امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148857
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 47
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز جمعه مدعی شد طرح وی که خواستار ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز جمعه مدعی شد طرح وی که خواستار نظارت کنگره بر هر گونه توافق هسته‌ای با ایران است با اخذ بیش از 67 رأی در برابر وتوی احتمالی باراک اوباما، رئیس‌جمهور، مصون می‌شود.

بر اساس گزارش هیل، نشریه تخصصی کنگره آمریکا، این سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی گفت به رغم «داستان‌سرایی‌ها» که حول این موضوع وجود داشته وی معتقد است طرح او موفق خواهد بود.

آقای کورکر در جریان یک سخنرانی در جمع جمهوری‌خواهان گفت: «من معتقدم ما با یک اکثریت این طرح را ضد وتو خواهیم کرد.»

انتظار می‌رود کمیته روابط خارجی مجلس سنا ماه آینده و پس از پایان ضرب‌الاجل دولت آمریکا برای حصول توافق بر سر چارچوب مذاکرات هسته‌ای درباره این طرح رأی‌گیری کند.

این طرح که از سوی باب کورکر سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی ارائه شده و مورد حمایت چند تن از دموکرات‌ها از جمله رابرت منندز قرار دارد، اجرای توافق هسته‌ای را به تصویب کنگره منوط می‌کند.

بر اساس این طرح، دولت باراک اوباما باید در صورت حصول هرگونه توافقی با ایران، آن را ظرف 5 روز به کنگره ارائه دهد. همچنین دولت مجاز نخواهد بود ظرف 60 روز پس از توافق و تا زمان بررسی از سوی کنگره، هیچ‌یک تحریم‌های ایران را لغو یا تعلیق کند.

 هرچند اوباما اعلام کرده که این طرح را وتو می‌کند، اما اگر شمار سناتورهای حامی طرح به بیش از دو سوم مجموع، یعنی 67 نفر از 100 سناتور، برسد، حق وتو از رئیس‌جمهور سلب می‌شود.

روز گذشته گزارش شد نمایندگان مجلس سنا رأی‌گیری درباره این طرح را تا ماه آوریل به تعویق انداخته‌اند.

کورکر درباره این تصمیم گفت: «یکی از دلایلی که ما رأی‌گیری درباره این طرج را تا نیمه اول آوریل معوق کردیم این است که من مطمئنم دولت بعداً می‌آمد و می‌گفت منظور ما از ضرب‌الاجل، 24 مارس نبوده بلکه آخر ماه مارس بوده است.»

انتهای پیام/

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها