امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149594
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 154
سید فضل‌الله موسوی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود پیرامون بیانیه لوزان و ...

سید فضل‌الله موسوی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود پیرامون بیانیه لوزان و تفاسیر متفاوت از آن گفت: نتیجه مذاکرات هسته‌ای در لوزان بصورت بیانیه که تعهدآور نیست، منتشر شد. اما زمانی که این بیانیه می‌خواهد بصورت توافق در بیاید باید جزئی‌تر و دقیق‌تر شود.

وی افزود: البته این موضوع بدین مفهوم نیست که وقتی توافق هم صورت گرفت، همه چیز روشن و واضح خواهد بود، چرا که معاهداتی وجود دارند که پس از مدتی، نیاز به تفسیر داشته باشند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: در حقوق بین‌الملل قواعدی وجود دارد که طرفین مذاکره وقتی می‌خواهند موارد اختلافی توافق را تفسیر کنند باید طبق این قواعد رفتار کنند.

موسوی تاکید کرد: زمانی که در توافق ابهام وجود داشته باشد، نظر‌های مختلف و تفاسیر متفاوت از موارد آن بوجود می‌آید. البته در تفسیر باید اصل حسن نیت وجود داشته باشد، چرا که ممکن است طرفین مذاکره به دلایلی غیر از حسن نیت، ابهاماتی را در توافق مطرح کنند که قابل قبول نیست.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: تفسیرهای مختلف از یک متن مشترک زمانی بوجود می‌آید که در آن ابهاماتی وجود داشته باشد. البته در توافقات، تفاسیر ظاهری و باطنی نیز وجود دارد. بدین معنی که در تفاسیر ظاهری به کلمات نگاه می‌شود اما در تفسیر باطنی به نیت و قصد طرف مذاکره.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در متن بیانیه مشترک لوزان نیز امکان تفاسیر مختلف وجود دارد. البته آنچه که الآن هست یک بیانیه است که ضمانت اجرایی ندارد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار