امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14911
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری البدیع، فردی که خود را در عربستان سعودی «مجتهد» می‌نامد و هر از چندگاهی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری البدیع، فردی که خود را در عربستان سعودی «مجتهد» می‌نامد و هر از چندگاهی افشاگری‌هایی علیه خاندان سعودی حاکم بر عربستان انجام می‌دهد، در جدیدترین افشاگری خود، از طرح جدید «سعودی‌‌ - آمریکایی» علیه سوریه پرده برداشت.

«مجتهد» در این باره توضیح داد که بازگشت «عبد الله بن عبد العزیز»، پادشاه سعودی از مرخصی‌اش در مغرب به دلیل مشکلات داخلی بوده که در عربستان سعودی به چشم می‌خورد و این موضوع ارتباطی به سوریه و بحران این کشور ندارد بلکه مشکلات خانوادگی که در داخل خاندان سعودی به چشم می‌خورد و همچنین توصیه پزشکانش به ماندن در عربستان و یا مکانی نزدیک به کشور او را وادار به بازگشت به ریاض کرد.

وی برای اثبات این سخنان خود می‌گوید که تغییر موضع عربستان در برابر سوریه سه بند را در برمی‌گیرد که یکی از آنها «حمایت مالی و نظامی از گروه‌های مسلح میانه‌رو و دادن اجازه به نظام سوریه در به دست گرفتن کنترل حمص و مناطق ساحلی سوریه جهت واداشتن این نیروها به گفت‌وگو و مذاکره با نظام و همچنین واداشتن آنها به پذیرش نظارت بین المللی پس از توقف درگیری‌های مسلحانه و پذیرش تفاهم‌های منطقه‌ای و بین المللی مورد نظر آمریکا و عربستان است».

مجتهد در ادامه می‌افزاید: عربستان سعودی برخلاف آنچه در ظاهر نشان می‌دهد، به دو دلیل مخالف آن چیزی است که معارضان سوری آن را «انقلاب سوریه» نامیده‌اند. اولین آن موفقیت معارضان سوری به معنای خیزش مردم عربستان علیه آل سعود خواهد بود و دومین آن در اجرای خواست آمریکا نمود پیدا می‌کند که از این بیم دارد مبادا نظامی در سوریه روی کار آید که خطری علیه «اسرائیل» ایجاد کند.

مجتهد تاکید می‌کند که سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و اردن و آمریکا تلاش‌های بسیاری به کار بردند تا کشور سوریه را نیز به همان سرنوشتی دچار کنند که عراق به آن مبتلا است، اما تمام این تلاش‌ها با شکست مواجه شدند تا اوضاع جاری در سوریه در روندی برخلاف میل و خواست آمریکایی‌ها و سعودی‌ها به جریان بیافتد و واشنگتن و ریاض با چالش بزرگی به نام «جهادی‌ها» مواجه شوند.

مجتهد در ادامه با اشاره به آزادی «القصیر» می‌گوید که آزادی این شهر ضربه بزرگی در میان گروه‌های جهادی بود و هم اکنون گروه‌های معارض میانه‌رو نشست ویژه‌ای را در امارات با اشراف و نظارت عربستان سعودی و آمریکا برگزار کردند.

وی هدف از برگزاری این کنفرانس را قانع کردن گروه‌های معارض میانه‌رو مبنی بر غیرممکن بودن سقوط نظام سوریه و راضی شدن به محدود کردن آن در مثلث علوی شیعی (حمص و مناطق ساحلی) و پذیرش آتش بس است و برخلاف آنچه رایج و شایع است، هیچ دخالت نظامی مستقیم یا اعمال منطقه ممنوع پروازی با مشارکت رسمی یا غیر رسمی عربستان و اردن در کار نیست و برخی از گروه‌های معارض مسلح سوری این طرح را پذیرفته و درحال تسلیم سلاح‌های خود هستند.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها