهانی که حکومت را در اختیار داشته اند.

در طول قرون بعد از ورود اسلام به ایران هم در برخی برهه ها، نقوش یا مفاهیمی با رنگ و بوی دینی و مذهبی بر روی پرچم کشورمان ترسیم شده که گویای درون مایه های دینی برخی قیام ها و حکومت هاست.

مستند «سبز، سپید، سرخ» درباره تغییر و تحولات در طرح و رنگ پرچم ایران طی قرون مختلف است؛ در این اثر با استناد به مدارک تاریخی و اسناد تصویری و تحلیلی و مصاحبه با مورخان و اساتید دانشگاه از جمله خسرو معتضد، میرجلال الدین کزازی و سایرین روند پیدایش پرچم ملی ایران تا تکامل امروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

این مستند کاری است از سید محمد رضا هاشمیان که قرار است ساعت 19 روز پنجشنبه 28 اسفند و تکرار آن روز بعد ساعت 14 از شبکه افق پخش شود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها