امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150104
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۳۴
تعداد بازدید: 515
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، مقامات غربی در گفت‌وگو با بلومبرگ به شرط عدم افشای نام درباره ادعاهای عربستان سعودی درباره نقش ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، مقامات غربی در گفت‌وگو با بلومبرگ به شرط عدم افشای نام درباره ادعاهای عربستان سعودی درباره نقش ایران در یمن ابراز تردید کرده‌اند.

مقامات کشورهای غربی متحد عربستان از جمله  آمریکا و فرانسه در اظهارات علنی با تأیید ادعاهای ریاض درباره تهران، حمایت قاطع خود از حملات این کشور خلیج فارس به یمن را اعلام کرده‌اند.

در همین حال، مقام‌های آمریکایی، فرانسوی و همچنین مقامات سایر کشورهای غربی می‌گویند درباره ادعای اصلی عربستان تردید دارند: اینکه شورش حوثی‌ها (جنبش انصارالله) از انگیزه‌های ایران برای تسلط بر بخش‌های عظیمی از گلوگاه‌های جهان عرب نشأت می‌گیرد.

رهبران کشورهای اروپایی در همین راستا اظهاراتی مطرح کرده‌اند تا به ریاض بفهمانند که شکیبایی آنها در برابر تهاجم سه هفته‌ای این کشور ـ با همراهی 9 کشور دیگر ـ رو به اتمام است. آنها می‌گویند تنها با مذاکره است که می‌توان از تجزیه یمن جلوگیری کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه بعد از دیدار با همتایانش در گروه کشورهای 7 گفت: «هیچ‌کس این چشم‌انداز که مشکل یمن از طریق نظامی حل شود را پیش‌بینی نمی‌کند.» وزیر خارجه آلمان اضافه کرد کشورهای گروه 7 خواستار بازگشت به گفت‌وگو هستند.

«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا و سایر مقامات بلندپایه این کشور ایران را به حمایت مالی و نظامی از انصارالله با هدف توسعه نفوذ در خاورمیانه متهم کرده‌اند، اما مقامات اطلاعاتی آمریکا و اروپایی در محافل خصوصی با رد این ادعاها می‌گویند حمایت‌های ایران محدود است.

دو مقام آمریکایی که می‌گویند نمی‌خواهند علناً از همکاران بلندپایه‌شان انتقاد کنند به بلومبرگ می‌گویند «حوثی‌ها» با اسلام شیعی مد نظر ایران در یک صف قرار نمی‌گیرند. دو مقام اروپایی هم در اظهاراتی مشابه می‌گویند آنها از رهبران ایران در تهران یا روحانیون بلندپایه در شهر مقدس قم تبعیت نمی‌کنند.

طبق گفته یک مقام آمریکایی، حوثی‌ها در حال نبرد با سلاح‌های کوچک و سبکی هستند که سالهاست آنها را در اختیار دارند و یا از نیروهای امینی تحت حمایت آمریکا آنها را غنیمت گرفته‌اند. آنها به تسلیحات، پول، اطلاعات یا راهنمایی‌های ایران وابسته نیستند.

«یازید سایگ»، از اعضای ارشد بخش خاورمیانه بنیاد «کارنگی» هم معتقد است: «علی‌رغم هیاهوهای آشکار درباره توسعه‌طلبی ایران در یمن، این درگیری‌ها تقریباً به طور تمام و کمال از محرک‌ها و تسلیحات محلی نشأت گرفته و هدایت می‌شوند.»

انتهای پیام/ ا.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها