امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148818
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۵۹
تعداد بازدید: 121
پیروان مــوعـــود - حسام آبنوس: نوروز و آغاز سال جدید همیشه و در همه حال با خود جنب و جوش و تحرک می‌آورد. از همین رو در روزهای پایانی سال سری به ...

پیروان مــوعـــود - حسام آبنوس: نوروز و آغاز سال جدید همیشه و در همه حال با خود جنب و جوش و تحرک می‌آورد. از همین رو در روزهای پایانی سال سری به کتاب‌فروشی‌های سطح شهر زدیم تا از حال و هوای نوروز در کتابفروشی‌ها با خبر شویم و ببینیم آیا آن تحرک و جنب و جوش نوروزی بازار کتاب را به تحرک درآورده است یا خیر.

خیابان انقلاب و روبروی دانشگاه تهران که به نوعی قلب کتابفروشی‌های پایتخت جمهوری اسلامی ایران است اولین نقطه‌ای بود که به آنجا سر زدیم. از همان ساعات ابتدایی روز رفت و آمد در آن جریان داشت و کتابفروشی‌ها نیز در حال آماده شدن برای پذیرایی از نوروز بودند. هر چه به ظهر نزدیک‌تر می‌شدیم رفت و آمدها بیشتر می‌شد و کتابفروشی‌ها شلوغ‌تر.

از ابتدای خیابان انقلاب به سمت چهارراه ولی‌عصر (عج) حرکت کردم تا در هوای بهاری روزهای پایانی 93، به هوای کتاب قدم بزنم. کتابفروشی‌هایی بودند که داشتند برای نوروز آماده می‌شدند و بودند کتابفروشی‌هایی که به پیشواز بهار رفته بودند.

با وجود اینکه فضای کتابفروشی‌ها محدود است و اغلب ویترین‌هایشان امکان اینکه همه کتاب‌ها را در خود جای دهند ندارند، اما کتاب‌ها در آستانه نوروز سخاوتمندانه کمی از حق خود را به سفره هفت سین نوروز دادند تا برای یک سال، عطر نوروز در آن ویترین بپیچد و بازارشان بهاری باشد.

افراد مختلف در کتابفروشی‌ها در رفت و آمد بودند و کتاب می‌خریدند. از کودک تا بزرگسال و از هر طیف و دسته‌ای و با هر نوع نگاهی فقط «کتاب» می‌خریدند.

برخی می‌خواستند که از فرصت تعطیلات نوروزی برای مطالعه استفاده کنند، گروهی نیز برای عیدی دادن، کتاب می‌خریدند. البته در این بین بودند افرادی که برای فعالیت‌های فرهنگی در نوروز به فکر تهیه کتاب افتاده بودند. اما آن چیزی که مهم بود این مسئله بود که «کتاب» تنها بهانه حضور این افراد در کتابفروشی‌ها شده بود.

اما در این میان سراغ چند کتابفروش هم رفتیم تا از کتاب‌های تهیه شده با خبر شویم. یکی از کتابفروشان راسته انقلاب گفت:‌ «در این چند روز اخیر کتاب‌هایی که پیرامون موضوع حضرت فاطمه (س) است فروش خوبی داشته و مورد توجه بوده است.»

یکی دیگر از کتابفروشان اما پاسخ جالبی داد: «در این روزها فروش ما تلفیقی از تمام کتب بوده است. یعنی نمی‌توان گفت یک موضوع یا ژانر از فروش خوبی برخودار بوده و نسبتا تمام موضوعات و گونه‌ها مورد توجه بوده است.»

کودکان و نوجوانان همانطور که در این روزها بیشتر مورد توجه هستند و خرید عیدانه برای آنها صورت می‌گیرد در زمینه کتاب نیز مورد استثنا نبودند و خانواده‌ها دست‌ آنان را گرفته و به کتابفروشی‌ها آورده بودند تا برایشان کتاب تهیه کنند. از همین رو حضور نوجوانان و کودکان در کتابفروشی‌ها چشمگیر بود. وقتی به آخرین کتابفروشی‌ها رسیدیم، ساعت از ظهر گذشته بود و این گلگشت کتابی ما را از زمان غافل کرده بود.

مقصد بعدی معدود کتابفروشی‌های خیابان کرمیخان بود. طبیعی است که این روزها با توجه به اتمام سال مردم تحرک بیشتری داشته باشند تا کارهای نیمه تمام خود را به پایان ببرند. اما این تحرک بیشتر محدود به امورات اداری نمی‌شد و شاهد بودیم که در کتابفروشی‌ها نیز این تحرک وجود داشت و اینطور تداعی می‌کرد که مردم در کتابفروشی‌ها نیز کارهای نیمه تمام دارند که در این واپسین روزهای سال در صدصد انجام آن هستند.

شلوغی کتابفروشی‌ها در این روزها این مسئله را در ذهن ایجاد می‌کند که مانند بسیاری از کارها که در طول سال فراموش شده و در این روزها در صدد انجام آن هستیم، غبار فراموشی بر کتاب نیز نشسته و اکنون می‌خواهیم این غبار را بزداییم.

راسته کریمخان نیز از این قاعده مستثنی نبود و کتابفروشی‌ها شلوغ بود و مردم ولع خاصی برای خرید کتاب داشتند. چند کتابفروشی در این نقطه نیز در این گردش کتابی به عنوان مقصد انتخاب شدند و حال و هوای نوروزی‌شان را دیدیم.

گفتیم کمی از مرکز کتابفروشی‌ها فاصله بگیریم و ببینیم در نقاط دیگر چه خبر است. به همین منظور شهر کتاب مرکزی واقع در خیابان دکتر شریعتی نرسیده به خیابان شهید بهشتی را به عنوان آخرین مقصد انتخاب کردیم.

هر چند در بدو ورود متوجه سفره هفت سین پهن شده در ورودی فروشگاه نشدیم ولی سفره هفت سینی در این فروشگاه پهن شده بود که ماهی نداشت وقتی علت را جویا شدیم گفتند برای حفظ محیط زیست از مجسمه ماهی‌ استفاده کرده‌ایم.

این فروشگاه هم مانند سایر کتابفروشی‌ها شلوغ بود. حتی بخش کودک این فروشگاه نیز شلوغ بوده و خانواده‌ها در حال تهیه کتاب بودند.

آنچه در این سفر کتابی دیده شد محور قرار گرفتن «کتاب» بود و مردم با شادی و محبت کتاب می‌خریدند تا عیدی بدهند و مطالعه کنند. مردم در این روزها مهربان‌تر شده و به کتاب توجه می‌کنند و این توجه باید در طول سال نیز ادامه پیدا کند تا اوضاع کتاب همیشه بهاری باشد و این آرزویی است که در روزهای پایانی سال می‌توانیم برای کتاب و کتابخوانی داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها