امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149502
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۱۸
تعداد بازدید: 213
وزیر مستعفی امور خارجه یمن در ریاض
ریاض یاسین مدعی شد: دخالت ایران در یمن با همکاری حوثی ها و علی عبدالله صالح عامل شرایط کنونی در کشور است.

به گزارش پیروان موعود، ریاض یاسین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الحدث، در پاسخ به سئوالی درباره زمان بازگشت به شهر عدن گفت: ما فعلا در ریاض میهمان پادشاه عربستان هستیم. ما برای جلب حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، کشورهای عربی و جامعه جهانی از یمن تلاش می کنیم.

یاسین مدعی شد: دخالت ایران در یمن با همکاری حوثی ها و علی عبدالله صالح عامل شرایط کنونی در کشور است. ما مجبور شدیم به ریاض بیاییم تا برای نجات ملت یمن تلاش کنیم. حملات هوایی ائتلاف بسیار دقیق است و ما این مسئله را از شبکه العربیه پیگیری می کنیم. حوثی ها همزمان با حملات هوایی ائتلاف، موشکهایی را به سوی مناطق مسکونی شلیک می کنند تا وجهه عملیات طوفان قاطعیت را مخدوش کنند و افکار عمومی را علیه عربستان تحریک کنند. حوثی ها به تلاش برای تسلط بر عدن ادامه می دهند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا نیروهای ایران در یمن حضور دارند؟ ادعا کرد: این مسئله تقریبا قطعی است. حتی پیش از آغاز حملات حوثی ها در چند سال پیش یک کشتی ایرانی حامل سلاح برای حوثی ها توقیف شد. ایران از چند هفته پیش پل هوایی را بین تهران و صنعا برای انتقال سلاح و تجهیزات نظامی ایجاد کرده بود. ایران در کمک به حوثی ها درباره چگونگی راه اندازی موشک های بالستیک و اسکاد کوتاهی نکرده است. ایران همچنین قطعات یدکی آتشبارهای موشک ها را در اختیار حوثی ها قرار می دهد. عملکرد رسانه های ایرانی دخالت این کشور در یمن را ثابت می کند. ایرانیها هم اکنون احساس سرخوردگی می کنند، زیرا تصور می کردند یمن در تسلط آنها قرار گرفته است. طوفان قاطعیت همه محاسبات ایران را برهم زد.

وزیر امور خارجه دولت مستعفی یمن مدعی شد: عملیات طوفان قاطعیت تا زمان تحقق اهدافش ادامه خواهد یافت و نباید برای آن زمان تعیین کرد. آب و برق در شهر عدن قطع شده است. ما خواهان دخالت نظامی زمینی کشورهای عربی در یمن در سریعترین زمان ممکن هستیم. کشورهای حوزه خلیج فارس بر حمایت از ما تاکید دارند. عبدربه منصور هادی درخواست عضویت رسمی یمن در شورای همکاری خلیج فارس را ارائه خواهد کرد. ما می خواهیم در برابر گسترش نفوذ ایران در منطقه متحد باشیم.

ریاض یاسین ادعا کرد: ایران ممکن است برای تنش آفرینی هایی تلاش کند، اما عملکرد کنونی تهران بیشتر شبیه بمب صوتی است. زیرا این کشور در برابر قدرت عظیم کشورهای عربی با عملیات طوفان قاطعیت سردرگم شده و به شدت نگران است. ایران فکر نمی کند کشورهای عربی به فرماندهی عربستان با یکدیگر متحد شوند. ایران به شدت نگران است که عربها پس از پیروزی در یمن در گام بعدی عملیات برای آزادسازی جزایر تنب کوچک و تنب بزرگ را آغاز کنند. البته ما امیدواریم ایرانیها عاقلانه عمل کنند و خود را بیش از این در یمن درگیر نکنند.

آخرین اخبار
پربازدید ها