امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149824
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 416
مرتضی کرمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود، با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای ...

مرتضی کرمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود، با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در حالی منجر به صدور بیانیه سوییس شد که اختلافات و ابهامات زیادی بر سر این تفاهم نامه وجود دارد، گفت: سوالاتی در زمینه این بیانیه مشترک وجود دارد که امید است با پاسخ‌های دقیق تیم مذاکره کننده همراه بوده و ابهامات موجود در این تفاهم که سبب نگرانی جامعه دانشگاهی شده است را رفع کند.
وی افزود: در چند روز گذشته و پس از قرائت این بیانیه، رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده تاکید داشتند که هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای کشور از جمله سایت فردو تعطیل نخواهد شد. سایت غنی سازی فردو قرار بود در آینده چه حجمی از غنی سازی را انجام دهد و با این توافق چه بر سر این سایت خواهد آمد؟

کرمی گفت: آیا کاهش ظرفیت یک سایت غنی سازی به زیر 10 درصد، تعطیلی آن به حساب نمی‌آید؟ اصولا چرخش 1000 سانتریفیوژ در فردو چه دردی از کشور در زمینه هسته‌ای دوا می‌کند؟
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در زمینه نیاز ایران به 190 هزار سو، آیا این مطلب به عنوان یک خط قرمز در غنی سازی به حساب نمی‌آید و مقدار فعلی که کمتر از 10 درصد خواسته‌های معظم له است، خطای راهبردی تیم مذاکره کننده نیست؟
وی اضافه کرد: آیا امکان تحقیق و توسعه که به عنوان دستاورد مذاکرات بیان شده بدون صنعتی شدن آن در طول 10 سال، موجبات عقب ماندگی کشور در زمینه هسته‌ای را فراهم نم‌ کند و اساسا بدون صنعتی شدن چه نفعی برای کشور خواهد داشت؟
کرمی با ذکر سوال بعدی خود عنوان کرد: مگر قرار نبود توافقی حاصل شود که کاملا شفاف و غیرقابل تفسیر باشد پس چرا تفاسیری از سوی طرف غربی به گوش می‌رسد که درصورت صحت، خسارتی عظیم به کشور وارد می‌آید؟
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: در صورت عدم پایبندی طرف غربی به تعهداتش(که با توجه به سابقه سیاه آمریکا در این موضوع کاملا محتمل به نظر میرسد) ایران در چه مدتی می‌تواند عقب ماندگی‌های ناشی از این توافق را جبران کند؟
وی گفت: با توجه به سابقه بسیار منفی آژانس انرژی اتمی در راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، انتخاب این نهاد به عنوان ناظر در این توافق، منطقی به نظر می‌ رسد؟ مگر قرار نیست آمریکا تحریم‌های ظالمانه علیه ملت شریف ایران را یکجا لغو کند پس چرا در فکت شیت منتشر شده و سخنان روزهای اخیر مقامات این کشور ،این مساله تحریف شده است؟

به گفته کرمی، آیا نباید ترسید که مجری این کار خود به آن اعتقادی ندارد و عملا زیر بار آن نمی‌رود؟
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: چرا در این شرایط نیاز به غنی سازی نداریم و ثانیا چه زمانی می‌خواهیم تولید سوخت در نیروگاه بوشهر را شروع کنیم؟

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها