امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149350
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 371
یادداشت:حجت‌الاسلام موسوی مطلق؛
بعضی از این رذائل اگر درمان نشود انسان را به سراشیبی سقوط می‌کشاند.

یادداشت:حجت‌الاسلام موسوی مطلق؛

پیروان مــوعــود ؛حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق همزمان با ایام شهادت بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره(س) در یادداشتی به بررسی برخی از ویژگی‌های اهل سقیفه پرداخته است.

در ادامۀ مشروح یادداشت حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق را می خوانید:

ما مامور به شناخت و انزجار و ابراز برائت و دشمنی با دشمنان خدا و دشمنان رسول خدا و ائمه هدی علیهم‌السلام هستیم، در اصل این موضوع اختلافی نیست ولی در روش‌های آن طبیعتا ممکن است سخن متفاوت باشد؛ برائت به یک معنی چشم دین است، حج اتمام عظمتش و با تمام آثار و اعمالش اگر برائت از مشرکین نداشته باشد، حج کاملی نیست و حج با بصیرتی به شمار نمی‌رود.

این انزجار هم باید قلبی باشد؛ هم لسانی و هم عملی. و برای این موضوع با باید ویژگی‌های اهل باطل را بشناسیم که شناخت این ویژگی‌ها آثار بسیاری دارد که یکی از آن آثار این است که به خود و جامعه نگاه کنیم و بیاندیشیم که نکند خدای ناکرده ذره‌ای و درجه‌ای از این ویژگی‌ها در ما باشد و اگر هست زود اصلاح کنیم چرا که ممکن است در هنگام یاری ولی خدا، او را تنها بگذاریم و اگر بعضی از این رذائل درمان نشود انسان را به سراشیبی سقوط می‌کشاند و به دره نابودی می‌انجامد.

با این مقدمه فهرست‌وار برخی از ویژگی‌های اهل سقیفه را مرور می‌کنیم:

1- حُب دنیا

اهل سقیفه، جنود شیطان و اهل باطل میل و علاقه شدیدی به دنیا دارند و به خاطر این میل دست به هر جنایتی می‌زنند ولو به خاطر درهمی یا گندمی از ری سر ولی خدا را حاضر است جدا کند، چرا که گفته‌اند:«حب الدنیا راس کل خطیئة»، و البته این حب دنیا بروز و ظهورش در افراد متفاوت است، بعضی‌ها بروز حب دنیا در آنان از طریق شهوت است بعضی از طریق مال است و گاهی اولاد است. در اهل سقیفه بروز دنیا دوستی آنان از راه حب جاه و مقام بود، لذا بارها اعتراف کردند، معاویه و دگیران هم گاهی اعتراف می‌کردند که می‌دانند این مقام حق علی و اولاد علی است اما نمی‌توانند از تاج و تخت و مقامی که به وجود آورده‌اند دل بکنند. 

2- پیوند با یهود

اهل سقیفه پیوند تنگاتنگی با یهود داشتند، یهودی‌ها «اشد عداوة» هستند، دشمنان واقعی خدا و رسول خدا هستند، به فرموده پیامبر(ص) هیچ قدمی به اندازه یهود ایشان را اذیت نکرده است یکی از آثار ارتباط با یهود بی‌غیرتی را به وجود می‌آورد، لذا افرادی و اقوامی که ارتباط با یهود دارند بی‌غیرت می‌شوند. امروز هم عزت جامعه اسلامی در کناره‌گیری از یهود است مسئولین ما نباید به گفته‌ها و عهد یهودیان اعتماد کنند، نترسند نه از گزینه‌های روی میز و نه زیر میز. مردم همواره حامی دولت‌ها و انقلاب بودند همدل و همزبان و دولت‌ها هم باید همدل و همزبان با مردم باشند. چنانچه امسال را مقام معظم رهبری سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری نمودند و مسئولین نترسند این مردم همانند که هشت سال جنگیدند برای عزت و هنوز هم بحمدالله آن روح حماسه و جهاد و عزت‌خواهی بین مردم و جوانان زننده است و اگر خلاف این را معتقد باشد معلوم است مردم را نشناخته‌اند. مردم ما مردمی معتقد هستند، لذا امسال تاکنون همه دیدند در تقارن فاطمیه و نوروز چگونه هم نوروز را فصل شکوفا شدن بسیاری از ارزش‌های اخلاقی همچون صله رحم، احترام بزرگان، زیارت، مسافرتف پاکیزگی و غیره کردند و هم فاطمیه را که فصل احیای دین، پرداخت مزد رسالت، پیوند با اهل‌بیت و طهارت روح و غیره است را با هم جمع کردند. 

3- بهانه‌تراشی

از ویژگی‌های دیگر اهل باطل و سقیفه این بود که آنان بهانه‌تراش بودند، همچون امت بنی‌اسرائیل که به بهانه‌جویی شهرت داشتند و دارند، لذا افراد بهانه‌جو از لحاظ اخلاقی بسیار در موقعیت خطرناکی قرار دارند. در سقیفه وقتی سخن از امیرالمومنین علی(علیه‌السلام) به میان آمد گفتند؛ علی جوان است، یا علی زیاد شوخی می‌‌کند و بهانه‌های این چنین.

4- تعصب  

اهل سقیفه اهل تعصب بودند همه اقوامشان هم انصار و هم مهاجر، تعصب نیز یکی از ویژگی‌های مهم ابلیس بوده است او اساس عصبیت را بنا  نهاده، آنچه که حرکت اسلام را کند کرد یکی از عوامل مهم آن تعصب بی‌جا داشتن اعراب بود، لذا ببینید طولانی‌ترین خطبه نهج‌البلاغه که امیرالمومنین(علیه‌السلام) بر روی اسب آن را ایراد فرمودند و معروف به خطبه قاصعه است در معرفی ابلیس، تعصب و تکبر است و این جراحت تعصب در مراحل مختلفی از دوران اسلام، سرباز می‌کرد و اهل‌بیت را دچار مصیبت می‌نموده است.

5- عدم تبعیت و اطاعت

تبعیت، موافقت ظاهر انسان با الگو می‌باشد. همانند نماز جماعت که همه از امام تبعیت می‌کنند. گوش به فرمان بودن یعنی تبعیت و البته خیلی هم مشکل است به طوریکه قرآن هم فرمود: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ» اما اطاعت علاوه بر تبعیت یک پذیرش قلبی و موافقت ظاهر و باطن است، اهل سقیفه نه تنها در ظاهر به سخن پیامبر گوش نمی‌دادند؛ مثلا تخلف از لشکر اسامه، نادیده گرفتن عشیره اقربین، مباهله، غدیر و مزد رسالت، یادگاران پیامبر و... و حتی در طول زمان پیروان آنان در شریعت هم همچون رسول‌الله عمل نشد و قلبا هم ایمان به پیامبر نداشتند.

 


تسنیم

برچسب ها:
آخرین اخبار