امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149506
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۸:۴۱
تعداد بازدید: 204
حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به روز 12 فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی اظهار ...

حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به روز 12 فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی اظهار کرد: رای مردم به جمهوری اسلامی در حقیقت رای به تشکیل یک نظام جدید بود، زیرا حکومت جدیدی در میان نظام‌های حکومتی رایج دنیا به وجود آمد.

وی خاطرنشان کرد:‌ نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر پایه جمهوریت یعنی حضور مردم در صحنه و اینکه مردم در انتخاب و تعیین سرنوشت خود دخیل باشند است و ویژگی دوم این نظام اسلامیت آن است و در این نظام اسلام به عنوان مشخصه اصلی یک حکومت در اداره یک کشور در بخش‌های مختلف حاکم و جاری است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: تعلق و خواست مردم به اینکه در سرنوشت آینده خود و کشور خود دخیل باشند، انگیزه‌ای بود که سبب شد که بیش از 98 درصد از مردم ایران به تشکیل حکومتی مبتنی بر مردم‌سالاری دینی رأی دادند.

وی با اشاره به گذشت بیش از 36 سال از پیروزی انقلاب گفت: نظام جمهوری اسلامی با وجود فراز و نشیب‌ها توانسته این مطلب را برای ملت‌های آزاده دنیا به اثبات برساند که نظام جمهوری اسلامی نظام دموکراتیک مبتنی بر خواست مردم است و دموکراسی در آن امری تشریفاتی نیست.

جمشیدی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا دموکراسی بازیچه‌ای در دست اربابان قدرت است و از سوی دیگر مسئله اسلامی بودن نظام جمهوری اسلامی یعنی اینکه نظام مبتنی بر فرامین بسیار مقدس و متعالی اسلام ناب است امری مهم و کلیدی به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد: نکته‌ای که همگان غافل هستند این است که اسلامیت نظام همواره حافظ و ضامن جمهوریت جمهوری اسلامی بوده؛ یعنی اسلام دینی بوده که همواره توجه به مردم داشته و کسانی که مسئول و حاکم نظام هستند بر اساس تعالیم اسلامی همواره حافظ و نگهبان حقوق مردم و اصول مورد نظر مردم یعنی استقلال و آزادی مردم هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: بر اساس دستورات اسلام کسی نمی‌تواند استقلال و آزادی را از مردم سلب کند و اسلام همه مسئولان را موظف کرده که آزادی مردم را حفظ و حراست کنند و از آن طرف ارتباط جمهوریت و اسلامیت در نظام جمهوری اسلامی ارتباطی منعطف است.

وی با بیان اینکه مردم نیز بر اساس پیوندی که با اسلام داشته‌اند، حافظ اسلامیت نظام هستند، گفت: رهبری نظام در صدر این ملت، برخاسته از مردم، آشنا به امور، اسلام‌شناس، متخصص و متبحر است و خود حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام بوده و خواهد بود.

جمشیدی خاطرنشان کرد: در بین نظام‌های رایج کمتر نظامی سراغ داریم که نزدیک به 100 درصد مردم به آن رای داده باشند و این اتفاق در جمهوری اسلامی محقق شده است.

وی یادآور شد:‌ نظامی هستیم که دموکراسی را تمرین کرده و بیش از 34 انتخابات ملی، منطقه‌ای و استانی را برگزار کردیم، بنابراین به طور مرتب این دموکراسی تکرار و تجربه شده و مردم حضور خود را در صحنه‌های مختلف از جمله راهپیمایی‌های 22 بهمن، روز قدس و حماسه‌های مختلف مانند 9 دی حفظ کردند که این امر نشان‌دهنده سند ماندگاری، پایمردی، استقامت و علاقه مردم به این نظام است.

انتهای پیام/78003/ک40/ض1002

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها