امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149543
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۱۳
تعداد بازدید: 235
منصور حقیقت‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل درباره بیانیه لوزان و نکات مثبت و ضعف آن اظهار کرد: از نکات مثبتی این بیانیه این ...

منصور حقیقت‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل درباره بیانیه لوزان و نکات مثبت و ضعف آن اظهار کرد: از نکات مثبتی این بیانیه این است که غربی‌ها و آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها فهمیدند که جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست و همه تلاش‌های تبلیغاتی در این زمینه بی‌نتیجه و غیر‌قابل قبول بوده است.

وی گفت: دومین دستاورد مثبت این مذاکرات پذیرفتن غربی‌ها در مسئله غنی‌سازی از سوی جمهوری اسلامی ایران است که اصل آن با شدت و ضعفی پذیرفته شده و از این بابت باید به تیم مذاکره‌کننده تبریک گفت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی سومین اثر مثبت این مذاکرات را برداشته شدن تحریم‌ها از سوی سازمان ملل، وزارت خزانه‌داری آمریکا، اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا اعلام کرد و ادامه داد: البته در این زمینه بین سخنان ظریف و مسئول خارجی اتحادیه اروپا تفاوتی آشکار وجود دارد به طوری که ظریف مدعی است این تحریم‌ها یکسره و به صورت کامل برداشته می‌شود در حالی که موگرینی معتقد است گام به گام این تحریم‌ها برداشته می‌شود.

حقیقت‌پور تصریح کرد: این صحیح نیست که گام به گام تحریم‌ها برداشته شود چرا که این همان نتیجه مذاکرات دو مرحله‌ای است که مدنظر و مورد توجه جمهوری اسلامی ایران نبوده است.

وی یادآور شد: از دیگر نکات مثبت بیانیه لوزان پذیرفته شدن ورود جمهوری اسلامی ایران به باشگاه هسته‌ای و در آینده رسیدن به توسعه نیروگاه‌های جدید تولید برق هسته‌ای است که غربی‌ها این حق و حقوق ملت ایران را به رسمیت شناختند.

* ظریف و تیم مذاکره‌کننده به وظیفه نمایندگان مجلس تعدی کردند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به نکات محدود کننده این بیانیه نیز اشاره کرد و گفت: یکی از این نکته‌های ظریف نوع و تعداد سانتریفیوژ‌هاست که به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با محدودیت جدی روبه‌رو شده است.

حقیقت‌پور عنوان کرد: غربی‌ها که صحبت از سانتریفیوژ نسل اول کرده‌اند سانتریفیوژ‌های قدیمی و غیر‌کار‌آمد هستند در حالی که ما سانتریفیوژ نسل هشتم تولید کرده‌ایم که 18 برابر سانتریفیوژ نسل اول قدرت غنی‌سازی دارد و به هیچ‌ وجه 5 هزار سانتریفیوژ نسل اول کارایی سانتریفیوژ‌های جدید را نخواهد داشت.

این نماینده مجلس با انتقاد شدید از تعلیق 20 درصد غنی‌سازی در فوردو بیان کرد: ما به این غنی‌سازی نیاز داشتیم چرا که رادیو‌دارو‌هایی که از طریق این مرکز تولید می‌شد نیاز 850 هزار بیمار سرطانی و چشم انتظار را تامین می‌کرد در حالی که با تعلیق 20 درصد ما چگونه می‌خواهیم از طریق مرکز خونداب این رادیوداروها را تامین کنیم.

* ظریف در مجلس باید پاسخگوی نمایندگان باشد

عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس یادآور شد: ظریف و تیم مذاکره‌کننده به معنای واقعی و آشکار به وظیفه نمایندگان تعدی کردند به طوری که پروتکل الحاقی که از اختیارات نمایندگان مجلس بود ظریف خود در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و قطعاً مجلس پاسخگویی در این زمینه را در اولین جلسات هفته آینده در دستور کار قرار می‌دهد.

وی یادآور شد: ظریف باید به طور آشکار اعلام کند که چرا در حیطه پروتکل الحاقی که جزو اختیارات مجلس بوده و از الزامات جمهوری اسلامی ایران است ورود پیدا کرده و در این زمینه به برخی توافقات نیز رسیده است در حالی که غربی‌ها با ابزار پروتکل الحاقی قادر خواهند بود مراکز نظامی و غیر‌نظامی ما را مورد بازدید قرار دهند و همان بلایی را که در کاخ ریاست جمهوری صدام بر سر وی آوردند بر سر ما نیز بیاورند.

حقیقت‌پور ادامه داد: با این موارد انحرافی در مذاکرات و نتایج ضعیف به نظر می‌رسد دیگر نباید از برد ـ برد به مقیاس 50 به 50 نام برد چرا که در لوزان غربی‌ها بیشتر از ما امتیاز گرفتند و وضعیت آنها 60 و حتی 70 به 40 و 30 بوده است.

 

انتهای پیام/62001/صا40

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها