امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149017
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۰:۳۶
تعداد بازدید: 593
به مناسبت ایام عزای فاطمی
حضرت زهرا(س) فردی معصوم است که سراسر زندگانی ایشان برای همه شیعیان و محبان حضرت درس و عبرت است

به مناسبت ایام عزای فاطمی

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پیروان مــوعـــود، حضرت زهرا(س) فردی معصوم است که سراسر زندگانی ایشان برای همه شیعیان و محبان حضرت درس و عبرت است که با تاسی و پیروی از سیره بهترین بانوی عالم هستی سعادت دنیوی و اخروی خود را می توان تضمین کرد و در همین راستا کتابستان با عرض تسلیت ایام فاطمیه(س) و سالروز شهادت حضرت برای کسب معرفت بیشتر و آشنایی با سیره و سبک زندگی این بانوی بزرگوار مطالعه کتاب های ذیل را پیشنهاد می کند:

 

* زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها

نوشتن زندگی‌نامه شخصیت‌های بزرگ و برجسته تاریخ، همیشه مورد توجه بشر بوده است. اما آنچه که مهم است صرف نقل زندگانی ایشان و بجای ماندن اسم آن‌ها نیست بلکه علاوه بر بزرگداشت شخصیت آن‌ها، رویدادهای آموزنده و عبرت آموزی در زندگی ایشان وجود دارد که می‌تواند راهگشای بن‌بست­های زندگی روزمره ما باشد.

کتاب زندگانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نوشته دکتر سید جعفر شهیدی به نقل حیات طیبه زهرای مرضیه می‌پردازد تا الگوی مناسبی برای سبک رفتاری ما در مواجه با حوادثی از آن قبیل قرار گیرد. هدف نویسنده از این کتاب صرفا گزارش‌گری و نقل تاریخ زندگانی دختر پیغمبر است بنابراین بنایی بر نقد و بررسی حوادث آن  دوران ندارند اگر چه گاهی متعرض آن می‌شود.

نویسنده این کتاب کوشیده است تا حد امکان گزارش خود را بر اساس سندهای دست اول و یا نزدیک به دست اول تنظیم کند تا احتمال تحریف و دست‌خوردگی آن‌ها را کمتر کند و همچنین سیره مؤلف این بوده تا مطالبی که بدان‌ها اشاره دارد، از جمله گزارشاتی باشد که قرائن خارجی بر صحت و درستی آن داشته و یا  مورد قبول اکثریت تاریخ نویسان واقع شده باشد تا به واقعیت نزدیک‌تر گردد.

روشی که نویسنده محترم این کتاب شریف، در چینش مطالب آن برگزیده است، بر مبنای سیر زندگی حضرتش از ولادت تا شهادت ایشان است. البته گاهی با طرح پرسش‌­هایی، به پیگیری و بررسی مسائل خاصی از تاریخ می‌پردازد تا بتواند مخاطب را به پاسخ پرسش خود هدایت کند.

از جمله مسائلی که در این کتاب بدان اشاره شده است عبارت است از شرایط شبه جزیره عرب  و جایگاه دختران در آن دوران، مباحثی در مورد خدیجه کبری(س) مادر ماجده حضرت زهرا(س)، ولادت و دوران کودکی حضرت، خواستگاری و ازدواج فاطمه(س)، ولادت حسنین(ع)، فدک، بیماری پیغمبر(ص)، هجوم به خانه زهرا(س)، بررسی خطبه ایشان، شهادت و دفن حضرتش می­‌باشد.

در روایات شیعی و سنی به چند حدیث بر‌می‌خوریم که نشان می‌دهد گاهی میان فاطمه (س) و شوهرش امیرالمومنین(ع)، کدورتی پیش می‌آمد، که در بررسی این احادیث، نویسنده بعد از خدشه در سندیت آن، این احادیث را با مقام عصمت در تعارض دانسته و آنها را فاقد اعتبار می‌داند.

یکی از مؤثر ترین ابزار تحریک احساسات و جلب عواطف از دیر باز، سرودن شعر است که در مورد اهل بیت نیز از آن استفاده شده که از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب می‌توان به بررسی جایگاه دخت پیامبر در شعر و ادب عرب و فارس اشاره کرد.

مؤلف در تحقیقی با اشاره به ارادت شاعران و اهل ادب ،از صدر اسلام تا زمان معاصر سعی کرده است تا بتواند گوشه‌ای از دفاع شاعران را از مظلومیت فاطمه‌ی زهرا(س) به نمایش بگذارد.

کتاب زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها در 290 صفحه از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است.

* شرح خطبه حضرت زهرا(س)

تأمل و اندیشه در گفتار حضرت زهرا(س) ما را به حقایقی رهنمون می‌سازد که مطالعۀ هیچ کتابی آن را به دست نمی‌دهد؛ حقایقی چون بر حق بودن این خاندان، پایمال شدن حق و حقوق ایشان، سکوت سنگین و دردآور بعضی از اصحاب در قبال این عزیزان.

«شرح خطبۀ حضرت زهرا(س)» نوشته آیت الله سید عزالدین زنجانی برآن است تا با معرفی این خطبه، ابعاد تازه‌ای از سخنان حضرت زهرا(س) را، که در احتجاج با حاکمان وقت رخ داده است، بر مخاطب بگشاید. این خطبه مشتمل است بر کلام صدیقه طاهره(س) که در دفاع از حق خویش در برابر ابوبکر ایراد شده است؛ هنگامی که ایشان را از ملکیت فدک بازداشتند و حق مسلم ایشان را مصادره کردند.

مؤلف در این نوشتار در صدد آن است که با قلمی علمی به تحلیل و بررسی این خطبه تاریخی بپردازد تا مخاطب به عمق فرمایشات حضرتش پی‌ببرد.

هر چند که این گفتار حضرت زهرا(س) از طرق مختلف نقل شده است، اما نویسنده قبل از این که به شرح خطبه بپردازد، سند آن را مورد بررسی مجدد قرار داده تا اتقان آن، درنظر مخاطب بیش از پیش واضح گردد.

بر مخاطب لازم است قبل از مطالعه کتاب، بداند که فدک از چه لحاظی مورد توجه و اهمیت قرار دارد و هدف آن بانوی بزرگوار از تعقیب آن چه بوده است؛ به همین جهت نویسنده پیش از بحث در مورد خطبه، اشاره‌ای به این مطالب دارد.

حضرت زهرا(س) در سخنرانی حماسی خود افق‌های بسیاری را بر همه‌ی مردم جهان تا قیامت می‌گشاید. ازجمله مباحثی که در این خطبه مطرح شده از حمد و ثنای الهی گرفته تا نقش رسالت در تحویل تاریخی عرب، حکمت‌ دستورهای اسلامی و فراوان اعجوبه‌های حکمت آمیز دیگر؛ همه در راستای روشن سازی جایگاه ولایت و امامت در نظام اسلامی است که نویسنده از شرح و توضیح این مسائل کوتاهی نکرده و به پاره‌ای از مباحث خداشناسی و نبوت به صورت بسیار دقیق و علمی پرداخته است.

روش نویسنده در شرح این خطبه آن است که پس از ذکر عبارتی از این خطبه و پس از ترجمه آن، به شرح مفردات و کلمات آن می‌پردازد و در این قسمت معمولا از آیات قرآن به عنوان شاهد بر معنی استفاده شده سپس با استفاده از روایات و آیات و ادله متقن عقلی به شرح تک تک عبارات این خطبه شریف همت گماشته است.

مفهوم شناسی بعضی از واژگان خطبه، از جمله اقداماتی است که در این کتاب، بدان اشاره گشته است به عنوان مثال در قسمتی از کتاب به تعریف حمد و شکر پرداخته و فرق میان آن دو را بیان می‌کند؛ معنای و مفهوم الهام، طاغوت ،توحید و معنای قدرت و اراده و ... از جمله واژگانی است که شارح به شرح مفاهیم آنها پرداخته است.

ایشان با قسمت‌بندی خطبه­‌ها، گاهی برای وضوح مطلب ناچار به ذکر مقدمه­ای می­شود که بر روح علمی کتاب می‌افزاید.

کتاب شرح خطبه حضرت زهرا(س) در 704 صفحه از سوی انتشارات بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

* شهادت مادرم زهرا افسانه نیست

تاریخ اسلام حوادث تلخ و ناگوار زیادی به خود دیده است که مطالعه و بررسی این حوادث می‌تواند علاوه بر عبرت آموزی، شما را با حقایق مسلمی آشنا کند و همچنین پرداختن به حوادث تاریخی صدر اسلام به ویژه حوادثی که با اساسی‌ترین مسائل اسلام یعنی امامت و رهبری مرتبط است از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مباحث می­باشد؛ چرا که تمام گرفتاری‌ها و مصیبت‌هایی که دنیای اسلام بدان مبتلا است، از همان وقایع نشأت گرفته است.

کتاب « شهادت مادرم زهرا افسانه نیست» که به همت چند تن از نویسندگان به رشته تحریر در آمده، به حوادث تلخ بعد از رحلت رسول خدا(ص) پرداخته و این کتاب از جمله کتب تاریخی تحلیلی است که نویسندگان آن، بیشتر از هر چیز دیگر، سعی در تصویرگری مصائب وارده بر صدیقه طاهره(س) دارند تا بدین وسیله شهادت مظلومانه فاطمه زهرا(س) را اثبات کنند.

یکی از روش‌های مقابله و مناظره این است که فردِ مقابل را، به همان چیزهایی که او قبول دارد، تنبّه داده و با اشاره به آن مطالب و یا کلام افرادی که مورد قبول او هستند، سخن حق خود را بر او آشکار کرده و با این وسیله او را به حقیقت رهنمون سازید؛ روشی که مؤلفین، در این کتاب از آن بهره  برده‌اند همین روش است.

نویسندگان با اشاره به روایات و نقل قول‌هایی که از طریق اهل سنت در کتب معتبره آنها وارد شده است به حوادث تلخ و ناگوار سقیفه و بیعت گرفتن از امیرالمومنین(ع) و اثبات شهادت یگانه دختر رسول خدا(ص) حضرت زهرا(س) می‌پردازند.

شاید برخی بر این باور باشند که حوادث تلخ و اسف‌بار تاریخ صدر اسلام همچون هجوم به خانه حضرت زهرا(س) و آتش زدن در و مجروح کردن آن حضرت و نیز شهادت حضرت محسن(ع) جملگی از مطالبی است که فقط شیعه به نقل آن پرداخته اما در این کتاب با تحقیقی که در این راستا انجام شده، آشکار می‌گردد که کتب علمای اهل تسنن نیز مملو از عباراتی است که به تصریح یا اشاره به بیان زوایای مختلفی از این حوادث پرداخته شده است.

نویسنده با بیان گوشه­‌ای از فضائل حضرت زهرا(س) کتاب را آغاز کرده و پس از نقل گوشه‌ای از مصائب آن حضرت و نارضایتی ایشان از دستگاه خلافت، به شیوه بیعت گرفتن از امیرمؤمنان(ع) و علل صبر ایشان در ماجرای هجوم به خانه وحی اشاره دارد.

از جمله دلایلی که نارضایتی حضرت را از غاصبان خلافت نمایان می‌سازد، خاکسپاری شبانه و مخفیانه زهرای اطهر(س) است که اهل تسنن نیز در منابع خویش بدان اشاره کرده‌اند. سخنان حضرت زهرا(س) در مسجد و بستر بیماری، و برخورد حضرت در برابر عیادت سیاسی خلفا، از جمله مباحثی است که نویسنده در این کتاب بدان اشاره می‌کند.

لازم به ذکر است که این کتاب با همکاری مؤسسه جهانی سبطین به دو زبان انگلیسی و اردو ترجمه و به چاپ رسیده است.

کتاب «شهادت مادرم زهرا افسانه نیست» در 127 صفحه از سوی انتشارات امیر کلام به چاپ رسیده است.

* مقامات حضرت فاطمه در کتاب و سنت

در میان بانوان جهان، حضرت فاطمه(س) مقامات ممتازی دارد؛ وی دختر پیامبر(ص)،  «ام ابیها» و مادر یازده امام و حجت خدا بر ائمه و انبیا و همچنین معیار امامت است. رضایت و رنجش او، ملاک خشنودی و غضب خداست و در یک کلام، کوثر و چشمه­ی همه‌ی نیکی­هاست. این مقامات از او شخصیتی پدید آورده که الگوی همه مردمان؛ به ویژه زنان، در همه‌ی دوران باشد، لکن عده‌ای نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند منزلت ایشان را ببینند.

کتاب «مقامات حضرت فاطمه در کتاب و سنت» مجموعه‌ای از بیانات استاد شیخ محمد سند بحرینی است که توسط احمد خوانساری تقریر و ترجمه گشته و به رشته تحریر درآمده که در مورد مقامات و منزلت ام‌الائمه، حضرت صدیقه کبری(س) نوشته شده و پاسخی خواهد بود در برابر شبهاتی که درباره­‌ی مقام و منزلت ایشان، از سوی غافلان و معاندان مکتب تشیع وارد شده است.

مؤلف در جهت پاسخ‌گویی به این شبهات مباحثی را با محوریت قرآن کریم و مفسریّت سنت نبوی و ائمۀ هدی عنوان نموده که کاملا با استدلال­‌های فقهی و منطقی مقرون بوده که بر اتقان این کتاب افزوده است. ایشان آیاتی را متذکر می‌شوند که یا در خصوص شخص فاطمه زهرا(س) نازل شده  و حقیقتشان به وجود مقدس حضرت تفسیر شده و یا شأن نزولش، در مورد همه­‌ی اهل­بیت می­‌باشد.

کتاب «مقامات حضرت فاطمه در کتاب و سنت» از جمله کتب اعتقادی است که با قلمی علمی جایگاه حضرتش را در نظر اهل بیت مشخص می‌کند.

از نقاط قوت کتاب می­‌توان به این نکته اشاره کرد که بیشتر از ادله­­‌ای استفاده شده است که مورد قبول شیعه و سنی باشد، به همین جهت بسیاری از مقامات آن حضرت را از میان کلمات بزرگان اهل سنت به تصویر کشیده است.

این کتاب در ده مقام تدوین شده است که از جمله آنها منزلت فاطمه(س) در قرآن، حجت بودن ایشان بر ائمه و انبیا، ام ابیها و ام المومنین بودن ایشان، مباهات خداوند به فاطمه(س) و معیار بودن ایشان برای امامت می­‌باشد.

در روایتی از امام حسن عسگری(ع) آمده است که ما حجت خداوند بر خلق هستیم و مادر ما فاطمه حجت خدا بر ماست که نویسنده با ذکر این حدیث، شواهدی برمدعای خود می‌آورند و با بررسی روایاتی که در مورد مصحف فاطمه(س) آمده، این کتاب شریف را یکی از مصادر علوم اهل بیت، و حضرتش را واسطه علمی بین خداوند و ائمه اطهار معرفی می‌کند.

مؤلف با توجه به روایتی از امام صادق (ع)، معتقد است که حضرت مریم(س) تمثیلی است از فاطمه مرضیه در قرآن؛ به همین جهت به مقایسه‌ای بین حضرت زهرا(س) و مریم مقدس دست می­زند و با ذکر تفسیر آیاتی که در مورد مقامات حضرت مریم(س) آمده است، به بررسی افضلیت حضرت زهرا(س) می‌پردازد.

نویسنده با اثباتِ مقام ولایت در امور عامه برای حضرتش، کتاب خود که  در 200 صفحه از سوی انتشارات مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسیده به پایان می­‌رساند.

* جامی از زلال کوثر

 

پیرامون شخصیت وجودی و مقام معنوی فاطمه مرضیه بسی کتاب‌ها نوشته شده و فراوان سخن­‌ها رانده شده است؛ اما گویا اگر هزاران برابر آن نیز از قلمرو ذهن و اندیشه بشر به درآید، باز قطره‌ای باشد از اقیانوس بی‌کران فضیلت‌های حضرتش.

کتاب «جامی از زلال کوثر» نوشته‌ی آیت الله محمدتقی مصباح یزدی می‌باشد که بررسی جایگاه فاطمه زهراء(س) می‌پردازد.

خواننده محترم باید توجه داشته باشد که هرچقدر نویسنده از جامعیت بیشتری برخوردار باشد، ارزش اثرش بیشتر خواهد بود. با دقت در مجموعه آثار آیت الله مصباح می‌توان به این نکته پی‌برد که ایشان با احاطه کامل به مباحث علوم انسانی اسلامی و با قلمی قوی،­ مطالب ناب و بسیار قابل استفاده‌ای به مخاطبان خود عرضه می­‌کند و از سبک نویی نسبت به سایر آثار برخوردار است.

نویسنده‌ی این کتاب، با دیدی کلامی و اعتقادی به تحلیل شخصیت فاطمه‌ی زهرا(س) پرداخته و علی رقم این که دیدگاه نویسنده کلامی می‌باشد، اما هر از چندگاهی به مباحث اخلاقی و یا تاریخی متعرض می‌شود و همچنین از نقاط قوت کتاب می­توان به این نکته اشاره کرد که سعی شده برخی از مباحث را با مسائل روز جامعه تطبیق داده و به صورت کاربردی به مخاطبان خود عرضه شود.

از جمله مباحثی که کتاب بدان اشاره دارد، رسالت مجالس ذکر اهل­بیت است که ایشان یکی از رسالت‌های مجالس فاطمیه را الگوسازی و الگودهی از سیره معصومان دانسته و به مباحث کلی اسوه‌پذیری می‌پردازد. از جمله‌ی این مباحث؛ اهمیت و انواع اسوه­ پذیری، آفت­ ها و خطاهای اسوه­ پذیری، اسوه­ پذیری از منظر قرآن و عوامل تأثیرگذار بر شخصیت اسوه­ ها است و در ادامه ایشان با منطبق کردن این مباحث با سیره فاطمی به ابعاد الگویی شخصیت فاطمه­ ی زهرا(س) در جبهه­ های مختلف، به عظمت آن بزرگ بانوی اسلام اشاره می­ دارد.

از مباحث دیگری که در این کتاب مطرح شده، بحث ولایت‌پذیری در سیره فاطمی است که نگارنده با اشاره به حماسه فاطمی در دفاع از ولایت، به ابعاد این حرکت پرداخته و در انتها به عبرت‌هایی که از آن به دست می‌آید اشاره می‌دارد.

نویسنده پراکندگی از اطراف امامی یگانه را یکی از ریشه‌های فاجعه‌ی سقیفه و غصب فدک از منظر حضرت زهرا می‌داند. گاهی در جامعه خود شاهدیم که برخی معاندان و غافلان می‌گویند: "چرا با آن که چندین سال از برپایی حکومت اسلامی می‌گذرد، هنوز ناهنجاری‌های زیادی وجود دارد؟" ایشان این سوال را با توجه به فرازی از خطبه حضرت زهرا(س) پاسخ داده و عدم اطاعت همه جانبه از امام را ریشه تمام مصائب می‌داند. سربرآوری نفاق‌ها و کینه‌ها، سطحی نگری‌های غافلانه و قرائت‌های دینی منحرفانه از ریشه‌های دیگر حوادث صدر اسلام است که نویسنده به خوبی آنها را مطرح کرده که باید از آنها عبرت گرفت.

کتاب «جامی از زلال کوثر» در 224 صفحه از سوی انتشارات مؤسسه امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است.

* زهرا برترین بانوی جهان

اسناد تاریخی گواه بر این واقعیت هستند که در طول تاریخ بشریت، ظلم­ های زیادی نسبت به شخصیت و جایگاه زن صورت گرفته است. در این میان، با ظهور حقیقتی به نام اسلام که به منظور اتمام مکارم اخلاق به دست رسول خاتم از سوی رب العالمین ابلاغ شد، احیای شخصیت و منزلت حقه زن به عنوان یکی از مهم ترین کرامات اخلاقی صورت پذیرفت تا جایی که بانویی به عنوان الگو نه تنها برای مردم عادی؛ بلکه حجتی برای حجج معرفی گردید.

کتاب «زهرا، برترین بانوی جهان» تنها گوشه­ای از ارادت مرجع تقلید جهان تشیع، آیت الله العظمی مکارم شیرازی نسبت به بزرگ بانوی اسلام، حضرت صدیقه طاهره(س) می­باشد.

این کتاب مجموعه‌­ای از مباحث تاریخی اعتقادی است که به منزلت حضرت زهرا(س) اشاره داشته و نیز به برخی از ظلم­‌هایی که بر حضرتش روا داشته‌اند، اشاره دارد.

مؤلف، کتاب خود را در پنج بخش تنظیم کرده که در بخش اول از کتاب خود، به سیر اجمالی زندگانی فاطمه زهرا(س) از ولادت تا رحلت پیامبر خدا(ص) اشاره دارد.

نویسنده در بخش دوم، به گوشه­ای از فضائل حضرت زهرا(س) پرداخته و چندی از مقامات معنوی ایشان را ذکر می‌کند که نویسنده سی و نه روایت از شیعه و سنی در فضائل زهرای اطهر(س) نقل می‌کند. ورود در بهشت دلیل روشنی بر سعادت یک انسان بشمار می‌رود و اگر شخصی پیش از همه وارد آن شود برترین فضیلت برای او اثبات خواهد شد. مؤلف در قسمتی از این کتاب به روایاتی، اشاره دارد که این افتخار را از زبان پیامبر اکرم(ص) برای حضرت زهرا(س) ثبت گردیده است.

از جمله مباحثی که کتاب «زهرا، برترین بانوی جهان» بدان پرداخته است، هدیه پیامبر به زهرای مرضیه است که نگارنده با اشاره به ماجرای فدک به تحلیل و توصیف غصب فدک همت گماشته و مظلومیت خاندان رسول خدا(ص) را به تصویر کشیده است.

«فدک چه بود و کجا بود؟ عوامل سیاسی غصب فدک چه بود؟ فدک چگونه به اهل بیت بازگشت؟ سیر تاریخی این سرزمین خصوصا در دوران امامان معصوم چگونه بود؟ و...» تنها گوشه‌ای از سوالاتی است که دراین کتاب بدان پاسخ داده خواهد شد.

شاید بتوان هدف اصلی نویسنده از نگارش این کتاب را، شرح دو خطبه‌ای دانست که از حضرت فاطمه(س)، منقول است. آیت الله مکارم با اشاره به خطبه تاریخی ام ابیها حضرت زهرا(س) در مسجد پیامبر، مباحث آن را در هفت محور، مورد بررسی قرار داده و به تفسیر مباحث آن همت گماشته است.

ایشان در بخش پایانی کتاب، به شرح دومین خطبه حضرت که در میان زنان مدینه ایراد نموده­اند، اشاره داشته تا بخشی از مظلومیت حضرتش را بر همگان نمایان سازد.

حاشیه‌ی این کتاب به اسما و القاب حضرت زهرا(س) مزین شده که بر قداست آن افزوده است.

کتاب «زهرا، برترین بانوی جهان» در 247 صفحه از سوی انتشارات سرو به چاپ رسیده است.

* جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)

برای دوستداران حضرت لازم است که جایگاه والای این بانو را بشناسند و از زندگانی هرچند کوتاه بهترین زن عالم هستی آشنایی پیدا کنند و همچنین بتوانند در برابر مخالفان از مظلومیت حضرت دفاع کنند.

 کتاب جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)، نوشته آیت الله سید محمدحسن میرجهانی طباطبایی و تحقیق و ویرایش مؤسسه فرهنگی هنری شمس الضحی مشتمل بر پاره‌ای از فضایل، مناقب، تاریخ ولادت و دیگر ابعاد زندگی این بانوی بزرگ اسلام است.

 یکی از ویژگی‌های بارز و خاص کتاب حاضر بحثی است که درباره حدیث مشهور «لولا  فاطمه(س) لماخلقتکما...»شده است.این روایت فوق در کتب متقدمین شیعه ذکر نشده اما مرحوم میرجهانی در طی ملاقاتی که با مرحوم سماوی از علمای نجف داشته، پس از دریافت کتابی با عنوان کشف اللئالی منصوب به ابن عرندس از فقهای قرن نهم هجری این روایت را به همراه سلسله مشایخ آن به دست می‌آورد که نویسنده  بعد از ذکر این حدیث به شرح و توضیح آن پرداخته و شبهات دلالی این حدیث را نیز بررسی و پاسخ داده است.

 این کتاب که با رویکرد روایی نوشته شده، خواننده در سراسر این کتاب روایات و احادیث فراوانی از معصومین را مشاهده می‌کند زیرا که  نویسنده از روایات متعددی در مباحث خود بهره برده و همچنین از متن عربی آن در کتاب غفلت نکرده  و  در پاره‌ای از موارد توضیح لازم نسبت به حدیث را نیز بیان کرده است.

 شرح لغات روایات، فقه الحدیث، وجوه مختلف اعرابی روایات، ذکر روایات از منابع شیعه و سنی، توضیح برخی از احادیث و  آدرس‌دهی روایات از یک  یا چند منبع در پاورقی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

مخاطب با مطالعه این کتاب علاوه بر فراگیری مباحث تاریخی با تفسیر و روایات فراوان آشنا می‌شود و همچنین جواب برخی از شبهات و پرسش‌هایی که درباره حضرت زهرا(س) وجود دارد را فرا می‌گیرد و از سوی دیگر با توجه به این‌که نویسنده منابع و کتاب‌هایی از شیعه و سنی را معرفی می‌کند، این کتاب یک منبع خوب تحقیقی نیز برای خواننده محسوب می‌شود.

 مباحث این کتاب در 17 فصل تنظیم شده است که پیدایش نور آن حضرت(س)، ماده نطفه طاهره آن حضرت و انعقاد آن در صلب پدر بزرگوارشان و انتقال به رحم مادر عالی مقدار، بیان اجمالی از شرح احوال والده ماجده آن حضرت خدیجه کبری(س)، تاریخ ولادت فاطمه(س) و چگونگی آن، نام‌ها کنیه‌ها و لقب‌های فاطمه(س)، خصیصه‌های فاطمه(س)، مصحف فاطمه(س)، بیان ازدواج فاطمه(س) با علی(ع) و چگونگی آن، مختصری از فضایل امیرالمؤنین و نام پاره‌ای از کتب عامه که در مناقب آن جناب نوشته شده، ولایت کلیه فاطمه(س)، علم فاطمه(س) و حالات و وقایع بعد از رحلت پیامبر(ص) برخی از عناوین فصل‌های این کتاب است.

 با توجه به گستردگی و تنوع مباحث مطالعه این کتاب می‌تواند مفید و جذاب باشد و درباره زندگانی این بانوی بزرگ بشریت اطلاعات و معارف خوبی را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و از سوی دیگر برخی از شبهات وهابیون نیز برطرف می‌شود و مخاطب با مقدار بیشتری با جایگاه عظیم و غیر قابل توصیف حضرت زهرا(س) آشنا می‌شود.

 این کتاب در 803 صفحه از سوی مؤسسه فرهنگی هنری شمس الضحی به چاپ رسیده است.

* فرهنگ فاطمیه – الفبای شخصیتی حضرت زهرا(س)

شیعیان و دوستداران اهل بیت باید به این نکته توجه داشته باشند که معصومین انسان‌های کامل هستند و نباید بپندارند که این بزرگواران فراتر از انسان هستند، زیرا که این نوع تفکر مانع از این می‌شود که چهارده معصوم برای بشر الگو باشند بنابراین برای رشد و سعادت حقیقی و با جهان بینی درست باید به سراغ زندگانی معصومین خصوصا حضرت زهرا(س) برویم.

 کتاب فرهنگ فاطمیه – الفبای شخصیتی حضرت زهرا(س) به قلم حجت الاسلام مهدی نیلی پور با دید الگوپذیری و به صورت الفبایی و از زاویه سیره‌نگاری زندگانی حضرت را بررسی و تبیین کرده است.

 نویسنده در این کتاب علاوه بر ذکر وقایع و حوادث تاریخی سعی کرده است سیره علمی و عملی این بانوی بزرگ را به صورت جامع و در ابعاد مختلف زندگی و همچنین به صورت متنی شفاف و روان و با پرهیز از زیاده‌گویی و بلکه مختصر بیان کند تا مخاطب در کنار فراگیری علمی و معرفتی در مقام عمل نیز بتواند الگو بگیرد و زندگی خود را به زندگی ایشان نزدیک سازد.

 مؤلف برای این‌که خواننده بتواند خود را ارزیابی کند و مقدار فهم و درک از مباحث را بسنجد، در بین مباحث و همچنین 169 پرسش در پایان کتاب  از متن استخراج کرده که این کار قابل تقدیر است و همچنین در برگزاری مسابقات در مراکز فرهنگی و علمی نیز این بخش مفید خواهد بود.

 تیترزنی مناسب، ذکر منابع برای تحقیق در پاورقی، پرداختن به نکات و حکایات عملی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است و همچنین نویسنده با توجه به آشنایی نسبی با جوانان و فضای فکری جامعه  چهره‌ای صحیح و قابل دسترس از معصومین را به تصویر کشانده است تا از هدف الگوپذیری فاصله نگیرد و خواننده با شخصیتی که قابلیت تبعیت و درس‌آموزی دارد، روبه‌رو شود.

 بعد از قبول الگو بودن زندگی حضرت زهرا(س) این پرسش‌ در ذهن نسل جوان ایجاد می‌شود که چگونه می‌توان از ایشان الگو گرفت که نویسنده به صورت مختصر سی اصل حاکم بر زندگی خانوادگی حضرت را بیان و  این نکته را به مخاطب تذکر می‌دهد که این بانوی بزرگ نه تنها برای انسان‌های عادی بلکه برای حضرت حجت(عج) و بزرگ‌ترین اولیای الهی نیز الگویی شایسته است.

نویسنده الگوپذیری از حضرت را نیازمند بسیار شایستگی، تدبر، مطالعه و تهذیب نفس می‌داند و درک ایشان همچون درک فضیلت‌های شب قدر  آمادگی‌های بسیاری را می‌طلبد که به نظر می‌رسد مطالعه این کتاب حداقل علاوه بر ارتقای معرفتی مقدمه‌ای برای تدبر خوانندگان را نیز فراهم کند.

نگارنده یکی از راه‌های شناخت شخصیت حضرت زهرا(س) را مقایسه با دیگر بانوان صاحب فضیلت در قرآن یا تاریخ می‌داند و در همین راستا جدولی از مقایسه حضرت با حضرت مریم(س) را برای مخاطب ترسیم کرده و بیست خصلت ذکر شده حضرت مریم(س) و دیگر صفات برتر حضرت زهرا(س) را بیان کرده است.

 یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این کتاب این است که نویسنده در بخش حرف میم با عنوان مقاطع و دوران‌های زندگی حضرت زهرا(س) با ملاک‌های مختلف شش نوع تقسیم‌بندی از زندگی حضرت را بیان کرده که از حیث علمی و نظری و برای تسلط و سهولت بیشتر تاریخ زندگانی ایشان مطالعه این بخش مفید خواهد بود. 

 در این کتاب ابعاد گوناگون زندگانی حضرت بیان شده و مؤلف به موضوعات مختلفی همچون عبادت، فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی، خانه‌داری، برخورد با دیگران، آیات پیرامون ایشان و جایگاه رفیع حضرت، اتفاقات تلخ و شیرین زندگانی ایشان و ... با تکیه بر روایات و تاریخ  اشاره‌هایی داشته و حتی در بخش حرف هاء هنر در زندگی حضرت زهرا(س) را نیز بررسی کرده و مخاطب را با چهار جلوه فصاحت و بلاغت، شعری و شاعری، خطاطی و نویسندگی و هنر بافندگی حضرت آشنا ساخته است.

چاپ نهم این کتاب در 648 صفحه و در سه هزار شمارگان از سوی انتشارات مرکز فرهنگی شهید مدرس به چاپ رسیده است.

*  منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه(س)

یکی از اتفاقات درس‌آموز تاریخ اسلام جریان غصب فدک و ایراد خطبه عمیق و رسا و شجاعانه حضرت زهرا(س) است که شیعیان و ره‌پویان راه معرفت باید با دقت این خطبه را فرا بگیرند.

 کتاب منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه(س)، علی کرمی فریدنی ترجمه و تفسیر فشرده‌ و گویایی از خطبه ارزشمند و تاریخ‌ساز حضرت است که ایشان در جریان غصب فدک و در گوشه‌ای از مسجد پشت پرده ایراد فرمودند.

 نویسنده قبل از تشریح این خطبه برای درک بهتر و انگیز بیشتر مخاطب در ابتدا سه موضوع روایت‌گران و منابع این منشور جاودان، تدابیر ظرف و حکیمانه حضرت برای آغاز مبازه و محورهای بیست‌ و چندگانه منشور دادخواهی حضرت را بیان و بررسی می‌کنند و نشان می‌دهد که با وجود این‌که عده‌ای در سند روایت تردید کرده‌اند اما از لحاظ تعداد و شخصیت راویان  و نحوه خطبه  یقین به صدور این خطبه ارزشمند حاصل می‌شود و تردیدها از بین می‌رود.

مؤلف اصل متن عربی و ترجمه آن را بدون هیچ‌گونه توضیح به صورت مستقل ذکر می‌کند و در ادامه در چندین بخش این خطبه را برای مخاطب به صورت علمی و روان و با تکیه بر آیات و روایات دیگر تفسیر  وهمچنین برخی از واژه‌های مهم عربی را نیز برای مخاطب ترجمه می‌کند.   

 در لابه‌لای مباحث نویسنده پرسش‌ها و دغدغه‌های بشری را مطرح و سپس جواب قرآنی این سوالات را ذکر می‌کند و در پایان فرازی از خطبه حضرت را بیان می‌کند که مخاطب درمی‌یابد که این بانوی بزرگ هستی و آموزگار قرآن با دریافت از وحی این سخنان جاودانه و زندگی‌ساز خود را بیان کرده‌اند.

 نگاهی نو به خطبه‌ی فروزان فاطمه(س)، سیما و منش پرجاذبه‌ی پیامبر در آینه‌ی سخن زهرا(س)، پرتوی از ویژگی‌های قرآن و رسالت پیام رسانان آن، پرتوی از فلسفه احکام و مقررات دینی، تابلویی زیبا از شاهکارهای پیامبر و امر آزادی، پس از غروب آن خورشید بی غروب، استیضاح رهبری قانون‌گریز، سخنی روشنگر با یاران مدنی پیامبر(ص)، فراز پایانی سخن شعور آرین و تاریخ‌ساز زهرا(س)، پاسخ شگفت‌آور ابوبکر، پاسخ شجاعانه و حقوقی فاطمه(س)، مصاحبه‌ای با یار راه و شریک آرمان‌ها و راز آن شکیب حکیمانه از عناوین بخش‌های مربوط به تفسیر و توضیح خطبه فدکیه است.

 درس‌های توحیدی و معرفتی، عدالتخواهی، مبارزه با استبداد و انحصار طلبی قدرت و احیای حقوق مالی بخش کوچکی از درس‌های فراوان این خطبه است و در حقیقت این بحث و درگیری میان دو تن یا دو خانواده یا دو گروه نبوده بلکه میان دو سبک، دو اندیشه، دو شیوه و متدود و دو نگاه توحیدی و خودکامگی بوده که با توجه به عناوین مباحث می‌توان گفت که نگارنده در این کتاب دریچه‌های نو و مفیدی در این موضوع را برای مخاطب گشوده است.

 داستان غم‌انگیز فدک چه بود؟ آیا فدک ویژه پیامبر است؟ آیا پیامبر چیزی به عنوان ارث برجای می‌گذارد؟ آیا فدک در دست فاطمه(س) بود؟ انگیزه‌های مصادره فدک چیست؟ چه دلایلی بر حقانیت حضرت در پرونده فدک وجود دارد؟ چه رازهایی در جریان فدک است؟ از پرسش‌هایی است که خواننده جواب آن را در بخش نهم کتاب پیدا می‌کند و با ابعاد مختلف این جریان آشنا می‌شود.

 چاپ دوم این کتاب در 576 صفحه و در دو هزار نسخه از سوی انتشارات دلیل ما چاپ و منتشر شده است.

* جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)

رسول اکرم(ص) در منزلت حضرت زهرا(س) فرمودند که اگر همه خوبی‌ها و کمالات به صورت شخصی درآید، آن شخص فاطمه است، بلکه از آن هم والاتر، دخترم فاطمه بهترین اهل زمین است؛ از نظر عنصر وجودی، شرافت و کرامت.

 کتاب جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س) به قلم عذرا انصاری شرحی کوتاه بر جلوه‌هایی از زندگی عملی آن حضرت است که می‌تواند درس‌های فراوانی را در برداشته باشد.

 نویسنده قبل از  آغاز جلوه‌های رفتاری حضرت در ابتدا در دو فصل مستقل نگاه اجمالی به ولادت آن حضرت دارد و مراسم ازدواج بی بی دو عالم(س) با حضرت علی(ع) را گزارش می‌دهد که در ارایه مباحث خود از روایات، تاریخ و حتی شعر نیز بهره می‌جوید و در زمان کوتاه به صورت مختصر و مفید اطلاعات خوبی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 جریان خواستگاری، ازدواج، مهریه و جهزیه حضرت زهرا(س) بخش جالب و خواندنی این کتاب است که در قسمتی از آن آمده است:

«علی(ع) کار آبدهی نخلستان را رها کرد، شترش را به خانه آورد و آماده رفتن به سوی خانه پیامبر اکرم(ص) شد. او اکنون روانه خواستگاری است، او اکنون در مسیری قدم برمی‌دارد که آغازگر تحول جدیدی در زندگی اوست.... علی(ع) وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا(ص) نشست؛ چشم بر زمین افکنده است، گویا مطلبی دارد که از بیان آن حیا می‌کند. از پیامبر(ص) خجالت می‌کشد. پیامبر(ص) سکوت را شکست، او می‌داند علی(ع) برای چه آمده است: ....»

 بانوان در زندگی هم نقش همسری هم نقش مادری و هم نقش دختری را ایفاء می‌کنند که این امور حساس نیازمند یک الگوی کامل و هم جنس است که بی شک نقش‌آفرینی‌های حضرت زهرا(س) در این امور برای همه زنان الگوی صحیح است که نویسنده نیز برای معرفی این بخش از زندگی حضرت در فصل سوم، چهارم و پنجم این کتاب رفتارهای خانوادگی حضرت با موضوع رفتار با همسر، رفتار با فرزند و رفتار با پدر را بررسی کرده که مطالعه آن برای خانواده‌ها خصوصا زوج‌های جوان مفید خواهد بود.

 رازداری، فداکاری، نگاه روح‌بخش، سپاس مجاهدت‌ها، شیوه‌های تربیتی حضرت زهرا(س)، توجه به نیاز کودک، ارج نهادن به نقش کودک، اهمیت دادن به نیازهای طبیعی کودک، هم‌راز و هم‌سنگر پدر و ایثار و از خودگذشتگی بخشی از مباحث این سه فصل است که برای اطلاع از سبک تربیتی این بانوی بزرگ و درس‌آموزی برای تربیت فرزندان و چگونگی رفتار با کودکان مطالعه آن سودمند می‌باشد.

 نویسنده با نگاه تاریخی در حد امکان و مختصر حوادث غم‌انگیز و پایانی زندگانی رسول خدا(ص) و اتفاقات و سخنان و درد هجران حضرت زهرا(س) را به تصویر کشانده و با این بیت شعر این فصل را به پایان رسانده است:

شب هجرانت ای دلبر شب یلداست پنداری / رخت نوروز و دیدارتوعیدماست پنداری

 یکی از نقش‌آفرینی‌های  درخشان فاطمه زهرا(س) بالا بردن فرهنگ جامعه، رشد و اندیشه مردم و دفع مشکلات و شبهات آنان است، ایشان از مسایل ساده گرفته تا پیچیده‌ترین مشکلات را پاسخ‌گو بودند که در فصل هفتم با جلوه‌هایی از رفتار حضرت در این موضوع آشنا می‌شویم.

 زندگی حضرت زهرا(س) همچون دیگر معصومین ابعاد مختلفی دارد و در همه عرصه‌ها به صورت کامل برای دیگران الگو هستند و به همین جهت نویسنده در دو فصل پایانی رفتارهای علمی و فرهنگی و سیاسی حضرت را بررسی و تبیین کرده‌اند و مخاطب با مباحثی مانند مصحف حضرت زهرا(س)، فلسفه احکام، ایراد خطبه و تاکنیک‌های سیاسی، امامت و لایت و سیاست جاودانه روبه‌رو می‌شود و مطالب مفیدی را بدست می‌آورد.

 این کتاب به سفارش مجله پیام زن و از سوی بوستان کتاب در 196 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.

* الگوی حیات زیبا

حضرت زهرا(س) مجسمه زهد، پارسایی، اخلاق، اخلاص و ایثار، حجب و حیاء، عفت و پاکدامنی و صدها خصلت خوب دیگر است که برای الگو پذیری و تبعیت از ایشان باید با نمونه‌های عینی این رفتارها آشنا شویم.

 کتاب الگوی حیات زیبا نوشته محمدجواد مروجی طبسی با نگاهی روایی در یازده فصل  گذری بر زندگانی حضرت زهرا(س) این بانوی بزرگوار داشته و ابعاد گوناگونی از رفتارهای حضرت را تشریح کرده تا مخاطبان از نحوه زندگی ایشان به راحتی درس بگیرند.

 نویسنده در پاره‌ای از موارد بعد از بیان چندین روایت در یک موضوع  به جمع‌بندی و ارایه نکات لازم برای فهم صحیح روایت می‌پردازد تا خواننده هم به راحتی نتیجه مباحث را بداند و هم برداشت اشتباهی نداشته باشد.

 شان و منزلت حضرت زهرا(س) در عالم هستی آنقدر والا است که در زبان و نوشتار گنجانده نشود و جز خداوند متعال و معصومین نتوانند جایگاه عظیم و برتر این بانو را به انسان معرفی کنند که در همین راستا نویسنده جایگاه شخصیتی حضرت را از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) بررسی کرده و مخاطب را از بین روایت‌های متعدد با چندین روایت در این موضوع آشنا می‌سازد.

 شخصیت فاطمه(س) از دیدگاه پیامبر(ص)، فاطمه و ازدواج با علی(ع)، چشم اندازی به خانه فاطمه(س)، فاطمه(س) اسوه حیات زیبا، فاطمه(س) الگوی حیاء و عفاف، سیمای فاطمه(س) در روز قیامت، فاطمه(س) و نقل حدیث از پیامبر(ص)، بررسی حوادث هجوم به خانه فاطمه(س)، دفاع جانانه از حریم ولایت و شهادت حضرت فاطمه(س) از عناوین یازده فصل این کتاب است.

 حضرت زهرا(س) از آن مربیان و معلمان اخلاق است که بشر می‌تواند زندگی او را به عنوان بهترین الگو برای رفتار و معاشرت خود قرار دهد که بخشی از این رفتارها در فصل پنجم این کتاب جمع‌آوری شده و به صورت اشاره‌ای و کوتاه از ایمان، عبادت، ترس از خدا و روز قیامت و اخلاق و روش معاشرت آن حضرت سخن گفته می‌شود.

 چهره مقدس و ملکوتی این بانوی آسمانی در این دنیا مشخص و در تاریخ شاید خوانده باشیم اما کمتر از سیمای حضرت در فردای قیامت اطلاع داریم که برای درک بهتر و ارتقای معرفت در این زمینه نویسنده با بیان روایت‌های نورانی معصومان در فصل هفتم مقام و جایگاه حضرت در روز قیامت را بررسی کرده و کیفیت برانگیخته شدن ایشان را نیز توضیح داده است.

 شاید این پرسش در ذهن باشد که با وجود این همه فضیلت و نزدیکی با پیامبر اکرم(ص) روایات کمی از حضرت زهرا(س) به جامانده است و امروز احادیث فراوانی از ایشان را مشاهده نمی‌کنیم که نویسنده در فصل هشتم این موضوع را بررسی و علت اصلی و مهم این موضوع را برای مخاطب به صورت مختصر تشریح کرده است.

 یکی از امور مهم و درس‌آموز زندگی حضرت فاطمه(س) دفاع جانانه از ولایت و مکتب اهل بیت(ع) است که این درس تا به امروز و تا ظهور حضرت حجت(عج) و روز قیامت باقی خواهد ماند و برای چگونگی دفاع حضرت از ولایت می‌توانید فصل دهم این کتاب را مطالعه کنید.

 این کتاب در 152 صفحه از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است.

* حضرت زهرا(س) مادر فضیلت‌ها، مروری بر زندگانی فضایل و شهادت آن حضرت

 عالم صدف است و فاطمه(س) گوهر اوست/گیتی عرض است و این گهر جوهر اوست

در قدر و شرافتش همین بس که زخلق/ احمد پدر است و مرتضی شوهر اوست

 کتاب حضرت زهرا(س) مادر فضیلت‌ها، مروری بر زندگانی فضایل و شهادت آن حضرت به نوشته عباس اسماعیلی یزدی با تکیه بر روایات و منابع معتبر و متعدد تاریخی ابعاد مختلف زندگی ایشان را تشریح کرده است.

 یکی از ویژگی‌های خوب این کتاب این است که در خیلی از موارد در پاورقی برای ذکر یک حدیث یا واقعه تاریخی چند منبع معتبر را معرفی می‌کند که برای تحقیق و  بررسی بیشتر برای مخاطب سودمند خواهد بود.

 این کتاب در پنج بخش تنظیم شده که در بخش اول با عنوان میلاد موضوعاتی مانند زادروز، وراثت، حضرت خدیجه(س)، جریان خلقت، مونس مادر، چگونگی ولادت و نام‌گذاری را نویسنده بررسی کرده و  به برخی از اختلاف نظرها و برخی از نظرات اهل سنت نیز اشاره‌هایی داشته و در مباحث خود از آیات، روایات، تاریخ و شعر بهره برده است.

 خواستگاران، خواستگاری حضرت علی(ع)، همتایی و هم‌شآنی، مهر و هزینه عروسی، مراسم عروسی، در خانه امامت، نسل سرفراز، ساده‌زیستی و تقسیم کار از موضوعات مباحث بخش دوم با عنوان ازدواج و سیمای فاطمه(س) در خانه است که اتفاقات خواندنی و جذابی در این بخش وجود دارد که مطالعه آن توصیه می‌شود.

 اتفاقات مراسم خواستگاری، جواب امام علی(ع) به افراد حسود و فتنه‌انگیزان که برای ازدواج با حضرت زهرا(س) او را سرزنش می‌کردند، علل و حال و هوای حضرت علی(ع) در مدت زمان فاصله افتادن مراسم عقد و عروسی که به اصطلاح امروز دوران نامزدی نامیده می‌شود و چگونگی برپایی مراسم عروسی از جمله مباحث خواندنی این بخش است.

 نویسنده در بخش سوم با عنوان فضایل، کمالات و ویژگی‌های اخلاقی سیمای حضرت زهرا(س) در قرآن را با نگاه به مفسران شیعه و سنی تشریح کرده و در این بخش سوره هل اتی، سوره قدر، سوره کوثر، آیه مباهله، آیه تطهیر، آیه نور، آیه الکبری، بحرین و آیه مؤدت را بررسی کرده و با استناد به روایات و منابع فریقتین جایگاه حضرت در این آیات را بیان کرده است.

پیامبر اکرم(ص) با وجود داشتن دخترانی دیگر بیش از هرکس فاطمه زهرا(س) را بیشتر دوست می‌داشت البته نه بسان دوست داشتن دیگر پدران بلکه دوست داشتنی پرمعنا و پیام‌آور و همچنین در هر فرصتی او را تکریم و عظمت این بانو را یاد می‌کرد تا شخصیت والای او را به همگان در همه عصرها بشناساند که نویسنده در همین بخش با عنوان فاطمه زهرا(س) در آینه‌ی رسالت بخشی از ابراز محبت‌های رسول خدا(ص) را  با استناد به احادیث بیان کرده است.

 شاید امروز هم کسانی باشند که حسودانه و از روی تعصب و نادانی عصمت حضرت زهرا(س) را زیر سؤال ببرند و منکر این حقیقت بشوند که مؤلف در همین بخش سوم آیات و روایاتی از شیعه و سنی که دلالت بر عصمت حضرت دارند را ذکر می‌کند و تاکید دارد که این بحث نه برای ما که این بانو را مظهر تمام اسماء و صفات الهی می‌دانی

برچسب ها:
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
4
2
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شماهمکاران عزیز امیدوارم اجرتان بابانوی دوعالم حضرت فاطمه زهراسلام اله علیها باشد وارزوی توفیق روزافزون رابرای شمادارم
آخرین اخبار
پربازدید ها