امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149836
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۲۶
تعداد بازدید: 255
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، تنش‌های بین انگلیس و آرژانتین بر سر مجمع‌الجزایر مورد مناقشه «مالویناس» (یا به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، تنش‌های بین انگلیس و آرژانتین بر سر مجمع‌الجزایر مورد مناقشه «مالویناس» (یا به گفته انگلیسی‌ها «فالکلند») با احضار سفیران دو کشور بالا گرفت.

معاون وزیر خارجه آرژانتین با احضار سفیر انگلیس از وی خواسته درباره افشاگری «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق سازمان سیا مبنی بر جاسوسی انگلیس بین سال 2006 تا 2011 از آرژانتین در ارتباط با مناقشات مربوط به جزایر یاد شده توضیح دهد.

این اسنادی که اسنودن به تازگی افشا کرده نشان می‌دهد جاسوسان انگلیسی به طور فعال بین سال‌های 2006 تا 2011 از دولت آرژانتین جاسوسی می‌کرده‌اند. این عملیات جاسوسی وسیع شامل ویروس‌های کامپیوتری، انتشار و توزیع اطلاعات غلط و جمع‌آوری اطلاعات امنیتی با هدف تضعیف و بی‌اعتبار کردن دولت آرژانتین صورت گرفته است.

مجمع الجزایر فالکلند که در 480 کیلومتری خاک آرژانتین و 13 هزار کیلومتری خاک انگلیس قرار دارد سال‌های محل مناقشه دو کشور بوده است.

آرژانتین می‌گوید این جزایر را ماژلان با ناوگان اسپانیا کشف کرده و از 1767 یک فرماندار اسپانیایی که به بوئنوس آیرس گزارش می‌داده بر این جزایر حکم رانده است. آرژانتین می گوید حق حاکمیت بر این جزایر را از پادشاهی اسپانیا به ارث برده است

سی سال پیش بریتانیا و آرژانتین بر سر مالکیت این جزیره جنگ کردند. انگلیس مدعی است اسپانیایی‌ها حق حاکمیت جزیره را در 1765 به آنها واگذار کرده‌اند و از آن زمان تا به حال این جزایر تحت حاکمیت بریتانیا بوده است.

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها