امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149674
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۲۸
تعداد بازدید: 362
پیروان مــوعـــود ـ سجاد اسلامیان: حمله نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی علیه مردم یمن امروز وارد روز 12 می‌شود و مردم یمن پس از چند سال و ...

پیروان مــوعـــود ـ سجاد اسلامیان: حمله نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی علیه مردم یمن امروز وارد روز 12 می‌شود و مردم یمن پس از چند سال و علیرغم تلاش‌های مرتجعان منطقه در مسیر انقلاب خود برای رسیدن به آرمان‌های خود در حرکتند.

این انقلاب اما پیش از آنکه انقلابی سیاسی باشد انقلابی فرهنگی و مردمی است که از هشیاری مردم این کشور برخاسته و موجبات ناراحتی نوکران غرب و صهیونیسم جهانی را برانگیخته است.

در این راستا برای شناخت بیشتر ابعاد فرهنگی انقلاب یمن به سراغ «عبدالسلام عباس الوجیه» دبیرکل «کنگره علمای یمن» و از علمای زیدی یمن رفتیم که مورد حمله تکفیری‌ها نیز قرار گرفته است.

او که علیرغم جایگاه مهمش و فعالیت‌های انقلابی درگیر بود پس از چند روز و در زیر بمباران وحشیانه عربستان بر فراز صنعا پایتخت یمن به سوالات ما پاسخ گفت و گفت که «روحیه مردم یمن عالی است و پاسخ آنان به حول و قوه الهی لرزه‌افکن خواهد بود».

او در این گفت‌وگو از پشتوانه‌های معنوی، فکری و فرهنگی انقلاب مردم یمن می‌گوید و معتقد است مردم یمن توانسته است تلاش‌ها برای تفرقه‌افکنی و جنگ نرم دشمن را با هوشیاری به شکست بکشاند.

در زیر می‌توانید متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.

فارس: ابتدا اجازه بدهید درباره روحیه مردم و ملت یمن بعد از چند روز از جنگ تحمیلی نیروهای عربستانی بپرسم؛ روحیه آنها را چگونه می‌بینید؟

* مردم یمن به یاری و نصرت الهی یقین دارند

عبدالسلام عباس الوجیه: بسم‌الله الرحمن الرحیم؛ از اهتمام شما متشکرم؛ اجازه بدید سوال شما را تصحیح کنم چراکه گفتید «جنگ تحمیلی نیروهای عربستانی» اما من می‌گویم این جنگ وحشیانه ظالمانه تنها از سوی عربستان و کشورهای عربی نیست بلکه از سوی آمریکا و اسرائیل است که جنگجویان را حمایت کرده و کمک‌های اطلاعاتی و لجستیکی دارند و با هواپیماها و ناوهای خود به محاصره مردم یمن کمک می‌کنند.

در برابر این جمع وحشی متکبر ملت یمن ثابت، آزاده، قوی، شجاعانه برای دفاع از سرزمین و آبروی خود ایستاده است و با اعتماد به نفس بر خدای سبحان توکل کرده و به یاری و نصرت و تاییدات او یقین دارد و این کلام خدای متعال را تکرار می‌کنند که « الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ».

ملت یمن از مردان و زنان و کودکان در اوج حماسه و شجاعت و ثابت قدمی است و شما دیدید جمعیت‌ها و تجمع‌هایی را که بدون ترس از مرگ و در برابر چشمان جنگنده‌های دشمن و پرواز آنها بر فراز شهرها و زیر بمباران شهرها تظاهرات کردند.

فارس: هر انقلابی دارای پشتوانه‌های مردمی، معنوی و فرهنگی است؛ به نظر شما مهمترین پشتوانه‌های انقلابی ملت یمن چیست؟

عبدالسلام عباس الوجیه: مردم یمن ملتی متمدن و ریشه‌دار است که تاریخ آنها به صدها و هزاران سال برمی‌گردد؛ تاریخی که تمامی آن در اوج، عزت و کرامت است که در طول تاریخ خود هرگز سر تسلیم در برابر جنگجو و اشغالگر فرو نیاورده است و بزرگترین امپراتوران و پادشاهانی که خواسته‌اند یمنی‌ها را به تسلیم‌شدن وادار کنند شکست داده‌اند و همچنان چنین خیالی بی‌نتیجه است.

در تاریخ دور و نزدیک یمن، زمین و کوه‌ها و سواحل آن مقبره جنگجویان بوده است و می‌توان از حمله حبشی‌ها تا تلاش پادشاهان سلسله‌های تاریخ اسلام از ایوبی‌ها، ممالیک و ترکان عثمانی و مصری‌ها در این باره مثال آورد.

ملت یمن دارای میراث و اندیشه‌ای اصیل برگرفته از چشمه صافی و ناب محمدی(ص) است که آن را اهل‌بیت(ع) هم کرده و نمایندگی کردند و از آنها و به آنها ملت یمن سیراب شد و ارزش‌ها و اصول خود را فراگرفت؛ از زمان امام علی(ع) که به دست او اسلام آورد و تا امروز با بیش از 100 امام عادل و جهادگر از اهل‌بیت(ع) قواعد عدل و توحید را پیاده کرده و از ارض و عرض خود حفاظت کرده و عزت و کرامت خود را صیانت کردند.

با توجه به این امور، مهم‌ترین پشتوانه‌های نهضت و انقلاب ملت یمن مظلومیت آن است که این مظلومیت را با فرزندان امت عربی و اسلامی شریک است؛ مظلومیتی برخاسته از حکومت دولت‌های استعماری و جرثومه‌های خبیث(اسرائیل) آنان که در بدن امت اسلامی نهاده‌اند.

همه اینها موجب شده مداخله‌ها و توطئه‌های گوناگونی در سرتاسر جهان اسلام صورت بگیرد، به ثروت‌های آن و تقسیم آن ثروت‌ها طمع شود و پادشاهان و روسائی خاضع در برابر غرب و هژمونی استکباری با آتش و اسلحه بر گردن مردم حکومت کرده و ثروت آنها را غارت کنند و تلاش کنند آنها را ذلیل و مستضعف نگه‌دارند.

همه آنچه که گفتم پشتوانه، انگیزه و انرژی انقلاب یمن را تشکیل می‌دهد؛ کما اینکه موقعیت جغرافیایی یمن و نزدیکی آنها به همسایگانی که برده استعمار و دنباله‌روی غرب هستند باعث شده مردم یمن ده‌ها سال در برابر هر کس که به دنبال سیطره بر آنها باشند ایستادگی کرده‌اند؛ و آنها همان آل‌سعود هستند که ملت یمن از آنها رنج برده است.

آنها در طول شکل‌گیری حکومت‌شان در طول تاریخ با یمن جدید همراه نشده‌اند بلکه تاریخی از جنگ‌ها و مشکلات با یمنی‌ها داشته‌اند که از جمله آنها تلاش‌شان برای توسعه‌طلبی و افزودن اراضی یمنی به عربستان تا جنایت «تنومه» که منجر به کشته‌شدن 3600 حاجی یمنی به دلایل مذهبی شد، است.

* در یمن عاشقان شهادت بسیاری داریم

از جمله دیگر اقدامات آنها، دخالت گستاخانه و آشکار آنها در سال 1962 و حمایت آنها از جنگ 7 ساله برای به نرسیدن به پیروزی تا مجبور کردن مردم یمن به پذیرش نظام جمهوری تا ایجاد جنگ‌های متعدد و تلاش برای تحمیل مذهب نجدی وهابی تا حمایت از جنگ بین یمنی‌ها که ده‌ها جنگ بوده از جمله جنگ جدایی سال 1994 تا جنگ‌های شش‌گانه علیه انصارالله در دوره علی عبدالله صالح و ده‌ها جنگ صورت گرفته توسط تکفیری‌ها القاعده و داعش و نهایتا صدمه زدن به اقتصاد یمن و ایجاد فقر و ظلم و هرج و مرج، بوده است.

و همه اینها مردم و ملت یمن را بر این داشته که قیام کنند و خود سرنوشت خود را انتخاب کنند و تصمیم‌گیری سیاسی خود را از گرو بودن در دست سعودی‌ها و سروران‌شان یعنی صهیونیست‌ها و آمریکا رها سازند.

فارس: جایگاه عنصر شهادت‌طلبی و فرهنگ شهادت در راه خدا در بین ملت یمن و انقلاب یمن چگونه است؟ آیا این فرهنگ دارای عمقی جدی است که منجر به مقاومت ملت یمن در برابر حملات اخیر شود؟

عبدالسلام عباس الوجیه: ملت یمن در طول تاریخ ملتی مومن، مسلمان و مجاهد بوده؛ ملتی محمدی، علوی و حسینی که شربت عشق به جهاد و شهادت را از کتاب خدا و سنت رسول اکرم(ص) و راه و روش اهل‌بیت(ع) نوشیده است.

یمنی‌ها راهی که امام حسین(ع) آن را علنی کرد و ذلت را رد کرد و گفت «هیهات من الذلة» طی کرده‌اند و هزاران شهید در راه خدا تقدیم کرده‌اند و برای جهاد نسلی پس از نسلی دیگر چهره‌هایی عرضه کرده‌اند و شهیدی پس از شهید دیگر تقدیم کرده‌اند.

ما در یمن در واقعیت عاشقان شهادت را می‌بینیم که با این عشق بزرگ می‌شوند به‌گونه‌ای که آماده حرکت در مسیر شهادت و رسیدن به فوز شهادت می‌شوند و هر خانواده یا قبیله یا عشیره یمنی که شهیدی می‌دهد ده‌ها و صدها نفر برای جهاد و شهادت‌طلبی برای حماسه‌آفرینی و ایمان و یورش به دشمنان آماده می‌شوند؛ چیزی که کم‌نظیر است.

فارس: جایگاه تفکر زیدی و تاکیدات این اندیشه مذهبی بر جهاد در راه خدا در انقلاب یمن چگونه است؟ آیا برخی نگرانی‌ها از شکل‌گیری تندروی‌هایی در پی این تاکیدات بر جهاد درست است یا نه؟

عبدالسلام عباس الوجیه: همانگونه که گفتم اندیشه زیدی امتدادی از اندیشه محمدی علوی و حسینی است و امام زید بن علی(ع) از ائمه علم و جهاد است که پرچم علی(ع) و حسین(ع) را برافراشته کرد و مجدد مسیر امام حسین(ع) شد و قیام و خروج علیه ظالمان را اعلام کرد و حیات خود را در مسیر حفاظت از دین و مبارزه با طاغوت و استکبار گذاشت و پس از او پسر شهیدش یحیی و سلسله طولانی از کسانی که این اندیشه را دنبال کردند، همین مسیر را دنبال کردند.

* جهاد در تفکر زیدی به تندروی نمی‌گراید/ تا کامل شدن شروط، قیامی صورت نمی‌گیرد/ بصیرت شرط اصلی جهاد از نظر زیدیه

یکی از مهم‌ترین مبادی زیدیه قیام و خروج علیه ظالم است هر کس که باشد؛ و در این مسیر و روش انقلابیون و آزادگان با ظالمان و ظاغوت در طول زمان مبارزه کردند و همچنان فکر جهاد و انقلاب و شهادت‌طلبی حاضر است و تا وقتی که طغیان جباران و مستکبران در زمین باشند صاحبان این تفکر با انقلاب و برای تغییر قیام می‌کنند و خود را فدای احیای دین و احیای سنن از بین رفته سیدالمرسلین می‌کنند.

و این جهاد و انقلاب و شهادت‌طلبی را نمی‌توان به آن مصطلح تندروی و افراطی‌گری داد چراکه جز مستضعفان مومن در این مسیر قیام نمی‌کنند و بعد از آنکه از همه وسائل مبارزه با مستکبران و ظالمان استفاده کرد.

و این قیام جز در برابر کسانی که باید در برابرشان قیام کرد، صورت نمی‌گیرد و کسانی که قیام می‌کنند به این امر یقین و بصیرت و علم دارند که این قیام جز در راه خدا و به روش خدا و رسولش نیست و مبتنی بر کامل شدن شروط قیام است.

کسانی که قیام می‌کنند برای آشنایی با آداب جنگ و جهاد و مبارزه به امام زید بن علی(ع) اقتدا می‌کنند که گفت: «یا عباد الله بصیرت بصیرت سپس جهاد» و البته دیگر سخنان او را می‌خوانند و روش و بصیرت و دعوت رهروان مسیرش که دعوت به اسلام و روش اسلام است را دنبال می‌کنند و اگر می‌خواهید اطلاع بیشتری در این زمینه داشته باشید می‌توانید به علما و مجموع کتب و رساله‌هایی که نوشته و همچنان نوشته می‌شود مراجعه کنید.

فارس: جایگاه اندیشه انقلاب اسلامی ایران و اندیشه امام خمینی(ره) که در سخنرانی‌های شهید حسین الحوثی می‌بینیم در انقلاب یمن چه جایگاهی است؟ جایگاه الگوگیری از حزب‌الله لبنان در فعالیت‌های انصارالله چه جایگاهی است؟

عبدالسلام عباس الوجیه: بدون شک انقلاب اسلامی ایران مادر انقلاب‌های معاصر است و چنانکه قبلا اینگونه بوده همچنان سایه بزرگی بر انقلاب‌ها داشته و الهام‌بخش بسیاری از جنبش‌ها بوده است و درس بسیاری برای آنها داشته تا بتوانند روح قیام و نهضت مقاومت علیه ظلم و استکبار را دنبال کنند.

انقلاب اسلامی در شعله‌ور کردن مقاومت و احیای مبادی جهاد و حماسه و غیرت‌ورزی در قلب و عقل اهل‌شرف و آزادگی در همه جهان نقش داشته است.

* حزب‌الله لبنان الهام‌بخش انصارالله بوده است

در این بین اندیشه و ایمان و جهاد امام خمینی(قدس) در حد بالایی توجه نه تنها یمن بلکه امت اسلامی را به میراث محمدی علوی و حسینی که برگرفته از قرآن کریم جلب کرد.

اندیشه‌ای که به نهضت و قیام و انقلاب علیه مستکبران دعوت می‌کرد و شهید حسین بن بدرالدین الحوثی از اندیشه امام خمینی(ره) تاثیر پذیرفت همانگونه که همه نسل‌ها و کسانی که هم عصر امام خمینی(ره) بودند و انقلاب او را دیدند و همراه مقاومت و پیروزی انقلاب اسلامی و مراحل آن تا امروز بودند از آن تاثیر پذیرفتند چه اینکه همچنان انقلاب امام خمینی(ره) و تجربه ایران اسلامی تجربه‌ای نمونه و مشعلی نورانی است که دروازه‌های آزادگی و عزت و کرامت را نشان می‌دهد.

اما الگوی حزب‌الله لبنان و جهاد و شهامت و مقاومت مردان خدایی در لبنان همانگونه که بوده و همچنان هست، یکی از نمونه‌های زنده‌ای است که در شکستن روحیه انفعال و گوشه‌نشینی و احیای روحیه امید در انقلابیون آزاده اثری بزرگ داشته است.

و سیدحسن نصرالله(حفظه الله) و حزب‌الله و مسیر آن الهام‌بخش انصارالله و فرزندان ملت یمن شده و از آنها درس‌های متعدد و بزرگی در تنظیم و سیر انقلابی و تغییر در مسیر مقاومت و فداکاری و بخشش و بخشندگی آموخته‌اند.

فارس: برخی نگرانی‌ها از شکل‌گیری درگیری شیعه و سنی در یمن وجود دارد آیا به نظر شما چنین نگرانی‌هایی درست است؟ آیا فعالیت‌هایی از سوی نیروهای انقلابی و «کنگره علمای یمن» برای مقابله با ایجاد تنش بین شیعه و سنی صورت می‌گیرد؟

عبدالسلام عباس الوجیه: تجربه مردم یمن در طول تاریخ مملو از همزیستی و تسامح مذهبی است که نظیری نداشته است؛ چه اینکه شیعه و سنی و طوایف و مذاهب مختلف یمن در طول تاریخ با هم زندگی کرده‌اند و هیچ جنگی بین مذاهب موجود در یمن اعم از زیدی و شافعی و مالکی و ... صورت نگرفته است.

* وهابی‌گری عامل تفرقه‌افکنی در یمن/ بساط علمای حکومتی و حزب الاصلاح را برچیده‌ایم

مردم یمن از هر مذهبی در مساجد یکپارچه نماز می‌گزارند و بین آنها تفرقه و اختلاف خطرناک و جدی‌ئی وجود ندارد و تکفیر یکدیگر وجود ندارد؛ اما در دوره معاصر و از شکل‌گیری اندیشه نجدی وهابی با اموال آل‌سعود آنها به جنگ با کشور ما برخاستند و سعی کردند تنش‌های طائفه‌ای را برانگیزانند و بر اساس تمایلات مذهبی بین مردم یمن تفرقه ایجاد کنند.

آنان در این مسیر میلیاردها دلار خرج کردند و از حمایت حکومت برخوردار شدند اما ملت یمن در برابر این تلاش‌ها ایستادند و دست توطئه‌گر آنها را شکستند و در این نبرد فکری فرهنگی با هشیاری و عمق تاریخی خود مبارزه کردند.

با شکل‌گیری انقلاب نیز همزیستی و وحدت و همبستگی و تمرکز بر دشمن بزرگتر یعنی آمریکا و اسرائیل ادامه یافت و بوق‌های فتنه‌انگیزی خفه شد و ملت یمن با انقلاب خود همراه و یکدل شد و همانگونه که پیش از این بوده همچنان نیروهای انقلابی و نیروهای مخلص از فرزندان ملت یمن با هر وسیله‌ای برای مقابله با فتنه‌انگیزان مذهبی اقدام می‌کنند.

کنگره علمای یمن نیز در برچیدن بساط علمای درباری و حکومتی و علمای وابسته به حزب الاصلاح که حامی اندیشه وهابی بودند، نقش رهبری داشته است؛ چه اینکه این کنگره با حضور علمای یمن اعم از زیدی و شافعی و صوفی و ... تاسیس شد و نشست‌های متعددی برگزار کرد که از مهمترین آنها همایش مقابله با فتنه‌های مذهبی بود.

این کنگره ده‌ها برنامه و سمینار برگزار کرده و مجلات و بولتن‌های متعددی منتشر کرده و با مشارکت با علمای مردمی از طریق مساجد و حلقه‌های علم و منابر مساجد برای مقابله با دعاوی تکفیری اقدام کرده است.

این کنگره با کمک موسسات و مجامع علمایی و فرهنگی دیگر فعالیت تکفیری‌ها را در ضیق‌ترین تنگنای ممکن قرار داده است و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد و ارتباطات برقرار است و همه تلاش‌های ممکن در این مسیر را انجام می‌دهیم.

* جنگ رسانه‌ای و نرم علیه مردم یمن در جریان است/ نقش هوشیاری مردم یمن هر روز بیشتر می‌شود

فارس: شاهد فعالیت‌های رسانه‌ای، هنری و فرهنگی متعددی از سوی نیروهای انقلابی یمن و دشمنان آنها از جمله در شبکه‌های الجزیره و العربیه هستیم؛ کدام یک از این فعالیت‌ها تاثیر بیشتری بر ملت یمن داشته است؟ آیا به نظر شما ملت یمن در میانه یک جنگ نرم قرار دارد؟

عبدالسلام عباس الوجیه: نیروهای انقلابی یمن همانگونه که پیش از این بوده علیرغم کمبود امکانات و منابع محدود همچنان فعالیت‌های رسانه‌ای، هنری و فرهنگی خود را انجام می‌دهند که این امر الحمدلله در حد بالایی موجب بیداری و رشد هشیاری مردم یمن شده و این انقلابی که شما می‌بینید نتیجه رشد هوشیاری مردم و رسیدن پیام‌های رسانه‌ای، هنری و فرهنگی به فکر و قلب عامه مردم بوده است.

علیرغم جنگ رسانه‌ای بزرگی که دشمنان با امکانات و وسائل و تجهیزات بزرگ خود برپا کرده‌اند و توانسته‌اند همه چیز را بخرند و افرادی را اجیر کنند اما تاثیر آنها الحمدلله محدود بوده است چراکه آنها مسیر خود را بر پایه دروغ و جدل و گمراهی و فریب و قرار گرفتن در برابر مسائل عادلانه امت اسلامی قرار داده‌اند که با گذر زمان و افزایش اشتباهات آنها این رسانه‌ها در جنگ نرم خود اعتماد عامه مردم را از دست داده‌اند و تاثیرشان محدود شده است.

در این بین شاهد حضور شبکه‌های رسانه‌ای هدف‌مند چون العالم، المنار، المیادین، المسیره، الاتجاه و ... هستیم که تاثیر بالایی در افشای دروغ رسانه‌های دشمن داشته‌اند و هر چه روزها می‌گذرد نقش هوشیاری مردم بیشتر می‌شود و تاثیر این رسانه‌های ستیزه‌جو علیه آرمان‌های مردم و خادمان برده‌های غرب و نوکران دشمن آمریکایی صهیونیستی کمتر می‌شود.

فارس: در پایان نکته‌ای دارید بفرمایید

عبدالسلام عباس الوجیه: در پایان از خدا برای شهدا رحمت الهی و برای مجروحان شفا و برای مجاهدا راه حق پیروزی درخشان می‌خواهم و می‌گویم که ما مطمئنیم که خدا با ماست و هرگز ما را ناامید نمی‌کند.

انتهای پیام/س

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها