امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14891
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: 207
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به هفته ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به هفته قوه قضائیه گفت: این هفته زمان مناسبی است تا همکاران ما در سراسر کشور عملکرد خود را تبیین کنند.

وی افزود: در بحث قضائی، موضوع قضاوت بسیار مهم است و احکام باید عادلانه و براساس تدبیر صادر شود.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به رسیدگی به میلیون‌ها پرونده در دستگاه قضائی گفت: امروز شاید برخی از پرونده‌ها در انزار عمومی مشاهده می‌شود اما در واقع میلیون‌ها پرونده در دستگاه قضائی رسیدگی می‌شود.

وی با اشاره به نامگذاری یکی از روزهای هفته قوه قضائیه به نام قانون‌مداری و توجه به قانون، گفت: امروزه توجه به قانون موضوعی است که مورد تائید همگان قرار گرفته و انتخابات نمونه روشنی از قانون‌مداری است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: خوشبختانه در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شاهد تخلفی نبودیم و این نیشان از قانون‌مداری کاندیداها و هواداران آنها داشت که در همین‌جا از آنها تشکر می‌کنم.

وی تأکید کرد: ما باید قانون مداری را محور قرار دهیم تا شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضائی باشیم.

حجت‌الاسلام رئیسی رعایت حقوق شهروندان را محور مورد تاکید دستگاه قضائی دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع باید از سوی مسئولین مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل سامانه خدمات الکترونیک دستگاه قضایی(شبکه سخا) گفت: امروز در تهران بیش از 70 درصد دادخواست‌ها به صورت الکترونیک ثبت می‌شود و کاربران با دریافت کد رهگیری و بدون مراجعه به دستگاه قضائی می‌توانند دادخواست خود را پیگیری کنند که این موضوع کاهش مراجعات به سازمانها را به دنبال داشته است.

معاون اول قوه قضاییه درخصوص کمبود نیرو در دستگاه قضائی گفت: یکی از برنامه‌های ما در سال 92 جذب 1000 قاضی به دستگاه قضائی به صورت متناوب است تا بتوانیم این کمبودها را جبران کنیم.

وی با اشاره به نظارت بر عملکرد قضات و مسئولان قضائی گفت: در سالهای گذشته برنامه‌ریزی صورت گرفته که بر اساس آن دیوان عالی کشور و دادستانی کل کشور مسئول نظارت بر محاکم و دادسراها شدند.

رئیسی در ادامه درخصوص پرونده‌های مربوط به مواد مخدر گفت: بیشترین پرونده‌هایی که در محاکم مربوط به قوه قضائیه تشکیل می‌شود مربوط به مواد مخدر و یا جرائم پیرامون آن است و امروزه بر کسی پوشیده نیست که تولید مواد مخدر در افغانستان زیر چتر آمریکا و کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد و تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی افزایش 40 درصدی داشته است.

وی افزود: اگر دادگاه بین‌المللی عادلانه‌ای وجود داشت با نظام سلطه برخورد می‌کرد و آنرا مورد بازخواست قرار می‌داد اما در ایران دستگاه قضاء با قاطعیت به دنبال برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و مفسدان اقتصادی‌است اما مهمتر از آن آسیب شناسی و برطرف کردن زمینه‌های وقوع جرم است.

وی در خصوص فعال شدن بخش پیشگیری از وقوع جرم در دستگاه قضایی گفت: فعال شدن حوزه پیشگیری از جرم نیازمند تصویب قانونی است که در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است و ما امیدواریم این طرح هرچه زودتر به دست قوه قضائیه برسد.

وی در ادامه در خصوص ارتباط سازمان‌های قضایی با رسانه‌ها گفت: خوشبختانه دستگاه قضا ارتباط خوبی را با رسانه‌ها برقرار کرده اما اینکه ریاست دستگاه قضا بخواهد ارتباط نزدیکی با رسانه‌ها داشته باشد و از نزدیک به سوالات آنها پاسخ دهد مصلحت شخصی ایشان است.

رئیسی در خصوص برخی مشکلات مابین قوای مجریه و قضائیه گفت: ارتباط بین دستگاه‌ها باید براساس قانون باشد و بهترین روش برای تنظیم روابط قوا توجه به قانون است اما متاسفانه در سال گذشته به دلیل عدم توجه به قانون شاهد برخی مشکلات بودیم.

رئیس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دستگاه قضائی چه برخوردی را با عاملان فساد اقتصادی بویژه در بحث بیمه ایران دارد، گفت: قوه قضائیه حاشیه امنی برای کسی قائل نیست و بصورت عادلانه به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند و موضوعاتی را که دغدغه مردم بوده شفاف‌سازی خواهد کرد.

رئیس با تاکید بر توجه هرچه بیشتر به کارآفرینان گفت: باید در بحث ممنوع‌الخروج شدن برخی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران که دچار مسائل بانکی هستند بازنگری صورت پذیرد.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه هدیه و یا خبر خوش دستگاه قضائی در هفته قوه قضائیه چیست، گفت: هدیه قوه قضائیه در هفته قوه این است که مسائلی که نسبت به خلق حماسه اقتصادی است و سهمی که قوه قضائیه در این زمینه دارد چه از بعد نظارتی و چه از بعد قضاوتی، به صورت درست صورت گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها