امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149958
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۸:۵۴
تعداد بازدید: 744
به گزارش پیروان مــوعـــود به نقل از سایت رادیو گفتگو، غلامرضا مصطفی پور، مدیر عامل سابق بانک قرض الحسنه ایران و نقیئی، عضو شورای فقهی بانک مهراقتصاد ...

به گزارش پیروان مــوعـــود به نقل از سایت رادیو گفتگو، غلامرضا مصطفی پور، مدیر عامل سابق بانک قرض الحسنه ایران و نقیئی، عضو شورای فقهی بانک مهراقتصاد و هیئت علمی فقه اقتصادی طیبات و سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی در برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو گفت و گو حضور یافتند تا درباره بانکداری اسلامی و چالشهای آن بحث های تازه ای داشته باشند.

مصطفی پور با اشاره به وام و سپرده به عنوان مبنای فعالیت بانک ها قبل از انقلاب اسلامی گفت: پرداخت‌ها و دریافت ها قبل از انقلاب اسلامی بر اساس بهره بود که از دید علما و فقها محل ایراد بود و لذا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای زدودن این عامل نامناسب بهره حذف و سود تضمین شده تصویب شد. 

وی افزود: بانک ها دو نوع منابع را جذب می کردند، یکی منابع مالکیتی و دیگری وکالتی و در گروه های مبادلات، مشارکت و گروه تعهدات وام پرداخت می کردند که 14 گروه عقود اسلامی در این چهار گروه طبقه بندی می شدند و به مرحله اجرا گذاشته می شدند.

نقیئی در ادامه بیان داشت: خداوند هر گاه بخواهد امتی را نابود کند، آنها را گرفتار ربا می کند. مردم هر سودی را ربا می دانند، در حالیک ه وقتی بانک ها وارد کشور های اسلامی شدند، سه نوع برخورد با آنها از دیدگاه روحانیت شد؛ عده ای هر آنچه از غرب آمده را تحریم کردند، عده ای هم که تماما می پذیرفتند و در این میان دسته سومی بودند که این وارده ها را با موازین اسلامی تطابق می دهند. در حال حاضر هم اکثر علما کارکرد اصلی بانک ها را چرخش و مبادلات آسان پول و موجب رونق تجارت اسلامی می‌دانند.

مصطفی پور در ادامه بر این اعتقاد بود که: یکی از عمده ترین وظایف شبکه بانکی واسطه وجوه بودن است تا بانک ها بتوانند منابع سرگردان را جمع آوری و به سمت سرمایه گذاری های اصولی هدایت کنند. در این زمینه بانک هایی که نیاز نیازمندان واقعی را تامین می کنند با کمبود منابع مواجه هستند. 

موسویان ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر باید به گونه ای شرایط را فراهم کند که هم سپرده گذار از سود راضی باشد و هم بانکدار به ویژه بانک های خصوصی که سهامداران به سود اقتصادی برسند. اگر سودی که مورد انتظار است، پرداخت شود،‌بخشی از سپرده ها هدایت می شود، اما در راستای کار طبیعی بانک نیست که بتواند کسری سود را پوشش دهد. 

وی با اشاره به اینکه نرخ های سود بانک ها همواره زیر نرخ تورم بوده است، خاطر نشان کرد: از سال 93 وضعیت عوض شده و بانک ها مجبور شده اند بخشی از منابع سپرده گذاران را از مسیر طبیعی اعطای تسهیلات خارج کنند و در مسیر بنگاهداری و خرید و فروش زمین و سکه و ارز و ساختمان سرمایه گذاری کنند، تا بتوانند کسری سود را جبران کنند. الان که نرخ تورم 15 تا 16 درصد شده نرخ سود بانک ها واقعی است.    

«گفت و گوی اقتصادی» را شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30با مباحث روز اقتصادی از رادیو گفت و گو بشنوید. فایل صوتی این برنامه در سایت شبکه موجود است. 

انتهای پیام/ب

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها