امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149467
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۳۹
تعداد بازدید: 254
محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران
ترکیه در این سال‌ها چند اشتباه بزرگ مرتکب شده است که هم به ضرر منطقه بوده و هم به ضرر خودش بوده است.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پیروان مــوعـــود، با اشاره به اظهارات اخیر «رجب‌طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه درباره حکومت ایران و مجلس در آستانه سفرش به کشورمان، اظهار داشت: ما یک رابطه دوستانه با نگاه حُسن همجواری با کشورهای همسایه به ویژه ترکیه داشته و داریم.

 

 

وی افزود: کشور ترکیه همواره برای ما دارای اهمیت بوده و بنای جمهوری اسلامی ایران در 36 سال گذشته داشتن یک رابطه دوستانه با این کشور بوده است و این سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون علیرغم اشتباهات ترکیه، تغییری نکرده است.

این عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه تصریح کرد: ترکیه در این سال‌ها چند اشتباه بزرگ مرتکب شده است که هم به ضرر منطقه بوده و هم به ضرر خودش بوده است.

دهقان بر همین اساس یادآور شد: یکی از اشتباهات فاحش ترکیه باز کردن مرزهای این کشور به روی تروریست‌های داعش و اعزام این ترویست‌ها به سوریه بوده است که با هدف سرنگونی حکومت سوریه و نگاه توسعه‌طلبی در سوریه انجام شد که این امر هم موجب از دست رفتن جان ده‌ها هزار نفر از مردم سوریه شده و هم خسارات فراوانی به زیرساخت‌های این کشور وارد کرده است.

وی همچنین تصریح کرد: این اقدام ترکیه نیز که با همکاری آمریکا و عربستان و برخی کشورهای هم‌پیمان آمریکا در منطقه انجام شده، نتیجه‌ای جز شکست نصیب آنان نکرده و ترکیه را کشوری شکست‌خورده در این تجاوز به سوریه به جهانیان نشان داده است.

دهقان با بیان اینکه اعزام تروریست به سوریه یکی از اشتباهات فاحش ترکیه بوده که در سال‌های گذشته مرتکب شده است، گفت: انتظار ما از حکومت و دولت ترکیه که کشور دوست ماست و تمایل داریم با دولت این کشور روابط خوبی داشته باشیم، این است که با توجه به عبرت‌ها و درس‌هایی که از سوریه گرفت و شکستی که در سوریه متحمل شد و خساراتی که به مردم خودش وارد کرد، به خوبی متوجه این موضوعات شود و حد و اندازه خودش را بداند و بیش از این رفتارهای دوگانه‌اش را ادامه ندهد و آنها را تغییر دهد.

وی اضافه کرد: از طرفی ترکیه ادعاهای ضدصهیونیستی دارد اما از سوی دیگر متأسفانه اقداماتی انجام می‌دهد که کاملاً در مسیر منافع صهیونیست‌هاست؛ این‌گونه رفتارهای دوگانه ترکیه را همه ملت‌ها متوجه می‌شوند.

نماینده طرقبه و چناران در مجلس با اشاره به تجاوز اخیر آل‌سعود به یمن، گفت: یک ملتی در یمن انقلاب کردند و می‌خواهند روی پای خودشان بایستند و یکپارچه مخالف حکومت عربستان و آمریکا هستند، اما عربستان و آمریکا ائتلافی با حضور مزدورانشان در منطقه علیه ملت مظلوم یمن درست کردند؛ ترکیه دوباره در این عرصه اشتباه دیگری را مرتکب شد و از تجاوز عربستان به یمن حمایت کرد، ترکیه باید از اتفاقات سوریه عبرت می‌گرفت و نباید دوباره سیاست‌های دوگانه خودش را ادامه می‌داد و در کنار ظالمان و مستکبران جهان قرار می‌گرفت.

وی افزود: نمی‌شود که ترکیه از سویی در کنار آمریکا و ظالمان و مستکبران جهان قرار گیرد و از این سوی دیگر ادعای حق‌طلبی و ضدصهیونیستی داشته باشد، این رفتار ترکیه به نظر می‌رسد که کاملاً اشتباه است و ضرر آن برای منافع خود کشور ترکیه و البته منافع منطقه است.

این عضو هیأت رئیسه مجلس در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با فارس با اشاره به برنامه سفر هفته آینده اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به ایران، تصریح کرد: بنده شخصاً هیچ مخالفتی با حضور اردوغان در ایران ندارم و معتقدم رئیس‌جمهور ترکیه باید به ایران بیاید و این صحبت‌ها از نزدیک با رئیس‌جمهور ترکیه انجام شود، تا منافع ترکیه را بهتر از این درک کند؛ لذا رفت و آمد دیپلماتیک بین مقامات و مسئولان کشورها هیچ اشکالی ندارد و باید اتفاق بیفتد و باید این سوءتفاهم‌ها و اشتباهاتی که ترکیه در سیاست خارجی خود مرتکب شده جبران شوند.

دهقان در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بیان این اشتباهات در جلسات مشترک پسندیده باشد، البته دولت و تیم سیاست خارجی ما لازم است این موضوعات را به دولت ترکیه گوشزد کنند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها