امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150058
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۱۹:۴۲
تعداد بازدید: 996
به گزارش پیروان مــوعـــود، مهران ولایی به مناسبت هفته سلامت امسال که با عنوان"ایمنی غذا از مزرعه تا بشقاب "نامگذاری شده است گفت: 5 کلید ...

به گزارش پیروان مــوعـــود، مهران ولایی به مناسبت هفته سلامت امسال که با عنوان"ایمنی غذا از مزرعه تا بشقاب "نامگذاری شده است گفت: 5 کلید برای دستیابی به غذاهای سالم تر اعلام شده است.
وی افزود: عرضه مواد غذایی به طور فزاینده ای در حال افزایش است و بیش از پیش سیستمهای ایمنی مواد غذایی را مورد توجه قرار می دهد. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی شعار خود را در سال 2015 ایمنی غذا از مزرعه تا بشقاب در نظر گرفته است.

 وی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده ،در سال حدود 2 میلیون مرگ و میر ناشی از موادغذایی ناسالم صورت می‌گیرد که عمده این مرگ و میرها در مورد کودکان است.

ولایی ادامه داد: تقریباً بیش از 200 نوع بیماری که موجب مرگ و میر بالاخص در کودکان می‌شود، ناشی از باکتریهای مضر، ویروس ها،انگل ها و یا مواد شیمیایی است که  در مواد غذایی ایجاد و موجب بیماریها از اسهال تا سرطان می‌شوند که این تهدید جدیدی برای ایمنی مواد غذایی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تغییر در شیوه تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی، تغییر در محیط زیست، ظهور عوامل بیماری زای جدید، مقاومت های میکروبی و ... ازعواملی هستند که این سیستم را به چالش می‌کشاند.

ولایی با اشاره به اینکه در سال 94 سازمان غذا و دارو در خصوص ایمنی غذا برنامه هایی را به دانشگاه ابلاغ کرده است، افزود: از جمله این برنامه‌ها، تشدید نظارت بر واحدهای لبنی ،گوشتی ،آبلیمو و دیگر محصولات غذایی است که در دستور کار دانشگاه قرار گرفت .

وی افزود: یکی از مهمترین اموری که در سال 94 صورت خواهد گرفت، برچسب گذاری و نشانه گذاری بر روی مواد غذایی است که نشانه های رنگی خواهند بود و به صورت چراغ راهنما عمل می کنند تا افراد بتوانند غذاهای مضر را بشناسند.همچنین صدور یا تمدید پروانه های بهداشتی ساخت و شناسه نظارت محصولات غذایی از تاریخ 1/2/94 برچسب علامت راهنمایی تغذیه‌ای خواهد داشت.

وی افزود: به طور مثال شیر و ماست پر چرب و غذاهای شور و پر چرب با نشانه های رنگی علامتگذاری خواهند شد تا مردم بتوانند در انتخاب نوع غذای خود راحت تر باشند.

ولایی گفت:5 کلید بهداشت جهانی جهت دستیابی به غذاهای سالم تر اعلام شده است که عباتند از: 1-همیشه نظافت را رعایت نمایید. 2- غذاهای خام را از غذاهای پخته شده جدا کنید. 3- غذاها را خوب بپزید. 4- غذاها را در دمای مناسب و سالم نگهداری کنید. 5- از آب سالم و مواد سالم استفاده کنید

معاون غذا و داروی دانشگاه ادامه داد: افراد باید دقت کنند غذاها حتماً باید حداقل در دمای 70 درجه  پخته شوند تا اگر میکروب داشته باشند از بین بروند. همچنین غذاها را نباید بیش از 2 ساعت در دمای اتاق نگه داریم و غذای پخته حتماً باید در یخچال نگهداری شود . اگر لازم است غذا مجدد گرم شود، حتماً باید در 70 درجه حرارت داده شود.
وی در خصوص استفاده از تخته های آشپزخانه اظهار داشت: در گذشته از تخته چوبی یا فلزی استفاده می‌شد و سپس این تخته‌ها  به صورت پلاستیک فشرده درآمدند که متاسفانه به خاطر خراشهایی که در آنها ایجاد می شود، احتمال نفوذ میکروب در آن بالا می‌رود. لذا باید به طور مرتب با آب و مایع شست و شو شود . البته استفاده از تخته های فلزی بهتر است.

ولایی در مورد رعایت نظافت و شست و شوی مرتب دستها گفت: در بحث شست و شوی دستها باید از صابونهای مایع استفاده کرد، چون صابون یک منبع انتقال میکروب و قارچ است.

 وی در مورد استفاده از آب سالم و فرآورده‌های غذایی سالم تصریح کرد: سعی کنیم از غذاهایی مانند شیر و ماست پاستوریزه استفاده کنیم و همچنین از خرید محصولات غذایی فله ای فاقد شناسه بهداشتی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها