امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148742
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 97
ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پیروان مــوعـــود، ‌با اشاره به اظهارات اخیر ...

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پیروان مــوعـــود، ‌با اشاره به اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که عنوان داشته بود توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تائید قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: قطعنامه کنونی که تحریم‌ها را بر کشورمان اعمال کرده است براساس ماده 41 فصل هفتم منشور صادر شده است.

*فصل 7 حاوی ماده‌ای شدیدتر از ماده ناظر به تحریم ایران نیز است

وی افزود: در ماده بعدی فصل 7 سخن از کشورهایی گفته شده است که صلح جهانی را به خطر انداخته و لذا می‌توان در برابر آنها به اقدام نظامی متوسل شد، در نتیجه فصل 7 حاوی ماده‌ای شدیدتر از ماده ناظر به تحریم ایران نیز هست.

کارخانه‌ای با طرح این سوال که اصلا چرا باید پرونده ایران در شورای امنیت باقی بماند که در چارچوب فصل 7 بتوان توافقی بر روی آن انجام داد؟ گفت: اگر قرار است پرونده هسته‌ای در شورای امنیت بماند و بررسی شود، صرفاً باید با هدف مختومه شدن آن و تبدیل آن به یک پرونده عادی باشد و تمام تحریم‌ها باید لغو گردد.

*توافقی که شورای امنیت ضامن آن باشد، راه را برای اتهام‌زنی به ایران باز نگه می‌دارد

وی با اشاره به خدعه و نیرنگ 1+5 در قبال ایران جهت نگه داشتن پرونده ایران در وضعیت غیرعادی تصریح کرد: اگر قرار باشد شورای امنیت ضامن اجرایی توافق میان ایران و 1+5 شود معنی آن این است که پرونده باید در شورا بماند و بنابراین پس از توافق نیز دائماً ایران مورد اتهام قرار خواهد گرفت.

*توافق در چارچوب فصل 7 منشور به معنی تداوم وضعیت غیرعادی پرونده هسته‌ای ایران است

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: توافق در چارچوب فصل 7 منشور به معنی فعال ماندن وضعیت غیرعادی پرونده هسته‌ای ایران و تداوم اتهامات تحت عنوان تهدیدآمیز بودن فناوری هسته‌ای کشورمان است.

وی با اشاره به اینکه در صورت ماندن پرونده هسته‌ای کشورمان در شورای امنیت، ایران با اعضای غیردائم و پس از آن با همه جامعه جهانی مواجه خواهد شد، اظهار داشت: به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای توصیه می‌کنم شدیداً مراقب این خدعه غرب باشند.

کارخانه‌ای با یادآوری 11 سال نظارت آژانس بر فعالیت هسته‌ای ایران به نظارت شدیدتر این نهاد در یک سال و نیم اخیر اشاره کرد و گفت: انتظار این است که پس از این همه مدت پرونده ایران مختومه شود، چراکه هم‌ آمریکا و هم اروپا و هم آژانس اعلام کرده‌اند که هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.

*واکنش ایران به عدم پایبندی غرب به توافق هسته‌ای در توافقنامه قید شود

وی بهترین ضمانت را برای توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 تضمین طرفین توافق برای اجرای آن خواند و ادامه داد: باید در توافق قید شود در صورتی که طرف مقابل به توافق پایبند نباشد و آن را نقض کند، توافقنامه ملغی خواهد شد و ایران حق مسلم خود می‌داند که فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهد تا 1+5 ملزم شود که به مفاد توافق وفادار بماند.

گزارش فارس حاکی است محمدجواد ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان در مصاحبه با هفته‌نامه «صدا» و در پاسخ به این پرسش که بر فرض رسیدن به توافق با 5+1، چه تضمینی وجود خواهد داشت که طرف مقابل ـ مخصوصاً آمریکا ـ به تعهدات خود پایبند باشد؟ می‌گوید؛ «بالاخره این توافقی است که در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تائید قرار می‌گیرد و در نتیجه به یک توافق بین‌المللی و الزام‌آور برای همه دولت‌ها تبدیل می‌شود».

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها