امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149310
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۰:۳۷
تعداد بازدید: 267
مهدی محمدی کارشناس مسائل بین‌الملل
اردوغان می‌خواست خاطره دولت و امپراطوری عثمانی در خاورمیانه را زنده کند

مهدی محمدی کارشناس مسائل بین‌الملل

مهدی محمدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پیروان مــوعـــود، با اشاره به احتمال لغو سفر اردوغان به ایران به دلیل اظهارات ضد ایرانی در پی تحولات یمن اظهار داشت: اردوغان می‌خواست خاطره دولت و امپراطوری عثمانی در خاورمیانه را زنده کند در حالیکه ترک‌ها در سیاست خارجی خود در تمام ابعاد اعم از ارتباط با ایران، اعراب، کردها و سوریه شکست خورده‌اند

محمدی با تأکید بر اینکه هیچ یک از استراتژی‌های سیاست دولت اردوغان محقق نشده و او یک شکست‌خورده بزرگ است، گفت:‌ در واقع اردوغان حتی در صحنه سیاسی ترکیه نیز تمام شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بر همین اساس افزود: معنا ندارد ایران به عنوان کشور قدرتمند با کسی که مشروعیت، اقتدار کافی و ثبات مواضع ندارد مذاکره کند.

وی یادآور شد: باید مواضع اخیر اردوغان را تا حدودی به حساب حسادت او از قدرت روز افزون ایران گذاشت که باعث شده حتی نزاکت حکومت‌داری را هم کنار بگذارد.

محمدی در ادامه با اشاره به تجاوز عربستان به یمن اظهار داشت: این حمله چند هدف اصلی را دنبال می‌کرد؛ هدف اصلی آن از بین بردن توان هوایی انصارالله از طریق بمباران و غیرقابل استفاده کردن فرودگاه‌های یمن بود که به نظر نمی‌رسد به این هدف رسیده باشند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه آل سعود اطلاعات دقیقی درباره عمق توانمندی هوایی انصارالله ندارد، گفت: اگر عربستان چنین اطلاعاتی در اختیار داشت پیش از این مانع از پیشروی انصارالله می‌شد.

وی وادار کردن انصارالله به پذیرش مشروعیت منصورهادی و ورود به مذاکره با رئیس‌جمهور فراری این کشور را هدف دیگر از این تجاوز نظامی برشمرد و گفت استراتژی انصارالله این بوده که با مذاکره با طرفین به نتیجه برسد و هیچگاه علاقه نداشته با روش مسلحانه برتری خود را در یمن تثبیت کند لذا این هدف نیز به دلیل عدم مشروعیت منصورهادی شکست می‌خورد.

محمدی هدف سوم را پیام به ایران دانست و خاطرنشان کرد: عربستان و کشورهای حامی آن می‌خواهند مقابل ایران بایستند اما قدرت و نفوذ کافی ندارند چرا که ارتباط ایران با ملت‌های منطقه عامل این نفوذ است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره همراهی برخی از کشورهای مسلمان با عربستان متذکر شد: 4 تا 5 کشور در این حمله نظامی مشارکت دارند و این بیش از آن که واقعی باشد تبلیغاتی است.

وی این مسئله را ناشی از تهدید آل سعود درباره قطع کمک مالی به این کشورها دانست و یادآور شد: اگر هم ائتلافی شکل گرفته در پس پرده توسط صهیونیست‌ها کنترل می‌شود و آنها باید تا چندی دیگر علیه مردم خود نیز دست به تشکیل چنین ائتلافی بزنند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها