امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۰۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150020
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۴۹
تعداد بازدید: 429
به گزارش خبرنگار‌ آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست گفت‌وگوی دینی با ...

به گزارش خبرنگار‌ آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست گفت‌وگوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی هارتفورد آمریکا با عنوان «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» ابراز داشت: اعضای محترم جلسه، این روزها که دور هم جمع شده‌ایم روزهایی است که اگر 40 سال پیش می‌خواستیم درباره آن بیاندیشیم یا وقایعش را پیش‌بینی کنیم تصور می‌کنم نمی‌توانستیم ارزیابی درستی داشته باشیم، چرا که هیچکس فکر نمی‌کرد به موازات رشد و پیشرفت فناوری‌های جدید و باز شدن دروازه‌های تبادل سریع اطلاعات به روی بشر، اخلاق و عقلانیت در جوامع به افول بیانجامد.

وی ابراز داشت: امروز متأسفانه شاهد آن هستیم که با تکیه بر استدلال‌های به ظاهر عقلانی و به باطن نفسانی، خشونت‌های سازماندهی‌شده را پی‌ریزی می‌کنند و مردم دنیا در هر کجا با آسیب‌هایی روبه‌رو هستند که را ه برون‌رفت از آن در باورها و آموزه‌های دینی وجود دارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: امروز متظاهران به دین با قرائت‌های ناصحیح از دین به جای اینکه دین را مظهر صلح و انسان‌دوستی تلقی کنند، آن را وسیله‌ای برای خشونت علیه همنوعان قرار می‌دهند.

وی گفت: اکنون برخی در جهان معاصر، محتوای الفاظ مقدس را تخلیه کرده و مفاهیم خشونت‌آمیز را در قالب الفاظ مقدس جای داده‌اند که دوری از متون و نصوص اصیل دینی سبب چنین برداشت‌های فاجعه‌‌آمیزی شده است.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به اینکه قرائت‌های صحیح امروزی فاقد عنصر عقلانیت و اخلاق شده‌اند، ابراز داشت: مفاهیمی همچون صلح، عدالت و الزامات اخلاقی، هسته‌ مشترک تمام ادیان الهی است. تکیه بر همین هسته‌ مشترک می‌تواند پوسته‌ای بر مدار عقلانیت و اخلاق برای رفتارهای بشری ایجاد کند تا در پرتو آن بتواند راه حق را برجسته کند.

وی عنوان کرد: قرآن کریم مهم‌ترین مانع مشاهده و دریافت حقیقت را پیروی از هواهای نفسانی بیان می‌کند و تنها راه برای دریافت آن داشتن تقواست؛ تقوا دارای قدرت درونی است که می‌تواند انسان را متدین را برابر هر رفتار غیر عقلانی متوقف کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: اینکه امروزه خشونت توقفی ندارد و کرامت انسانی زیر پا نهاده می‌شود نشان می‌دهد که خدای انسان‌های خشونت‌گرا تغییر یافته است. لذا آنها به جای خدای یکتا، هوای نفس خود را خدا پنداشته و از آن پیروی می‌کنند.

ابراهیمی ترکمان به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: حضرت امیر(ع) می‌فرمایند مهربانی با مردم را پوشش قلب خود قرار ده و محبت و دوستی مردم را در قلبت جای ده. مردم دسته‌اند گروهی برادران دینی تو  و گروهی همانند تو در آفرینش هستند.

وی در پایان تصریح کرد: همکاری و گفت‌وگوی ادیان می‌تواند به درک مشترک پیروان ادیان از مفاهیم اصیل الهی مبتنی بر آموزه‌های واقعی همه ادیان که هسته‌ای مشترکی دارند بیانجامد بنابراین این گفت‌وگوها کلید اصلی گذر از شرایط بحرانی و نامناسب اخلاق و انسانیت در جامعه امروز است.

انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
4
2
باسلام
لطفا تيتر را تصحيح فرماييد : قرائت‌های صحیح امروزی از دین فاقد عنصر عقلانیت و اخلاق است (قرائت هاي ناصحيح) درست مي باشد.
باتشكر
آخرین اخبار
پربازدید ها