امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149409
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۵:۴۰
تعداد بازدید: 248
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی تاکید کرد که از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکا ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی تاکید کرد که از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکا فعالیت داعش گسترش یافته است.

شبکه آمریکایی سی‌بی‌سی روز یکشنبه مصاحبه‌ای با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را که برای برنامه 60 دقیقه این شبکه انجام شده،‌پخش کرد مصاحبه‌ای که فرد مصاحبه‌گر آن چارلی رز از مجریان مطرح آمریکایی بوده که وی برای این برنامه به دمشق رفت.

بشار اسد در پاسخ به سوال مجری برنامه 60 دقیقه درباره اینکه آیا سوریه نفعی از حملات ائتلاف آمریکایی به داعش برده گفت: «گهگاه شما شاید نفعی در یک محل ببرید اما در کل باید گفت که از زمان آغاز حملات(ائتلاف) فعالیت داعش گسترش یافته است».

رئیس‌جمهور سوریه افزود: «اکنون شاهد جذب نیرو بیشتری برای داعش هستیم و برخی تخمین می‌زنند که در هر ماه 1هزار نفر در سوریه(از خارج این کشور) به داعش جذب شده و می‌پیوندند و در عراق و لیبی بسیاری از شاخه‌های القاعده در حال گسترش فعالیت بوده و  بیعت خود را با داعش اعلام کرده‌اند. اکنون وضعیت این است».

چارلی رز پرسید که آیا داعش 50 درصد خاک سوریه را در کنترل خود دارد که اسد پاسخ داد: «این یک جنگ متعارف نیست. این(داعش و تروریستها) طور نیست که آنها ارتشی داشته باشند که حمله کنند. آنها سعی در رسوخ به هر منطقه‌ای دارند که که در آن ارتش(سوریه) حضور ندارد و مناطق ساکی از سکنه است».

اسد افزود: «سوال باید این باشد که آنها چقدر توان جذب نیرو دارند و اینکه چقدر آنها تاکنون قلبها و اذهان را از آن خود کرده‌اند. شما نمی‌توانید این موضوعات را اندازه بگیرید اما می‌توانید بگویید که اکثریت مردمی که از داعش رنج دیده‌اند، آنها از دولت حمایت می‌کنند و البته بقیه مردم سوریه هم که از داعش می‌ترسند از دولت حمایت می‌کنند. فکر می‌کنم آنها(داعش) قلبها و اذهان بسیاری را از دست داده‌اند».

مجری آمریکایی پرسید آیا داعش بسیاری از قلبها و اذهان را از دست داده که اینطور جواب شنید: «بله اینطور است به جز افرادی که دارای تفکرات افراطی بسیار ایدئولوژیک و دارای ذهن و ایدئولوژی وهابی هستند».

بشار اسد با رد ادعای مجری آمریکایی درباره اینکه «90 درصد تلفات غیرنظامیان از سوی ارتش سوریه بود»، گفت: «این یک جنگ متعارف نیست. این پیروزی و فتح قلبها و اذهان سوریه‌ای ها است. ما نمی‌توانیم قلبها و اذهان سوریها را بدست آورده و در همان حال آنها بکشیم. ما نمی‌توانیم در چنین شرایطی 4 سال و من به عنوان رئیس‌جمهور در حکومت بمانیم در حالی که بقیه جهان اکثر جهان قدرتهای بزرگ،‌قدرتهای منطقه‌ای علیه من بوده و مردم من هم علیه من هستند. این غیرممکن است».

مجری در ادامه ادعاهایش گفت که گفته شده ارتش سوریه با گازهای سمی از قبیل گاز کلر،‌بالگرد و سلاحهایی چون بمب بشکه‌ای غیرنظامیان را هدف قرار می‎‌دهد که بشار اسد با رد کامل این ادعاها گفت: «اینها بخشی از پروپاگاندای بدخواهانه و از روی عناد است. اول از همه اینکه گاز کلر گاز مورد استفاده ارتش نیست و شما و هر کسی می‌تواند آن را در هر جایی بخرد. تسلیحات متعارف بسیار مهمتر از کلر است و اگر این(گاز کلر) موثر بود تروریستها از آن در سطح بسیار وسیعتری استفاده می‌کردند اما چون موثر نیست آنها از آن زیاد استفاده نکرده‌اند».

مجری از رئیس‌جمهور سوریه درباره کشورهای درگیر در جنگ سوریه پرسید و از عربستان سعودی سوال کرد که پاسخ اسد این بود: «عربستان سعودی دارای یک حکومت استبدادی است یک نظام قرون وسطایی که بر ایدئولوژی تاریک وهابی استوار است. ایدئولوژی داعش و عربستان سعودی یکی بوده و پیشینیه آنها مشابه هم است».

بشار اسد در ادامه ریشه تفکرات عربستان سعودی، داعش، ‌القاعده،‌ جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی را افکار وهابی و مشابه هم دانست.

چارلی رز از ترکیه پرسید که بشار اسد با اصلاح سوال مجری آمریکایی گفت که «باید گفت اردوغان و تفکرات و تعصبات اخوان‌المسلمینی او. این بدان معنا نیست که او عضو اخوان است بلکه او تعصبات اخوانی دارد».

رئیس‌جمهور سوریه در ادامه هم گفت:‌«او(اردوغان) کسی است که از جنون سیاسی انجام کارهای بزرگ رنج می‌برد و او فکر می‌کند در حال تبدیل به سلطان عصر جدید قرن 21 است».

اسد در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر شما اگر اردوغان بخواهد می‌تواند مرز ترکیه را به روی ورود تروریستها به سوریه ببندد، گفت: «بله قطعا. او نه تنها ورود تروریستها به سوریه را نادیده می‌گیرد بلکه از آنها مستقیما از راه لجستیکی و نظامی به صورت روزانه حمایت هم می‌کند».

مجری درباره حمایت روسیه از سوریه پرسید و اینکه مسکو در قبل این موضوع خواهان چیست که اینطور پاسخ شنید:‌«آنها می‌خواهند در جهان تعادل و توازن ایجاد شود این مربوط به سوریه نیست سوریه کشوری کوچک است و موضوع این نیست که آنها منفعت بزرگی در سوریه دارند. موضوع به آینده جهان مربوط است. آنها خواهان آن هستند که قدرت بزرگ باشند».

اسد درباره اینکه برای سوریه و آینده آن خواهان چیست که او گفت: «من خواهان ثبات و راه‌حل سیاسی(برای حل بحران) هستم».

مجری آمریکایی پرسید که «ایران خواهان چیست؟» که بشار اسد جواب داد: «سوریه، ایران و روسیه همان (ثبات و راه‌حل سیاسی) را می‌خواهند».

خبرنگار ارشد آمریکایی در سوالی شیطنت آمیز پرسید که «آیا شما به آنها بدهکار هستید؟» که اسد گفت: «آنها(ایران و روسیه) از من هیچ چیز نخواسته‌اند هیچ چیز ابدا. به همین دلیل است که من گفتم آنها این کار را برای سوریه نکرده‌اند بلکه برای منطقه و جهان کرده‌اند چون ثبات برای آنها بسیار مهم است».

چارلی رز پرسید: وقتی مردم در غرب درباره مشروعیت شما سوال می‌کنند، شما چه فکر می‌کنید و در جحواب این را شنید: «تا زمانی که حمایت عمومی مردم سوریه وجود دارد این مشروعیت من است. مشروعیت از داخل کشور می‌آید».

وی در ادامه گفت: «غرب به داشتن عروسک خیمه شب بازی عادت کرده است و بع بودن رهبران یا مقامات مستقل عادت ندارد و مشکل آنها با رئیس‌جمهور پوتین هم همین است. آنها درصدد اهریمن جلوه دادن او هستند چرا که او نه می‌گوید و می‌خواهد مستقل باشد».

اسد افزود: «غرب به ویژه آمریکا خواهان داشتن شریک نیست بلکه تنها می‌خواهد دنباله‌رو داشته باشد. حتی اروپا هم شریک آمریکا نیست. مشکل آنها با سوریه هم همین است. آنها خواهان انند که یک عروسک خیمه شب بازی بله قربانگو داشته باشند».

خبرنگار آمریکایی گریزی به اظهارات جان کری درباره مذاکره با بشار اسد زد و پرسید: «آیا راهی برای دولت شما و آمریکا برای همکاری وجود دارد؟».

بشار اسد در پاسخ گفت: «بله. در موضوع بیانیه(کری) مساله اصلی آن است که ما می‌توانیم این حس را داشته باشیم و امیدوار باشیم که ما کار درست را انجام دهیم این موضوع که دولت آمریکا شروع به رها کردن سیاست انزوا کرده است سیاستی که بسیار برای آنها مضر است چرا که اگر شما کشوری را منزوی کنید خودتان منزوی می‌شوید».

اسد افزود: «اگر شما کشور خودتان را منزوی کنید همانطور که آمریکا خود را از موثربودن و تاثیرگذار بودن جدا کنید مگر آنکه درباره تاثیرگذاری منفی حرف بزنید شبیه به اعمال تحریمها که به تدریج مردم عادی را می‌کشد یا براه اندازی جنگ و حمایت از تروریستها که آنها را سریعتر می‌کشد».

رئیس‌جمهور سوریه گفت: «احساس ما این است که ما خوشبینتر هستیم. حداقل وقتی آنها به گفتگو فکر می‌کنند و این موضوع مهم نیست که چه نوع گفتگویی و محتوای آن چه باشد و اینکه قصد واقعیشان چیست. چرا که کلمه گفتگو چیزی است که ما برای مدت طولانی در صحنه جهانی نشنیده بودیم».

اسد همچنین گفت: «ما همیشه برای مذاکره آماده هستیم و هرگز درهای مذاکره را نبستیم. آنها باید برای مذاکره آماده باشند. ما آمریکا را تحریم نکردیم و ما به مردم آن حمله نکردیم و از تروریستها حمایت نکردیم اما در واقع این آمریکا بوده که این کارها را کرده است. ما همیشه خواهان داشتن رابطه خوب با آمریکا بوده‌ایم».

مجری پرسید : «شما خواهان داشتن رابطه خوب با کشوری هستید که فکر می‌کند شما نباید در قدرت باشید؟» که اسد گفت: «نه این موضوع بخشی از مذاکره که من پیشتر درباره آن صحبت کردم نیست. این موضوع ربطی به آنها ندارد. ما شهروندان سوریه را داریم که درباره این موضوع تصمیم می‌گیرند و نه کس دیگری».

در پایان این مصاحبه مجری پرسید آیا موافق این هستید که بحران سوریه نمی‌تواند از راه نظامی حل شود که بشار اسد گفت: «قطعا، هر نزاع و درگیری حتی جنگ باید با راهکار سیاسی پایان یابد».

انتهای پیام/

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار