امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14876
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۳۱
تعداد بازدید: 289
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ارامنه در تاریخ ایران نقش فعالی داشتند، چنانکه در دوران هخامنشیان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ارامنه در تاریخ ایران نقش فعالی داشتند، چنانکه در دوران هخامنشیان ارمنستان ساتراپ‌نشین ایران بود. شاهزاده‌های اشکانی سالیان سال در این کشور حکومت کردند. در سال 301 میلادی، ارامنه مسیحیت را بعنوان کیش رسمی خود پذیرفتند و بدین ترتیب ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی خود اعلام کرد. حدود 10سال بعد کنستانتین، قیصر روم؛ مسیحی شد و در نتیجه امپراطوری روم مسیحیت را رسماً پذیرفت. نکته جالب اینکه شخصی که پادشاه ارمنستان (تیرداد) و به طبع کل ارمنستان را مسیحی کرد و «گریگور نوربخش» لقب گرفت، اصلیتی ایرانی و پارتی داشته است.

ارامنه که از نظر مذهبی در اقلیت قرار دارند همواره در کنار سایر هموطنان همراه بودند. جنگ تحمیلی هشت ساله، لطمات سنگینی چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی بر کشورمان وارد کرد ولی این جنگ، نشان داد که مردم ایران از هر قوم و تیره و مذهبی که باشند، هنگامی که مساله دفاع از میهن عزیزمان ایران به میان می‌آید تا پای جان و تا آخرین رمق خود علیه دشمن متجاوز مقابله خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که حتی یک وجب از خاک گران‌بهای این سرزمین کهن و ارزشمند به دست بیگانگان بیافتد. ارامنه نیز همانند سایر ایرانیان در این جنگ شرکت کرده و شهدای خود را تقدیم این خاک و سرزمین گران‌بها کردند.

کتاب «چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد» به قلم حجت شاه‌محمدی نه فقط خاطرات آزاده جانباز سورن هاکوپیان بلکه روایت خاطرات بسیاری از آزادگان مسلمان است ولی نقطه عطف دین روایت مسیحی بودن سورن (راوی کتاب) است که به دور از هر گونه تعصب و جنجالی مذهبی با مسلمانان به ندای رهبر خود پاسخ مثبت می‌دهد و 26 ماه اسارت در سوله‌ای تنگ، تاریک را تحمل می‌کند.

 این کتاب، خاطرات حضور و همچنین چهار سال اسارت «سورِن هاکوپیان» آزاده ارمنی در اردوگاه‌های عراق در دوران دفاع مقدس است که مطالب آن با استفاده از اسناد و مدارک آرشیوی و مصاحبه با این آزاده و همسرش گردآوری و تدوین شده است. حضور هاکوپیان در دوران دفاع مقدس، اسارت ها و تحمل سالها شکنجه متجاوزان عراقی، اثبات کننده شخصیت محکم و استوار این شخصیت است که نشان داد دفاع از میهن رنگ، نژاد و مذهب نمی شناسد. وی علاقه و ارادت فراوانی به حضرت امام خمینی (ره) داشته و حتی در زیر شکنجه های طاقت فرسا نیز از گفتن این موضوع دریغ نکرده است.

وی بارها و بارها مورد شکنجه قرار می‌گیرد و این سؤال را در ذهن نیروهای جلاد عراقی شکل‌ می‌دهد که چطور یک مسیحی این گونه به پای آرمان‌های انقلاب و امام خمینی ایستادگی می‌کند. وی با تن رنجور خود بدترین دردها، حقارت‌ها، شکنجه‌ها و عذاب‌های روحی و جسمی را تحمل می‌کند و خم به ابرو نمی‌‌آورد.

این کتاب در 35 فراز ایام اسارت سورن را با روایتی غیرخطی بیان می‌کند. نویسنده در این کتاب سعی کرده است با به هم زدن مقاطع تاریخی به گیرایی کتاب بیافزاید، البته این فلش بک‌ها، باعث سردرگمی نمی‌شود و در مقاطعی از این گونه تکنیک استفاده می‌کند که احتمال می‌رود مخاطب انگیزه همراهی را از دست بدهد.

آیلت آبراهامیان همسر سورن هاکوپیان که خواهر شهید وارتان آبراهامیان است ترجمه این کتاب را به عهده گرفت و در حال حاضر ترجمه این کتاب به اتمام رسیده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم: «وقتی هزار و هفتصد نفر پشت سر حاجی صف بستند تا دور از چشم عراقی ها نماز جماعت بخوانند، هاج و واج مانده بود. چگونه می‌توانست در جمع مسلمانان کوس جدایی بزند و به ارمنی راز و نیاز کند؟ نمی‌توانست بیکار بنشیند. به پیشنهاد امام جماعت اردوگاه اسرا، سورن هاکوپیان رزمنده مسیحی مأمور شد از پنجره کوچکِ سوله حرکات مأمورهای عراقی را دید بزند. همیشه دوست داشت مسلمانان او را یکی از خودشان بدانند و آن روز به آرزوی خودش رسید.»

یا در بخش دیگری از این کتاب آمده است: «یکی از شب‌های عملیات، همه رزمندگان دعای کمیل می‌خواندند. تنها بودم و نمی‌دانستم چه باید بکنم. داخل سوله رفتم، کتابی دست گرفتم و پشت سر بچه‌ها نشستم. نمی‌دانستم چه می‌گویند. بنابراین در حالی که دست به صلیب داشتم و نگاه به آسمان، هرچه بچه‌ها می‌گفتند را تکرار می‌کردم».

در دوران دفاع مقدس شهدای زیادی از جامعه ارمنی داشتیم و در پایان کتاب خاطرات کوتاهی از سه شهید ارمنی، شهید وارتان آبراهامیان، شهید رایموند باغرامیان و شهید ورژ باغرامیان آورده می‌شود.

به گزارش فارس، کتاب «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» از سوی دفتر مطالعات و ادبیات پایداری مراکز استانی( حوزه هنری اصفهان) تهیه و در 352 صفحه، قطع رقعی و با قیمت 6500 تومان از سوی انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است.
 
مخاطبان گرامی برای مطالعه بیشتر درباره کتاب فوق‌الذکر می‌توانند از لینک‌های مرتبط استفاده کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها