امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 149996
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۱۹
تعداد بازدید: 474
به گزارش پیروان مــوعـــود، سلسله جلسات فقه اسلامی و معماری ایرانی به همت مرکز معماری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد معماری انقلاب اسلامی و ...

به گزارش پیروان مــوعـــود، سلسله جلسات فقه اسلامی و معماری ایرانی به همت مرکز معماری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد معماری انقلاب اسلامی و گروه تحقیقات علوم و معارف اسلامی احتجاج برگزار می‌شود.

امیرمحمد خانی رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی و مدیر مرکز معماری حوزه هنری با اشاره به هدف برگزاری این کارگاه گفت: در کشور ما بسیار تلاش شده است که از آیات و روایات در مسیر تدوین ضوابط و مقررات اقداماتی صورت گیرد که در این مسیر بنیاد معماری انقلاب اسلامی با ایجاد مرکز فقه اسلامی سعی می‌کند در راستای معرفی و تدوین اصول اساسی و تاثیر گذار دین مبین اسلام و ارتباط آن با سبک زندگی و معماری فعالیتی را آغاز کند به همین جهت کارگاهی جهت بحث و بررسی و نحوه ارتباط معماران با آیات و روایات برگزار خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به عملیاتی شدن این برنامه و نقش وزارت علوم در آن گفت: در این برنامه با کمک معمارانی که وارد این کارگاه می‌شوند موضوع اقتباس ضوابط معماری از منظر دین مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس نتایج تحقیقات به صورت مکتوب جمع آوری خواهد شد.

وی ادامه داد: هدف اصلی مرکز فقه معماری، تولید محتوا در مورد ویژگی‌های معماری از منظر دین اسلام است که آموزش معماری و شهرسازی بسیار به این موضوع نیازمند است، در این برنامه سعی می‌شود به مسئله معماری از منظر دین نگریسته شود و با تولید محتوا به نتیجه رسد که در این مسیر آموزش یکی از ارکان مهم است حال وزارت علوم از این فرصت استفاده کند یا نه تصمیم با آنها است.

محمد خانی با اشاره به نحو ارتباط معماری و فقه اسلامی در این برنامه گفت: در این برنامه 30 موضوع مرتبط با معماری تهیه شده است که از فقه اسلامی با توجه به آیات و روایات استخراج شده است که در کارگروه‌های تخصصی سعی می‌شود با توجه به این کلید واژه ها ضوابط از آن استخراج شود.

وی گفت: در این مسیر سوالی که شاید در ذهن بسیاری به وجود آید آن است که تا چه حد می توان به روایات استناد داشت؟ که باید در پاسخ گفت در این مرکز روایات با کمک حوزه های علمیه جستجو واستخراج می شود ودر مرحله دوم با کمک علم رجال روایات مورد بررسی وسندیت آنها تایید می شود ودر مرحله سوم  کارگروه هایی که افراد آنها در همین کلاس ها آموزش دیده‌اند با توجه به علم معماری تبدیل به ضوابط مشخصی خواهد شد، بنابراین در این مسیر جستجوی آیات و روایات، توثیق روایات، تدوین ضوابط و در نهایت استخراج ضوابط، معماری ایرانی مورد توجه قرار می‌گیرد که با حضور معماران علاقه‌مند به فقه اسلامی به نتیجه خواهد رسید.

 گفتنی است در این کارگاه علامه شیخ علی ریاحی نبی مدیر مرکز فقه و معماری و مدرس دانشکده معماری سوره، موضوع معماری در آینه آیات وروایات را مورد بررسی قرار خواهد داد.

شرکت کنندگان می توانند تا پایان فروردین 94 با ثبت نام در سایت www.irac.ir  در این کارگاه شرکت وگواهی دریافت کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار