امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150216
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۱۸
تعداد بازدید: 451
در پی تغییرات گسترده در هیات حاکمه سعودی؛
تغییرات اعمال شده در پادشاهی سعودی به وضوح بیان گر انحصاری شدن بیش از پیش قدرت در دستان خانواده سلمان و جناح تندرو سدیری هاست.

در پی تغییرات گسترده در هیات حاکمه سعودی؛

به گزارش گروه بین الملل پیروان موعود، دگرگونی های صورت پذیرفته در راس هرم سعودی که روز گذشته از سوی رسانه های منطقه منتشر شد را می توان در تاریخ عربستان سعودی بی نظیر دانست.

ملک سلمان بن عبدالعزیز اگرچه در ابتدای جلوس بر تخت پادشاهی تغییرات شگرفی را میان دولت مردان سعودی اعمال نمود، اما نکته حائز اهمیت در تحولات روز گذشته سنت شکنی وی می باشد. سلمان بن عبدالعزیز با تعیین محمد بن نایف به عنوان ولی عهد و هم چنین ارتقای موقعیت پسرش محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولی عهد عملا سنت یک قرن اخیر حاکم بر پادشاهی سعودی مبنی بر جانشینی برادر به جای برادر را از میان برد. این در حالی است که بنا بر وصیت ملک عبدالعزیز بنیان گذار سعودی مادامی که فرزندان ذکور وی در قید حیات هستند سلطنت به نوادگان نخواهد رسید.

محمد بن نایف به عنوان امنیتی ترین چهره پادشاهی سعودی و از جناح سدیری به عنوان ولی عهد تعیین شد

پادشاهان پیشین سعودی به خصوص ملک عبدالله تمایل داشتند که زمینه تغییر این پروسه را فراهم نموده و مسیر را برای فرزندان خویش جهت حکمرانی بر پادشاهی سعودی مهیا نمایند، با این وجود و علی رغم ارتقای موقعیت متعب بن عبدالله و اطرافیانش در راس هرم سعودی از کنار نهادن آن اصل کلیدی امتناع ورزید، امری که اکنون سلمان بن عبدالعزیز بی پروا و با عزل مقرن بن عبدالعزیز کوچک ترین فرزند بنیان گذار سعودی به اجرای آن همت گذارده است.

از شاهزاده مقرن ولی عهد معزول به عنوان میانه رو ترین شخص در پادشاهی سعودی نام برده می شد

حال بایستی مشاهده نمود که واکنش سایر اعضای خاندان سلطنتی به تغییرات صورت چگونه است. بنابر رسم دیرین در پادشاهی سعودی تمامی مناصب و وزارت خانه ها در میان فرزندان عبدالعزیز تقسیم شده است، به طور نمونه وزارت خارجه به فرزندان ملک فیصل اختصاص داشت. اکنون اما سلمان بن عبدالعزیز از زمان بر تخت نشستن به مرور از قدرت سایر اعضای خاندان سلطنتی کاسته، به قوانین سنتی پشت پا زده و بر میزان نفوذ و قدرت خانواده خود به شدت افزوده است.

سعود الفیصل دهه ها سکان وزارت خارجه سعودی را بر عهده داشت

ملک سلمان جهت مقابله با واکنش تند سایر اعضای خاندان سلطنتی توانسته حمایت نسبی جبهه سدیری ها را کسب نماید. سدیری ها به هفت تن از فرزندان تنی عبدالعزیز اطلاق می شود که مادرشان حصبه بن احمد سدیری است. سدیری ها به داشتن مواضع افراطی و نزدیک به وهابی ها شهره اند. ملک فهد پادشاه پیشین، نایف و سلطان ولی عهدهای سابق جزو برادران سدیری سلمان اند. محمد بن نایف ولی عهد کنونی فرزند نایف بن عبدالعزیز نیز از طایفه سدیری ها است. ملک سلمان هم چنین جهت کسب حمایت جریان های سلفی، دست آن ها را در اعمال قدرت در سطح جامعه باز گذارده است.

عادل الجبیر وزیر خارجه جدید جزو خاندان سعودی نمی باشد

برآورد تحولات کنونی سعودی دو حالت را برای آینده این کشور متصور می سازد. در حالت اول ملک سلمان در آینده ای نه چندان کوتاه مدت بر تمامی رقبا غلبه کرده و قدرت را انحصاری خواهد نمود. حالت دوم آن که سایر اعضای خاندان سلطنتی تغییرات صورت پذیرفته را بر نتافته و به مقابله با ملک سلمان می پردازند، امری که امکان کودتا و یا سقوط احتمالی شاه حاکم در آینده را به ذهن می رساند.

تغییرات اعمال شده همگی در راستای تثبیت و ارتقای موقعیت محمد بن سلمان صورت پذیرفته است

تحولات ماه های اخیر و از زمان بر تخت نشستن ملک سلمان به قدری شتاب زده بوده که ناظران منطقه ای را متعجب ساخته است. در بعد سیاست خارجی، روش نسبتا محتاطانه عربستان در مواجهه با بحران های منطقه ای و اهمیتی که این کشور برای دیپلماسی آرام قائل بود، با تصمیم به حمله هوایی به یمن به دور انداخته شد. این کشور  ناگهان در نقش غیرمعمول رهبر حرکتی ظاهر شده است که بسیاری در منطقه آن را یک عملیاتی نظامی مورد حمایت کشورهای عرب محافظه کار برای جلوگیری از آن چه توسعه طلبی ایران نامیده می شود تلقی می کنند.

انتصاب عادل الجبیر به جای سعود الفیصل کار کشته که بیش از چهار دهه سکان وزارت خارجه عربستان سعودی را برعهده داشته بر تایید هر چه بیشتر فرضیه انحصار قدرت در خانواده سلمان صحه می گذارد. کنار گذاردن شخصیت های سال خورده اما اثر گذار و تعیین شخصیتی هم چون الجبیر که عضو خاندان سلطنتی نبوده و فاقد نفوذ بالایی در سطح جامعه است را می توان به کنار نهادن رقبا و موانع کلیدی پیش پای فرزندان جوان ملک سلمان به ویژه محمد بن سلمان دانست. حذف علی النعیمی از مدیر عاملی شرکت نفتی آرامکو به عنوان بزرگترین شرکت نفتی پادشاهی سعودی و برکناری زودرس وی در ماه های آتی از وزارت نفت پس از دهه ها سکان داری این وزارت خانه و جایگزینی عبدالعزیز بن سلمان فرزند دیگر ملک سلمان که هم اکنون در سمت معاونت وزارت نفت قرار دارد پازل حذف رقبا و انحصار قدرت نزد خانواده سلمان را تکمیل خواهد کرد، امری که با دشواری های داخلی و بین المللی زیادی روبرو است.

ملک سلمان جهت تحقق رویاهایش در انتقال قدرت به فرزند جوانش با معضلات داخلی و بین المللی متعددی روبرو است

تنش میان شاه زادگان داخلی که از قدرت محروم مانده و یا به حاشیه رانده شده اند در کنار معضلات پیش روی سعودی در منطقه من جمله اقدام شتاب زده در حمله به یمن، تضعیف موقعیت این کشور در برابر ایران در سطح منطقه، رشد روز افزون جریان های تروریستی در حاشیه عربستان نظیر داعش در عراق و القاعده در یمن در کنار عدم مشروعیت داخلی و ناکارآمدی خاندان سعودی امکان این مقوله را فراهم می سازد تا پیش از آن که ملک سلمان رویاهایش محقق شود پادشاهی عربی سعودی به سوی محاق حرکت نموده باشد.

منبع:فرهنگ نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها