امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149246
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 408
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، نشست اتحادیه عرب برای بررسی تحولات خاورمیانه به ویژه تحولات اخیر یمن در شرم الشیخ مصر آغاز شد. شیخ ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، نشست اتحادیه عرب برای بررسی تحولات خاورمیانه به ویژه تحولات اخیر یمن در شرم الشیخ مصر آغاز شد.

شیخ «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت که کشورش ریاست دوره پیش اتحادیه عرب را برعهده داشت در سخنرانی افتتاحیه این نشست مدعی شد که جنبش انصار الله یمن امنیت عربستان را به خطر می‌انداخته است.

وی همچنین تأکید کرد که در نشست پیش روی اتحادیه که دو روز به طول خواهد انجامید، بحران سوریه و عراق، پرونده فلسطین و یمن بررسی خواهد شد.

امیر کویت از کشورهای جهان خواست در نشست بعدی کشورهای حامی سوریه نیز حضور پیدا کنند.

از سوی دیگر نیز «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در سخنرانی خود اعلام کرد که حساسیت پرونده‌های عربی افزایش شدیدی پیدا کرده‌ است.

السیسی افزود: تروریسم از بحران‌های موجود در کشورها برای ربودن سرزمین‌های عربی و طن آنها استفاده کرده است.

وی همچنین برخی کشورها را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد و گفت بی توجهی به برخی موضوعات رشد و توسعه در کشورهای عربی به امنیت ملی اعراب لطمه وارد می‌کند.

رئیس جمهور مصر که از سابقه‌ای نظامی بهره برده بار دیگر بر لزوم تشکیل نیروی نظامی مشترک میان اعراب تأکید کرد.

وی همچنین بر منطقه عاری از تسلیحات کشتار جمعی تأکید کرد و گفت که بحران یمن کار را به جایی رساند که امنیت همه کشورهای عربی را به خطر انداخته بود.

یکی از نکات این نشست نیز حضور «تمیم بن حمد» امیر قطر بعد از مدتها در نشست‌های اتحادیه عرب است.

از سوی دیگر سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در سخنرانی خود در این نشست ضمن تقدیر از کشورهای عربی شرکت کننده در عملیات «توفان قاطع» مدعی شد که دخالت‌های خارجی در امور یمن به آنچه کودتای جنبش انصار الله خواند منجر شده است.

سلمان بن عبدالعزیز ضمن تقدیر از کشورهای عربی شرکت کننده در تجاوز نظامی به یمن  خواستار ایجاد خاورمیانه‌ای بدون سلاح کشتار جمعی شد و با اشاره به بحران سوریه گفت دولت این کشور با راهکارهای منطقه‌ای و بین المللی مخالفت می‌کند.

«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن نیز در این نشست مدعی شد که جنبش انصار الله یمن و همپیمامانش بر گفت‌وگوهای ملی کودتا کرده‌اند.

وی همچنین مدعی شد که در 21 مارس جاری از همه گروه‌های سیاسی از جمله جنبش انصار الله یمن خواسته در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض حضور پیدا کنند که انصار الله با این پیشنهاد مخالفت کرده‌ است.

هادی مدعی شد که در مسیر سفرش به شرم الشیخ مصر برای حضور در نشست اتحادیه عرب بارها مورد هدف قرار گرفته است.

وی همچنین افرادی را که بازیچه‌های ایران نامیده به نابودی یمن متهم کرد و خواستار ادامه عملیات توفان قاطع تا زمان تسلیم شدن جنبش انصار الله شد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز که در این نشست حضور داشت خواستار پایان نیم قرن اشغال اراضی فلسطینی به وسیله اسرائیل شد و تأکید کرد که راهکار مسالمت آمیز تنها راه حل بحران یمن است.

وی همچنین با اشاره به بحران سوریه تأکید کرد که نبود موضع قاطعی درباره بحران سوریه به تشدید شدن اوضاع این کشور منجر شده و بحران سوریه را به یکی از بحران‌های برتر جهان تبدیل کرده است.

 

انتهای پیام/ب

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها