امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149754
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۱۹
تعداد بازدید: 572
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل پیروان مــوعـــود، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل پیروان مــوعـــود، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز دوشنبه با 28 سنت افزای 53.20 دلار در هر بشکه فروخته شد.

این افزایش نفت اوپک در پی افزایش قیمت نفت فروشی عربستان در آسیا و همچنین شدت گرفتن تهاجم نظامی این کشور در یمن رخ داده است.

بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال 1393، در روز 5 شنبه 29 خرداد ماه 1393 (19 ژوئن 2014) برابر با 110.26 دلار رقم خورد. همچنین کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال گذشته شمسی در 23 دی ماه 1393 (13 ژانویه 2015) برابر با 41.50 دلار در هر بشکه به ثبت رسید.

قیمت نفت برنت در فاصله ژوئن 2014 تا ژانویه 2015 (خرداد 93 تا دی 93) نزدیک به 60 درصد ارزش خود را از دست داد اما در ماه‌های ژانویه و فوریه 2015 (دی و بهمن 93) در اثر نگرانی از اختلال در عرضه نفت در خاورمیانه، افزایش تقاضا در زمستان  تقریبا یک سوم ارزش خود را دوباره به دست آورد.

اما با افزایش ارزش دلار و افزایش ذخایر نفتی آمریکا و همچنین تاثیرات احتمال توافق ایران و غرب سبب شد تا قیمت نفت بار دیگر روند کاهشی به خود بگیرد.

قیمت نفت همچنان تحت فشار قرار داشت تا اینکه نتایج نشست بانک مرکزی آمریکا نشان داد که این بانک نرخ بهره بانکی را دیرتر از حد انتظار افزایش خواهد داد. این تصمیم سبب شد تا ارزش دلار کاهش یابد و شدیدترین افت ارزش هفتگی خود در 3 سال و نیم اخیر را به ثبت برساند. کاهش ارزش دلار فشار وارده بر قیمت نفت از ناحیه فزونی عرضه را تعدیل کرد و موجب شد تا قیمت‌ها بالا رود.

تاثیر احتمال توافق ایران و غرب دوباره بر قیمت‌ها تاثیر گذاشت اما با تهاجم نظامی عربستان به یمن در 5 فروردین قیمت‌ها بالا رفت. به دنبال افزایش قیمت نفت فروشی عربستان  در آسیا از سوی شرکت ملی نفت این کشور در روز گذشته، قیمت‌ها باز هم افزایش یافت و تا مرز 60 دلار بالا رفت.

اما این افزایش به دنبال تحلیل یک بانک غربی مبنی بر اینکه قیمت‌ها باید پایین بماند تا رشد تولید نفت آمریکا به کاهشی کافی و پایدار برسد و تاکید بر پیش‌بینی خود مبنی بر نفت 40 دلاری بار دیگر قیمت‌های جهانی نفت کاهش یافت.

انتشار خبری مبنی بر مذاکره ایران و چین برای فروش بیشتر نفت ایران که خبر جدیدی نبود اما انتشار آن بازارها را که تازه از نگرانی ورود نفت بیشتر از سوی ایران به دنبال لغو تحریم‌ها رهایی یافته بود، تحت فشار قرار دارد، عامل دیگری شد تا قیمت نفت کاهش یابد.

هر بشکه نفت برنت روز گذشته بیش از 57 دلار معامله شد.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها