امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150108
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۳۴
تعداد بازدید: 458
حجت‌الاسلام سیدکاظم سیدباقری عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره ساختار قدرت در عربستان سعودی به خبرنگار آیین و اندیشه پیروان ...

حجت‌الاسلام سیدکاظم سیدباقری عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره ساختار قدرت در عربستان سعودی به خبرنگار آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود گفت: یکی از ویژگی‌های ساختار حکومتی در عربستان سعودی غیر دموکراتیک بودن آن است، به طوری که هر انسان با انصافی با مراجعه به ساختار و سامانه سیاسی در عربستان به این نکته اذعان می‌کند که حکومت و نظام سیاسی در عربستان، نظامی پادشاهی، غیر دموکرات و خودکامه است.

وی در ادامه افزود: ویژگی دیگر این است که متأسفانه دولت عربستان به جای عمل به آموزه‌های دقیق اسلام با قدرت‌های بزرگ متحد شده‌ و ذیل سیطره آنها موجودیت و قدرتش را استمرار داده‌ است، همینطور پول هنگفتی که در اختیار دارند آنها را به این تصور انداخته که پول می‌تواند کلیت ساختار را نجات دهد، بنابراین در هر امری دخالت کنند.

حجت‌الاسلام سیدباقری با اشاره به برخی آمارهای یک سال اخیر که مبنی بر خرید سلاح بیش از 80 میلیارد دلار توسط عربستان سعودی است و این کشور به یکی از بزرگترین خریداران سلاح در دنیا تبدیل شده است، توضیح داد: حال آنکه در کل جهان خرید و فروش سلاح 18 درصد کاهش یافته است! همه اینها باعث شده که عربستان تصور کند با قدرت نظامی و سلاح می‌تواند به اهداف خود برسد.

وی در ادامه یادآور شد: در حالی که مشاهده می‌کنیم قدرت‌های بزرگ که ادعای دموکراسی دارند در برابر خواسته‌های به حق مردم یمن ایستادگی می‌کنند و حاضر نیستند این فرآیند ناشایست مبتنی بر تقابل دموکراسی و خواست مردم یمن است را محکوم کنند چرا که عربستان در حوزه قلمرو و منافع مادی و گروهی آنها قراردارد و هیچ محکومیتی برای این کشور به وجود نمی‌آورند به جز آن بخشی که از جانب ملت‌ها است!

این استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ از اصطلاحاتی نظیر حقوق بشر، دموکراسی و مردم‌سالاری را در حد منافع خود استفاده می‌کنند، توضیح داد: این درحالیست که ما می‌دانیم عربستان نه مردم‌سالاری و نه حقوق بشر را رعایت می‌کند، از سوی دیگر اقدامی هم که در حال انجام است کاملاً برخلاف موازین و مقررات بین‌المللی است.

سیدباقری درباره شرایط یمن توضیح داد: مردم یمن براساس اصل تعیین سرنوشت خود قیام کردند، رییس‌جمهورشان را کنار گذاشتند و تلاش کردند به نظام و هدف مطلوب خود دست یابند اما متأسفانه همه آنچه عربستان و قدرت‌های بزرگ نظیر آمریکا در یمن انجام دادند برخلاف قوانین بین‌المللی، خواست مردم و حتی شعارهای مردم‌سالاری و حقوق بشر است.

وی همچنین گفت: عربستان باید به این فکر کند که ناکارآمدی سیاسی با پول رفع نمی‌شود بلکه با احترام به حقوق ملت‌ها، مردم‌سالاری دینی و اتکا به داشته‌های ملی، بومی و اسلامی صورت می‌گیرد.

وی وظیفه اصلی جهان اسلام به ویژه علمای جهان اسلام را آگاهی‌بخشی به شمار آورد و گفت: واقعیت این است یکی از معضلات ما در جهان اسلام، نبود آگاهی و کمبود دانش و بصیرت سیاسی است، اگر به معنای دقیق کلمه آنچه را در عربستان می‌گذرد اطلاع‌رسانی کنیم، یک تقابل تمام‌عیار نسبت به هر آنچه عربستان نمایش داده، شکل می‌گیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان گفت: سیطره قدرت‌های بزرگ و بیگانه برخلاف اصل مسلم نفی سبیل در اندیشه سیاسی اسلام است و باید رفع شود. بنابراین ملت‌های مسلمان باید بیش از پیش به خودباوری برسند و برای جلوگیری از اقدامات مداخله‌جویانه دیگر کشورها تلاش کنند.

انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار