امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150022
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۴۹
تعداد بازدید: 401
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، نشست گفت‌وگوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا با عنوان «نقش مؤمنان ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، نشست گفت‌وگوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا با عنوان «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، «مره صدق» نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، «هایدی هدسل» رئیس مدرسه عالی هارتفورد آمریکا و جمعی از اساتید این مرکز آموزش عالی دینی پیش از ظهر امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

آیت‌الله تسخیری در این نشست گفت: یکی از مظاهر افراط‌گری، تروریسم است، می‌توان گفت یک مشکل سیاسی بوده و معلول ظلم‌هایی است که انجام می‌گیرد همچنین معلول استبدادهای که در حکومت‌ها و استکبار جهانی است.

وی با بیان اینکه یک مشکل اجتماعی وجود دارد که باید ریشه‌های آن را پیدا کرد، ابراز داشت: بنده معتقدم روح افراط‌گری و تروریسم، یک مشکل اخلاقی است؛ انسان وقتی با فطرت خود انسجام پیدا نمی‌کند یک موجود دیگری می‌شود و وقتی با تعلیمات دین خود را منطبق نمی‌کند این نتایج به دست می‌آید.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام عنوان کرد: مراجعه‌ای به متون اسلامی داشتم که یک مسلمان و یک مسیحی حقیقی چه صفاتی دارند که حدیثی یافتم در آن ائمه اطهار حدیثی از پیامبر الهی بزرگوار حضرت عیسی (ع) نقل کردند که بیانگر صفات مسیحی متدین است.

وی اظهار داشت: یک تطابق کامل میان صفات یک مسلمان حقیقی و یک مسیحی متدین وجود دارد و این می‌تواند یک حرکت جبهه اسلامی ـ مسیحی علیه هرگونه افراط‌گری و ضداخلاق به وجود آورد.

* تمام مواعظ حضرت عیسی (ع) منطبق با مواعظ اسلام است

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام کتاب کافی را یکی از کتاب‌های اصیل شیعه برشمرد و گفت: این کتاب تألیف یکی از علمای بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری است یعنی 11 قرن قبل این کتاب نوشته شده است که در آن امام صادق (ع) در روایتی از امام علی (ع)‌ به بیان اوصاف یک مؤمن حقیقی می‌پردازد.

وی افزود: امام علی (ع) می‌فرماید مؤمن، فردی عاقل، با ذکاوت و وزین بوده، خوشحالی او در صورتش نمایان است و اگر دردی دارد در دلش نگه می‌دارد همچنین فرد مؤمن دارای شرح صدر است و همه ناملایمات را تحمل می‌کند و یک فرد مسلمان پرخاشگر نیست به طوری که هم دیگران به او نزدیک می‌شوند و هم او به سوی دیگران می‌رود و مؤمن واقعی اهل سبّ و لعن نیست. از این‌رو صفاتی که امام علی (ع) یا شاگرد صدیق حضرت محمد (ص) بیان نموده، دقیقاً تعلیمات اسلام را بیان می‌کند.

آیت‌الله تسخیری یادآور شد: از آنجا که اسلام و مسیحیت و تمام ادیان از حیث هدف یکی هستنند «وَ لَقَدْ بَعَثْنا فی‏ کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ»؛ در این آیه هدف از مبعوث شدن پیامبران الهی یکی عبادت و دیگری مبارزه با طغیان، طاغوت و صفات شیطان است و قرآن کریم یکی از صفات شیطان را افراط‌گری می‌داند.

وی با بیان اینکه افراط یعنی از حد گذشتن، اظهار داشت: قرآن صریحاً می‌گوید «وَصَّى بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ» شریعت به همه انبیا به صورت اجمال و تفصیل داده شده است اما همگی یک مقصد مشترکی دارند.

* لزوم تلاش علمای ادیان مختلف برای نفی الحاد و بی‌دینی

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با بیان اینکه کتاب تحف‌‌العقول سه فصل مفصل درباره مواعظ حضرت عیسی (ع) دارد، گفت: مطالعه‌ای که داشتم دریافتم تمام مواعظ حضرت عیسی (ع) منطبق با مواعظ اسلام است که حضرت می‌فرماید عاقبت خوب از آن کسی است که اهل مودت و رحمت باشد.

وی خاطرنشان کرد: همه ادیان یک هدف و یک روش دارند؛ دین بما هو دین، اهل تربیت انسان اخلاقی و انسانی است نه یک انسان حیوان از این‌رو قرآن کریم می‌فرماید «نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ»‌ بر این اساس بنده معتقدم تروریست و افراط‌گراها، دین ندارند، لذا نمی‌توان گفت افراط‌گرایی مخصوص این دین یا آن دین است بلکه باید گفت هر دینی حتی دین‌هایی که ابراهیمی و آسمانی هم نباشند مانند هندوئیسم و بودائیسم با افراط‌گری و انسان افراط‌گرا سازگار نیستند.

آیت‌الله تسخیری گفت: ما واقعاً زمینه همکاری عظیمی در جهان داریم به ویژه علمای ادیان می‌توانند برای نفی الحاد و بی‌دینی و از طرف دیگر برای اشاعه فرهنگ تسامح، تعادل و عدالت با هم همکاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: اسرائیل و صهیونیسم، ربطی به یهود ندارند بلکه یک حرکت سیاسی بوده و اهدافی سیاسی در پشت پرده آن است. از این‌رو کشوری که ادعای اوج مسلمانی دارد تمام زیربنای مدنیت را به نام دین در یمن خراب می‌کند بنابراین این درگیری قطعاً سیاسی است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام افزود: امیدوارم بتوانیم با این گفت‌وگوها و جلسات، برای بررسی نکات مشترک، فرهنگ تسامح، محبت و مبارزه با افراط‌گری و ترد تروریسم از جامعه ایمان با هم همکاری کنیم.

انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها