امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148820
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۵۹
تعداد بازدید: 144
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،  استاد نورمحمد درپور از سال گذشته به خاطر توده بدخیم روده، تحت شیمی درمانی قرار گرفت و نهایتا بعد از یک سال مبارزه ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،  استاد نورمحمد درپور از سال گذشته به خاطر توده بدخیم روده، تحت شیمی درمانی قرار گرفت و نهایتا بعد از یک سال مبارزه با این بیماری، روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

نورمحمد درپور، خنیاگر، راوی و نوازنده دوتار سال 1311در روستای سرخ سرا از توابع باخرز منطقه تربت جام و روستای یادگار، دیده به جهان گشود.

او آموزش دوتار و روایت‌های حماسی و تغزلی موسیقی منطقه خراسان را نزد اساتید نامی منطقه حاج جهـانگیـر خان، حاج مـرتضی پـری؛ حاج عبدالحمید رسولی؛ ملا داد خدا کبودانی و ملا یاسین مریدار آموخت و و سبک‌های خوانندگی حلقه ذکر را از خلیفه ملا سلـطان، ملا پایند بلوچ و... فراگرفت.

درپور همانند بسیاری دیگر از خنیاگران و راویان موسیقی مناطق از طریق جشنواره موسیقی فجر و نیز جشنواره­‌های آیینه و آواز، موسیقی حماسی و نیز جشنواره موسیقی نواحی کرمان و جشنواره های ذکر و ذاکرین به جامعه موسیقی معرفی شد و سپس به عنوان نوازنده‌ای صاحب سبک و شیوه اجراهای متعددی را در کشورهای خارجی به صحنه برد.

اجرای او در جشنواره موسیقی مقدس برلین در سال 2002 که به همراه محمدرضا درویشی و فرید سلمانیان در جشنواره حضور یافته بودند تماشاگران را سخت تحت تاثیر قرار داد.

او از معدود بازماندگان صاحب سبک در منطقه جنوب خراسان است که گنجینه‌ای از نغمه­‌های شفاهی موسیقی این مناطق را در سینه دارد و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان به شمار آورد که در روایت‌هایش همه گاه از شعر شاعران و عارفان نامی این منطقه استفاده کرده است که از جمله آنها می توان به  شاعران وعارفانی چون حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی، ملا عبدالرئوف مجیدی  شیخ احمد جامی، مولاناعبدالرحمن جامی اشاره کرد.

استاد نورمحمد درپور آخرین دوتارنواز از نسل بزرگان موسیقی خراسان محسوب می شد. امسال استاد غلامعلی پورعطایی و ذوالفقار عسگریان نیز که از جمله آخرین بازماندگان نسل گذشته موسیقی خراسان محسوب می شدند به دیار حق شتافتند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها