امروز : دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 30
۰۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149632
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۴۳
تعداد بازدید: 387
به گزارش پیروان مــوعـــود، سال 94 را می‌توان یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین سال‌های فوتبالی ایران معرفی کرد به طوری که هم در حیطه ...

به گزارش پیروان مــوعـــود، سال 94 را می‌توان یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین سال‌های فوتبالی ایران معرفی کرد به طوری که هم در حیطه فدراسیون و هم در حیطه تیم ملی فوتبال ایران، اتفاقات مهمی رخ خواهد داد که می‌تواند رخداد‌های سال‌های بعدی فوتبال ایران را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد.

در زیر به مهم‌ترین اتفاقات فدراسیون فوتبال و تیم ملی در سال 94 در گزارشی کوتاه اشاره کرده و آنها را مرور می‌کنیم:

**سال سرنوشت کفاشیان و کی‌روش

سال 1394 را می‌توان به نوعی سال سرنوشت رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی عنوان کرد. در این خصوص هر احتمالی در مورد این دو نفر وجود دارد و چه بسا سرنوشت کی‌روش را حتی بتوان بسته به سرنوشت کفاشیان دانست.

در این خصوص از سال 93 احتمالات زیادی در خصوص آینده کفاشیان مطرح بود و اختلاف عمیق فدراسیون فوتبال با وزرات ورزش، شایعات برکناری یا استعفای او را در این سال بیش از هر زمان دیگری قوت بخشیده بود که در نهایت او در این سال از این لحاظ جان سالم به در برد و توانست برای سال 94 نیز همچنان صندلی ریاست خود را حفظ کند.

 

بر همین اساس و با تداوم این اختلافات برای سال 94 نیز می‌توان سال پر از ابهامی را از این لحاظ پیش‌روی فدراسیون فوتبال و شخص علی کفاشیان قلمداد کرد و باید دید در فاصله حدود 10-11 ماهه تا برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، چه اتفاقاتی برای صندلی ریاست فدراسیون فوتبال خواهد افتاد.

از سوی دیگر کارلوس کی‌روش که او نیز در آخرین روز سال گذشته از جدایی‌اش از تیم ملی ایران خبر داده بود، این روزها شائبه ماندن دوباره‌اش مطرح شده و باید منتظر ماند و دید که آیا تیم ملی برای سال 94 همچنان با این مربی پرتغالی به کار خود ادامه خواهد داد یا اینکه او نیز جای خود را به مربی دیگری خواهد داد.

**برگزاری مجمع فوق العاده

در دی ماه سال 93 مجمع عادی و سالیانه فدراسیون فوتبال تحت الشعاع آنچه که از آن به عنوان ابهامات مالی نام برده شده بود، برگزار شد که در نهایت همین ابهامات باعث شد تا کار به مجمع فوق‌العاده کشیده ثشود.

بر همین اساس قرار است مجمع فوق العاده با هدف رسیدگی به مواردی از جمله رسیدگی به همین ابهامات مالی و مصوب شدن نایب رئیسی اسلامیان به زودی برگزار شود، هرچند که شاید اتفاقات قریب الوقوع دیگری نیز در این مجمع رخ دهد که باعث شود تا علی کفاشیان بالاجبار خیلی زودتر از موعد مقرر از صندلی خود در فدراسیون فوتبال دل بکند.

 

 

**قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی جدید قصد دارد رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه را با رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌‌های آسیا 2019 امارات را با یکدیگر ادغام کرده تا به این ترتیب با برگزاری یک رقابت گروهی، تیم‌های برتر حاضر در دور نهایی مقدماتی جام جهانی و حاضر در دور نهایی جام ملت‌‌های آسیا مشخص شوند.

بر همین اساس 21 بهمن ماه سال جاری ابتدا قرعه‌کشی مرحله نخست رقابت‌ها انجام شد تا 12 تیم آخر رده‌بندی فیفا در قاره آسیا در دیدارهای پلی‌آف، حریف یکدیگر را در این مرحله بشناسند.

در پایان این مرحله 6 تیم هند، یمن، تیمور شرقی، کامبوج، تایوان و بوتان راهی دور دوم (مرحله اول گروهی) شده و به همراه 34 تیم دیگر در قاره کهن، 8 گروه 5 تیمی را تشکیل خواهند داد.

قرعه‌کشی مرحله دوم 25 فروردین ماه در مالزی برگزار خواهد شد و پس از انجام قرعه‌کشی و قرار گرفتن تیم‌ها در 8 گروه 5 تیمی، تیم‌های اول هر گروه به همراه 4 تیم برتر دوم، 12 تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مرحله نهایی جام ملت‌های 2019 آسیا را تشکیل می‌دهند.

در پایان این رقابت‌ها علاوه بر اینکه 12 تیم برتر راهی دور سوم رقابت‌ها (مرحله دوم گروهی) در بخش مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه می‌شوند تا در 2 گروه 6 تیمی به کار خود برای رسیدن به جام جهانی ادامه دهند، همین 12 تیم خیلی زودتر از موعد مقرر و حدود 3 سال زودتر راهی جام ملت‌های آسیا 2019 خواهند شد تا به این ترتیب با توجه به 24 تیمه شدن جام ملت‌ها در سال 2019 تکلیف نیمی دیگر برای حضور در این رقابت‌ها همچنان نامشخص باشد.

در این بین 28 تیم باقی مانده از 40 تیمی که از دور اول مرحله گروهی وارد رقابت‌ها شده‌اند، در یک رقابت گروهی جدید برای حضور در جام ملت‌های آسیا 2019 به مصاف هم می‌روند تا با مشخص شدن 12 تیم دیگر، در نهایت 24 تیم برتر جام ملت‌ها در دوره جدید مشخص شوند. البته در صورتی که میزبان بعدی رقابت‌ها در جمع تیم‌های باقی مانده باشد این تیم به صورت اتوماتیک وار راهی جام ملت‌ها شده و فقط 11 تیم دیگر در نهایت شانس حضور در مرحله پایانی جام ملت‌ها را خواهند داشت.

 

**انتخابات AFC و قطعی شدن نایب رئیسی کفاشیان

طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا مجمع عمومی این کنفدراسیون برای انتخابات کرسی‌های مختلف AFC در تاریخ دهم اردیبهشت ماه سال 94 در منامه بحرین برگزار خواهد شد.

قرار است در این مجمع انتخاباتی، از انتخابات ریاست کنفدراسیون گرفته تا انتخابات کرسی‌های نایب‌رئیسی و هیأت اجرایی انجام شود تا اعضای جدید این کنفدراسیون در 4 سال بعدی مشخص شوند.

در بخش ریاست AFC فقط نام شیخ سلمان، رئیس فعلی این کنفدراسیون دیده می‌شود و در بخش نواب رئیس نیز با توجه به ایجاد منطقه جدید آسیای میانه در فوتبال آسیا و معرفی کفاشیان به عنوان نایب رئیس از این منطقه برای انتخابات AFC و بدون رقیب بودن وی، از حالا می‌‌توان او را به عنوان نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کرد.

 

 

**بازی های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها

پس از قرعه‌کشی مرحله گروهی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019 این رقابت‌ها طی 10 هفته برگزار می‌شود.

تاریخ مرحله اول گروهی این رقابت‌ها که در روزهای فیفادی برگزار می‌شود، به شرح زیر است:

هفته اول: 11 ژوئن 2015 - 21 خرداد 94

هفته دوم: 16 ژوئن 2015 – 26 خرداد 94

هفته سوم: 3 سپتامبر 2015 – 12 شهریور 94

هفته چهارم: 8 سپتامبر 2015 – 17 شهریور 94

هفته پنجم: 8 اکتبر 2015 – 16 مهر 94

هفته ششم: 13 اکتبر 2015 – 21 مهر 94

هفته هفتم: 12 نوامبر 2015 – 21 آبان 94

هفته هشتم: 17 نوامبر – 26 آبان 94

هفته نهم: 24 مارچ 2016 – 5 فروردین 95

هفته دهم: 29 مارچ 2016 – 10 فروردین 95

در صورتی که تیم ملی ایران نتواند در این مسابقات نتیجه لازم را کسب کند، رویای صعود به جام جهانی خیلی زود برای این تیم به پایان خواهد رسید، اما فرصت برای حضور در جام ملت‌های 2019 طی سال‌های آینده و برگزاری رقابت‌های بعدی، همچنان وجود خواهد داشت.

 

 

**انتخابات فدراسیون فوتبال

در نهایت اینکه در سال جدید و طی یکی از ماه‌های بهمن و اسفندماه امسال قرار است مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال برگزار شود تا رئیس جدید این فدراسیون مشخص شود.

البته هنوز کفاشیان به طور رسمی از ماندن و کاندیداتوری دوباره برای ریاست فدراسیون فوتبال حرفی نزده اما هرچه که هست به احتمال زیاد، ارکان جدیدی بر فدراسیون فوتبال ایران حکومت خواهند کرد.

انتهای پیام/ی

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار