امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149797
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۱۰
تعداد بازدید: 374
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

صراحت جریان سیاسی خاص در شکستن خطوط قرمز نظام

حسین مرعشی اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با پیروان مــوعـــود در اشاره به توافق لوزان گفته است: اگر لغو تحریم‌ها گام به گام هم باشد برای کشور اقدام کوچکی نیست!

همزمان با وی، احمد خرّم نیز در گفت‌وگویی جداگانه با خبرگزاری ایلنا به مسئله رفع تدریجی تحریم‌ها اشاره کرده و گفته است: تفاهمات و برداشته شدن مرحله به مرحله تحریم‌ها باعث می‌شود ‌این بازار (مسکن) سریع‌تر از بازه زمانی تعریف شده و معمول به رونق برسد!

 

*با وجود آنکه از سوی مقامات ارشد کشور مؤکداً و بارها اعلام شده است که برداشته شدن تحریم‌ها بصورت «یکجا» از خطوط قرمز و خواسته جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است، اما مشخص نیست چرا عده‌ای از مبرّزین و معاریف یک جریان سیاسی خاص، بی‌هیچ واهمه و هراسی درباره لغو تدریجی این تحریم‌ها سخن می‌رانند و حتی آنرا دستاوردی بزرگ و از اسباب رونق می‌پندارند؟!

این در حالی است که از این افراد روزگاری در جمهوری اسلامی ایران سمت سیاسی و اجرایی داشته‌اند انتظار است که به جای کف زدن برای لباس نداشته‌ی شاه، خط قرمزهای نظام اسلامی را مورد اشاره و تأکید قرار دهند تا مدیون خون شهدا و دچار خاری در دنیا و آخرت نشوند.

اظهارات افراد مذکور در تقدیس لغو تدریجی تحریم‌ها در ادامه تأکیدات چهره‌های جریان خاص بر مسئله عدم امکان لغو تمام تحریم‌ها ابتنا دارد.

این چهره‌ها طی سال 93 و 92، با علم به اینکه آمریکا هرگز تحریم‌های خود علیه ایران اسلامی را لغو نخواهد کرد؛ علی‌الدوام بر این مسئله تأکید داشتند که امکان لغو تمام تحریم‌ها وجود ندارد و بصورتی تلویحی، از مسئله لغو تدریجی تحریم‌ها نیز سخن می‌راندند.

برخی از این چهره‌ها حتی عنوان می‌کردند که «50 درصد تحریم‌ها هم لغو شود خوب است»! «امکان لغو تمام تحریم‌ها وجود ندارد» و یا «هر دو طرف (ایران و آمریکا) باید از مواضع سرسختانه خود عدول کنند»!

این صحبت‌ها و اظهارات در حالی ذکر می‌شد و می‌شود که پس از توافق ژنو، سیدمحمد صدر، مشاور محمد خاتمی و از مقامات اسبق وزارت خارجه طی مصاحبه‌ای تصریح کرده بود: یکی از جاهایی که آمریکا متأسفانه حرفش را برگردانده همین بحث تحریم‌هاست. آمریکا در تفاهم اولیه که در ژنو شد قبول کرده بود که تحریم‌ها همه یکجا برداشته بشود ولی در حال حاضر زیر حرفش زده است.

مسئله عدم لغو همه‌ی تحریم‌ها، تعلیق تحریم‌ها و امتناع از لغو یکباره تمام تحریم‌ها از سوی آمریکا در حالی در مذاکرات بیان شده است که پیش از این مسئله تحریم غرب از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز توسط مقام معظم رهبری مورد اشاره قرار گرفته است.

 

***

 

چاپلوسی‌های نوروزی در ویژه‌نامه نوروزی

یکی از مدیران بلندپایه دولتی و از چهره‌های نزدیک به رئیس جمهور روحانی، در لابه‌لای گفت‌وگوی خود با سالنامه نوروزی اعتماد، اقدام به برشمردن صفاتی درباره رئیس جمهور روحانی و مداحی از وی کرده است.

او در بخشی از گفت‌وگوی خود اظهار می‌دارد: امروز مقبولیت و محبوبیت اجتماعی روحانی بیش از گذشته است... هم سنجش‌های میدانی و هم تحلیل‌های اجتماعی این را نشان می‌دهد.

او همچنین این تعابیر را نیز درباره روحانی بکار برده است:

_ در 35 سال گذشته ایشان (روحانی) گفتمان اعتدال را نه در عرصه شعار که در عمل رعایت کرده است... (او) بیش از دو دهه در حوزه هسته‌ای مقاومت کرد.

_شخصیت روحانی در تراز ملی ایران بود.

_‌ رئیس جمهور وقتی با جامعه صحبت می‌کند، صادقانه با آنها ارتباط می‌گیرد.

_ امروز بار اصلی مدیریت دولت را شخص آقای روحانی به دوش می‌کشد.

_ روحانی سه ویژگی ممتاز دارد. اول عقلانی بودن، دوم اخلاقی بودن و سوم نواندیش بودن ایشان است.

_ آقای روحانی همیشه در شرایط سخت، ایده‌ای نو خلق می‌کند.

 

*همین فرد، همچنین در سال گذشته طی یادداشتی که در روزنامه آرمان امروز منتشر کرد نیز به تعریف و مدحت فراوان از دولت دست و شخص رئیس جمهور دست زد.

او در آن یادداشت گفته بود: در ادبیات دولتمردان میزان تبادل مفاهیم اخلاقی را مشاهده کنید که به چه میزان است و دلیلش این است که دولت خودش را خادم مردم می‌داند.

و همچنین اظهار کرده بود: امروز تواضع اخلاقی، آداب اجتماعی و تعامل و تکریم جزو مفاهیمی است که دائم در دولت کاربرد دارد و به آن توجه می‌شود.

قبل از او نیز سعید لیلاز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته بود: اعتقاد دارم که اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و آقای روحانی در آن شرکت کند، وی 30 میلیون رأی خواهد آورد!

وی همچنین در یادداشتی در نشریه «عصر جدید» ارگان حزب کارگزاران سازندگی نیز نوشته بود: دولتی مانند دولت حسن روحانی، به قهرمان واقعی عدالت‌ورزی و مهر گستری از طریق افزایش قدرت خرید کارگران یا احیای طب ملی تبدیل شده است.

لیلاز زمانی هم در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا، دولت روحانی را یکی از سالم‌ترین دولت‌های تاریخ ایران معرفی کرده بود!

مسئله تملّق گویی و چاپلوسی، هیچگاه و در هیچ دوره‌ای از ادوار تاریخ امری ممدوح نبوده است.

این در حالی است که جدا از قباحت‌های ذاتی این مقوله، آثار به شدت نامطلوبی نیز بر مسئله مجیزگویی مترتب است که بصورتی سهمگین، دامان تملق شونده را خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که مسئله ضرورت دوری مسئولان از قرار گرفتن در منصه تملّق، مورد اشاره مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد دولت رئیس جمهور روحانی باید در بحث مبارزه با تملّق و مدیحه‌سرایی دست به تلاشی جدی بزند.

 

***

 

شیرزاد: در مسائل سیاسی همه چیز قابل پذیرش است!

احمد شیرزاد، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو ادوار مجلس شورای اسلامی اخیراً به ایلنا گفته است: فکر می‌کنم در مسائل سیاسی همه چیز قابل پذیرش است.

او همچنین افزوده است: ما امروز مشاهده می‌کنیم در عرصه سیاست خارجی چه کسی فکر می‌کرد که روزی آمریکا و ایران رو در روی یکدیگر بنشینند. ولی امروز حتی آمریکا به خاطر حل مسئله هسته‌ای ایران رو در روی کنگره و اسرائیل ایستاده است.

 

*در سال گذشته نیز و توسط کسانی از وابستگان جریان خاص که به طرفداری از تئوری توافق به هر قیمتی! شهره هستند عنوان می‌شد که «در سیاست دوست دائمی و دشمن دائمی نداریم» و یا توسط داود هرمیداس باوند عنوان شد که چرچیل گفته است در سیاست حتی می‌توان با شیطان هم دست داد!

او بر همین اساس، دیدار روحانی و اوباما را ضروری و خواست اکثریت مردم ایران نیز عنوان کرده بود.

صحبت‌های این افراد اما در چارچوب تفکر اسلامی و سیاست‌ورزی شیعی مورد خدشه و انتقاد قرار دارد.

چه اینکه اساساً هدف غایی از سیاست‌ورزی در تفکر شیعه، دوری از شیطان و آلوده نشدن به رجس طواغیت است.

و لذا معنای دنباله‌ی این مسئله آنست که منفعتی که قرار است از راه سازش به هر قیمتی و دست دادن با شیطان حاصل آید؛ اساساً نه منفعت که باطلی تامّه است.

در اشاره به سخن شیرزاد مبنی بر اینکه در سیاست همه چیز قابل پذیرش است همچنین باید به این نکته مهم نیز پای فشرد که اعتقاد جریان سیاسی خاص به همین حرف‌های عوامانه و غلط است که آنان را به سکوت در مقابل حمایت جریانات ضد نظام اسلامی از خودشان وا می‌دارد.

و همین اعتقادات نامربوط است که «جریان خاص» را در مقابل پول‌های انتخاباتی آل سعود، حمایت‌های نتانیاهو و لبخندهای اوباما دچار بی‌حسّی می‌کند و همانند ژنی نهفته؛ آنها را به سمت حمایت از دهکده جهانی آمریکایی هدایت می‌کند.

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها