امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14965
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۶
تعداد بازدید: 268
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوال رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس در جلسه علنی امروز خانه ملت از ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوال رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس در جلسه علنی امروز خانه ملت از حمید‌رضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این سوال درباره نحوه گسترش و پذیرش دانشجو در سطح کشور، عدم پرداخت پاداش و معوقات فرهنگیان، چگونگی تعیین مناطق آموزشی به عنوان مناطق محروم، نحوه توزیع اعتبارات بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس، اقدامات انجام شده در مورد بیمه طلایی فرهنگیان و چگونگی تاسیس خانه فرهنگیان بود.

حاجی بابایی با حضور در این جلسه به ارائه توضیحاتی درباره سوال مطرح شده پرداخت و اظهار داشت: از 25 هزار دانشجویی که در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شدند، 79 درصد دارای معدل بالای 17 هستند و مابقی معدل بالای 14 دارند که حدود 6 هزار نفر از دانشجویان پذیرفته شده دارای معدل 20 هستند یعنی از دانش‌آموزان نخبه کشور وارد دانشگاه فرهنگیان شدند.

وی افزود: این دانشجویان به لطف خدا با عزت وارد دانشگاه می‌شوند و سپس انشاءالله با عزت در کلاس ها حضور خواهند یافت، ما توانستیم بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهیم و البته از مجلس هم لازم است به خاطر اعتبارات ویژه‌ای که برای دانشگاه فرهنگیان به تصویب رساند، تشکر کنم.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از این پس دانشگاه فرهنگیان به این شکل اداره خواهد شد که هر سال 25 هزار دانشجو در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند که در طی چهار سال متوالی به 100 هزار نفر می‌رسد و تلاش می‌کنیم 25 هزار نفر هم هر سال از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شوند، سعی می‌کنیم در پذیرش دانشجویان جنسیت و مناطق مختلف را در نظر گیریم.

حاجی بابایی متذکر شد: دانشگاه فرهنگیان تاکنون 16 رشته دارد و آزمون و مصاحبه در این دانشگاه هم بر اساس یک حرکت عدالت‌خواهانه انجام می‌شود یعنی تلاش می‌کنیم کسی بدون ضابطه وارد دانشگاه فرهنگیان نشود، هم‌اکنون دانشگاه شهید رجایی در رشته‌های دبیری دانشجو پذیرش می‌کند و دانشگاه فرهنگیان هم در رشته‌های غیرفنی دانشجو می‌پذیرد.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: همه قوانین مصوب مجلس به طور صد در صد در زمان خودش اجرایی شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما هم‌اکنون معلم شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار نداریم، گفت: اگر موردی در کشور وجود دارد، به بنده اطلاع دهید تا پیگیری کنم، باید بر اساس نیاز، منطقه، تخصص و جنسیت تلاش کنیم نیروهای موردنیاز را از پیش‌دبستانی ها بگیریم. ما در حال پیگیری اجرای این قانون هستیم.

وی اضافه کرد: در بودجه ردیفی تحت عنوان اینکه پاداش پایان خدمت بازنشستگان را از آن ردیف پرداخت کنیم وجود ندارد و ما باید از سرجمع بودجه، پاداش پایان خدمت بازنشستگان را بدهیم. ما همواره با مشکلاتی در این زمینه مواجه بودیم ولی امسال ردیف مستقلی برای این موضوع در بودجه در نظر گرفته شد.

به گفته وی، باید 800 میلیارد تومان پاداش پایان خدمت به بازنشستگان پرداخت می‌کردیم که 600 میلیارد تومان یعنی 75 درصد این رقم را پرداخت کردیم.

حاجی بابایی با اشاره به بیمه طلایی فرهنگیان نیز توضیح داد: ما به ازای هر نفر تا مبلغ 40 هزار تومان باید از کارمند دریافت کنیم، چند ماه به بیمه تامین اجتماعی در این زمینه بدهکار بودیم که به دلیل کاهش بودجه و تحریم‌ها نتوانستیم آن را پرداخت کنیم ولی از اردیبهشت امسال، در حال تلاش برای پرداخت این بدهی‌ها هستیم، ما معلمی در کشور داریم که بیمارستان 76 میلیون تومان حق بیمه طلایی او را پرداخت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم در کشور نباید حتی یک معلم بلاتکلیف وجود داشته باشد، تصریح کرد: این بلاتکلیفی عزت معلم را زیرسوال می‌برد، ممکن است معلمی در مدارس غیردولتی که خصوصی هستند، برای مدتی کار کرده باشد ولی این موضوع برای استخدام آن معلم محاسبه نمی‌شود، برای استخدام معلمان شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار میزان فعالیت در خود آموزش و پرورش در نظر گرفته می‌شود، اینکه آیا این معلم از آموزش و پرورش حقوق دریافت کرده یا نه، ما به همه نقاط کشور اعلام کردیم که اگر چنین معلمانی وجود دارند، سریعا مشکل آنان را حل کنند.

در ادامه این جلسه رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس نیز در سخنانی به ارائه توضیحاتی درباره سوالاتش پرداخت و گفت: فعالیت‌های دانشگاه فرهنگیان را تائید می‌کنم ولی در بخش گزینش‌های تخصصی آن انتقاد دارم.

وی افزود: معلمان بزرگواری چون شهید رجایی و شهید باهنر به گونه‌ای در آموزش و پرورش تربیت شده بودند که بزرگترین مقامات اجرایی کشور را به دست گرفتند، بزرگان همواره می‌گویند که معلم امانت داری است که انسان امانت اوست، معلمی شغل نیست بلکه ایثار و فداکاری است و رهبر معظم انقلاب هم تاکید می‌کند که معلمی خوب است که می تواند دانش‌آموز خوب تربیت کند.

رحمانی با بیان اینکه ارزش و اهمیت معلمان و فرهنگیان ما زیاد است اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد گفت: مسئله تغییر مناطق آموزشی امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنیم، بنده 12 سال افتخار همکاری با آقای حاجی بابایی را داشتم ولی این موضوع نافی خدمات آقای حاجی بابایی نیست، فرهنگیان زیربنای کشور هستند و معلمان اساس این نظامند، فرهنگیان همواره در ایجاد حماسه‌ها نقش مهمی داشته‌اند، ما خودمان معلمیم و نباید طوری عمل کنیم که معلمان از ما ناراضی باشند، آنان که در دوران جوانی خود در مناطق دورافتاده و سردسیر فعالیت و واقعا فداکاری می‌کنند، این ارزش دارد.

رجب رحمانی با تاکید بر اینکه این قلم ها هستند که شهدا را می‌سازند، تصریح کرد: ما برای مسائل فرهنگیان قانون‌های متعددی داشتیم از جمله بیمه طلایی فرهنگیان که باید مدنظر قرار گیرد، معلمی داریم که سه بار جراحی داشته است، اگر او بیمه طلایی فرهنگیان نداشته باشد، از هستی ساقط می‌شود.

به گفته وی تعدادی از فرهنگیان ما هنوز مسکن ندارند و این زیبنده نظام نیست، ما در زمینه تامین مسکن فرهنگیان قانون داریم و اگر فرهنگ اصلاح شود، حتما جامعه اصلاح خواهد شد.

نماینده تاکستان در مجلس در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر اینکه وسایل هوشمند‌سازی و آزمایشگاهی در بسیاری از مدارس به میزان مورد نیاز نیست، تصریح کرد: موضوع مقاوم‌سازی مدارس علی‌رغم تاکیدات مختلف مقامات کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌های کشور در معرض خطر زلزله هستند و با کمترین زلزله هم ممکن است مدارس 30 یا 40 ساله تخریب شوند، لذا باید بازسازی و مقاوم‌سازی درستی در این زمینه انجام شود.

وی تصریح کرد: خیلی بد است یک فرهنگی بعد از 30 سال که عروس و داماد دارد، آواره باشد و خانه شخصی نداشته باشد.

رجب رحمانی در خاتمه متذکر شد: آقای حاجی بابایی به مشکلات فرهنگیان به خوبی رسیدگی می‌کند، از او می‌خواهم به مشکلات فرهنگیان در استان‌های محروم و بازنشستگان نیز توجه داشته باشد و به شرط آنکه فعالیت بیشتری در این زمینه انجام دهد، اعلام می‌کنم که از پاسخ‌های وزیر قانع شدم.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها