امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150291
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۵۶
تعداد بازدید: 439
ابهام زدایی در زمینه مهدویت
توجه و دغدغه ما نسبت به آسیب های مهدویت، نشان می دهد این مسئله ذهن و فکر جوانان و منتظران را به خود درگیر نموده است و اگر جلوی آن گرفته نشود،

ابهام زدایی در زمینه مهدویت

به گزارش پیروان موعود به نقل از شبستان، نشست علمی "مهدویت، آسیب ها و امیدها" (آینده پژوهی جریانات انحرافی و وظائف حوزه های علمیه) به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی از سلسله نشست های علمی تخصصی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با حضور حجت الاسلام سیدریاض حکیم استاد و پژوهشگر برجسته عراقی و نماینده آیت الله سیدمحمدسعید حکیم در ایران، حجت الاسلام محمدتقی ربانی، مدیر پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی و دبیر علمی حجت الاسلام رحیم کارگر، مدیر گروه آینده پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار شد.

حجت الاسلام کارگر در ابتدای نشست هدف از برگزاری این نشست را بررسی سه محور تحلیلی از وضعیت مدعیان و جریانات انحرافی، آینده‌نگری جریانات انحرافی و نگاه آینده پژوهانه به این جریانات و ترسیم یک آینده امیدبخش و روشن و وظایف و مسئولیت های اندیشوران حوزوی در قبال این جریانات عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: توجه و دغدغه ما نسبت به آسیب های مهدویت، نشان می دهد این مسئله ذهن و فکر جوانان و منتظران را به خود درگیر نموده است و اگر جلوی آن گرفته نشود، رو به گسترش خواهد، حتی اگر یک نفر گرفتار این جریانات انحرافی شود، ما نگران خطرات و یاس و ناامیدی هستیم که این گونه جریانات انحرافی ایجاد می کند در حالی که ایجاد تفرقه میان صفوف مسلمانان، کاشتن بذر نفاق و دو دستگی، سوء استفاده های مالی، بهره برداری های سیاسی و اجتماعی و از بین رفتن فرصت ها و موقعیت ها و... از جمله پیامدهای سوء این گونه جریانات انحرافی است !

مدیر گروه آینده پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی گفت: ما وظیفه داریم برای باورداشت اندیشه اصیل مهدویت، با سناریوهای مختلف دشمن آشنا شویم و از طرفی مانع گسست فکری و فرهنگی جوانان و مردم با این اندیشه سترگ و الهی شویم، این نشست ها می تواند مطلع و آغازی برای این امر مهم باشد. در اینجاست که آینده پژوهی نقش مهم و کلیدی خود را نشان می دهد و بر رصد کردن این گونه جریانات خطرناک و بررسی محتملات و سناریوهای فرارو تاکید می کند!!

حجت‌الاسلام سیدریاض حکیم در ادامه این نشست علمی، با اشاره به آسیب های حوزه مهدویت اظهارداشت: این آسیب ها به دو بخش آسیب ها و مشکلات نظری و آسیب ها و مشکلات عملی تقسیم می شوند این در حالی است که مهمترین آسیب ها و اشکالات نظری که بر اعتقاد شیعه در بحث مهدویت وجود دارد در پنج مورد اثبات ولادت حضرت(عج)، مشکل طول عمر ایشان، غیبت ایشان که بسیاری آن را امری غیر متعارف می دانند، فایده وجود ایشان و مسئولیت ایشان و توجیه عدم ظهور ایشان با توجه به گسترش ظلم و ناعدالتی در جهان تقسیم می شوند.

وی با اشاره به مشکلات و آسیب های گفت: با توجه به اینکه بحث غیبت خصوصا از ناحیه مخالفین این اندیشه امری غیر متعارف است و این مسئله نیز طبیعی است؛ باید به دنبال مشابهاتی برای این قضیه باشیم. (مثلا بحث بازگشت حضرت عیسی(ع))؛ این امر خود می تواند این مسئله نامتعارف را تا حدی برطرف نماید.

حجت الاسلام حکیم با بیان اینکه مسئله مهدویت با بقیه اعتقادات فرق اساسی دارد، تصریح کرد: این موضوع به امید و آینده شیعیان مرتبط است، اکنون در کشورهای شیعی جهان غیر از ایران، شیعیان در وضع اسفباری هستند. بنابراین دریچه امید شیعیان و پیروان، مهدویت است، طبیعتا این دریچه آسیب پذیر است؛ بدین صورت که شخصی ادعا می کند، مردم هم برای رهایی از مشکلات خود از این شخص تبعیت می کنند بنابراین مسئولیت مبلغان این است که زیاد روی مسائل احساساتی تکیه نکنند و بیش از حد مسئله مهدویت را با امید برخاسته از احساس قرین نکنند.

این پژوهشگر عراقی ادامه داد: اصل مهدویت، بیشتر از باب اصول دین و تکلیف باید مهم باشد نه مُخلّص از مشکلات، مبلغان مثال های امیدبخش بیاورند اما از جنبه های دینی و شرعی نه احساسی، مردم نباید توقع مادی و دنیوی داشته باشند به گونه ای که اکنون متأسفانه بسیاری صرفا برای رفع مشکلات به دنبال ظهور هستند و اگر این قضیه اتفاق نیفتد، با توجه به جنبه احساسی که پیدا کرده است می تواند آسیب زا باشد بنابراین امید باید بر اساس اعتقاد و دلیل شرعی باشد نه بر پایه احساس، الان در برخی جلسات عمومی تکیه مبلغان بر جنبه احساسی قضیه هست که البته ممکن است بدون قصد نیز باشد. مبلغ تأکید بر بعد اعتقادی ندارد. باید تعادل برقرار باشد.

وی با اشاره به ابهام در بعضی از مسائل مهدویت، افزود: مثلا خیلی نمی دانند ارتباط با امام شیعه در زمان غیبت به چه نحو است، این نکات برای جامعه روشن نشده است بنابراین سریع تا شخصی خوابی یا ادعایی بیاورد، باور می‌کنند‌ و این آسیب بزرگی است اینجا بزرگان و حوزه و متخصصان وظیفه دارند این مسائل را روشن سازند.

حجت الاسلام حکیم با اشاره به دو جنبه در مهدویت خاطرنشان کرد: بخشی که ادله مرتبط با آن معتبر است مثل علائم و نشانه های حتمی و بخشی دیگر که ادله آن معتبر نیست مثلا نحوه ارتباط مردم، تعداد اصحاب و خصوصیات اصحاب و... در نتیجه روایات زیاد، افرادی ادعا می کنند و به دنبال آن مردم تبعیت و همراهی می‌کنند، شاید گاهی اصل مطلب درست است، اما تطبیق آن درست نیست متاسفانه الان در رسانه ها تطبیق هایی هست که بدون هیچ دلیلی ارائه می شود بنابراین نباید بر اساس روایات غیر معتبر فرهنگ سازی صورت گیرد، البته ما نمی گوییم این روایات، از اساس کنار گذاشته شوند بلکه باید در محافل علمی مطرح و بررسی شوند و لازم است حوزه علمیه برنامه ریزی گسترده در این زمینه داشته باشد.

این پژوهشگر عراقی با بیان اینکه باید در کل مسئله تبلیغ، مورد توجه قرار گیرد و در فرهنگ سازی جامعه در حتمیات و امور معتبر تکیه شود، گفت: مسئله دیگر اینکه مردم باید بدانند چطور بری الذمه می‌شوند تا از ادعاهای پوچ دور شوند، باید ارتباط خود را با مراجع و حوزه های دینی بیشتر کنند، همچنین مراکز مهدوی، اشکالات و آسیب ها را جمع کنند و برای هر مشکل یک راه حل ارائه کنند و به طلاب و مبلغین ارائه نمایند تا هم شرعی و هم قابل استفاده باشد.

حجت‌الاسلام ربانی، مدیر پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در ادامه این نشست گفت: مذهب شیعه و پیروان مکتب اهل بیت(ع) از زمان بعثت تاکنون ارتباطشان با معصوم و معارف قدسی و وحیانی و بدنبال آن بعد از آغاز غیبت با کسانی که از جانب ائمه به عنوان حجت معرفی شده اند، قطع نشده است همچنین در مقابل انوار ساطع از مذهب شیعه و مکتب نورانی اهل بیت(ع) دشمنان همیشه در طول تاریخ در هر فرصتی با تعرض، قتل و کشتار خصوصا کشتار عالمان دینی، به دنبال بیان دشمنی بودند. این دشمنی محدود به امروز یا گروه خاصی نبوده است. آنچه مهم است، اینکه حوزه علمیه علوم و معارف اهل بیت(ع)، مظهر رشد، بالندگی و هماوردی شیعه در میان سایر مذاهب و حتی در برابر سایر مکتب ها و نحله های علمی جهانی و بالاتر در مقابل سایر ادیان است.

وی تاکید کرد: بنابراین بر ما لازم است تعامل میان مراکز علمی را بیشتر نماییم، همچنین طراز انسانی را بیشتر مورد مدنظر قرار دهیم و به مطالب و مباحثی که در حوزه های علمیه هست بیشتر استفاده کنیم. شیعه بدون حوزه علمیه یعنی نابودی و سقوط، سندی که در این باره هست علویون حجم کمیتی بالایی داشتنتد اما چون ارتباط خود را با حوزه قطع کردند منجر به سرافکندگی شیعه شد. باید بر این مطلب تکیه کنیم که تمام هویت ما حوزه است.

حجت الاسلام ربانی در ادامه گفت: مهمترین رسالت و وظیفه حوزه توجه و اعتناء به مهدویت به طور عام و خاص است، با توجه به اهمیت مباحث مهدویت در حوزه، گاه گاهی شاهد اخبار ناگواری از بروز و ظهور مدعیان هستیم. کمااینکه در عراق، ایران، افغانستان و مناطق دیگر شاهد فعالیت آنها با شیوه های ناپسند هستند و ضرباتی به ما وارد کرده است، تحلیل این وضعیت، و وظائف حوزه های علمیه خصوصا با نگاه آینده پژوهانه، ضرورتی است باید مورد بررسی قرار گیرد. شاید پاسخ به برخی از سؤالاتی که در این زمینه وجود دارد می تواند راهگشا باشد.

مدیر پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با اشاره به برخی از این سوال ها گفت: چه خلأهایی خاستگاه این جریانات در حوزه علمیه است؟ آیا باید یکسری نگاه ها و تأملاتی در مراکز علمی داشته باشیم؟ عرصه هایی که این شبهات از آنجا شروع و تخم ریزی می شوند کجاست؟ مدعیان از چه شیوه ها و ابزارهایی برای گسترش افکار انحرافی خود در حوزه بهره می گیرند؟ عوامل اصلی طمع و دست اندازی مدعیان برای جذب و انتخاب گروه‌های مخاطب در حوزه چیست؟ با ادبیات آنیده پژوهانه چگونه می توان بر اساس ترسیمی از آینده مطلوب از حوزه بر اساس مواد علمی موجود، تجربه مراکز و اشخاص در مهدویت و تجربه کهن و گرانسنگ حوزه های علمیه شیعه طرحی روشن و آینده نگرانه ارائه داد؟ چرا برخی از منابع در مقابل اولین وزش های مدعیان، شکننده اند و حتی برخی دستمایه و سند برای ادعاها هستند و راه برون رفت از این وضعیت چیست؟ و در نهایت اینکه کارویژه ها برای توجه به خطر مدعیان و به حرکت درآوردن قدرت عمومی حوزه برای از بین بردن این سروصداهای باطل چیست؟

حجت الاسلام حکیم مدعیان مهدویت را در ۳ دسته تقسیم کرد و بیان داشت: اشخاص نادان که مبتلا به توههمات هستند. قصد بدی ندارند. درگیر توهمات شخصی خود هستند. این اشخاص امکانات محدود و شخصیت غیرمتعادل دارند. برنامه های آنها استراتژیک نیست و بسیار نامتجانس است و دسته دوم افرادی هستند که مصالح شخصی دارند. سوء استفاده از مردم می کنند. هوش نسبی و امکانات نسبتا خوبی دارند که البته باز محدودند اما از صنف اول خطرناکترند. اینها هدف نزدیک دارند و هدفشان استراتژیک و پیچیده نیست

وی ادامه داد: دسته سوم و دسته اصلی افرادی هستند که با سرویس های خارجی در تماسند. اینها هوش و امکانات بسیار خوب و وسیعی دارند. آمادگی برای انجام هر کاری دارند. نمونه این حرکت را در کشور عراق، در شهر نجف داشتیم. البته مستنداتی هم هست که در یکی از کشورهای منطقه ، این حمایت و پشتیبانی صورت می گیرد. به هر حال کشورهای مسلمان و شیعی که وضعیت آشفته و فلاکت‌باری دارد؛ به محض اینکه کسی ادعا می کند و در ادعایش هم به جنبه دینی توجه می کند و هم جنبه مادی؛ لذا مردم سریع جذب می شوند.

حجت الاسلام حکیم با اشاره به لزوم توجه به ابهامات در زمینه مهدویت، گفت: برای حفظ جامعه تشیع، خودمان باید شروع کنیم، استراتژی داشته باشیم. اصلیات و محکمات مطرح شود، اگر می خواهیم وارد جزئیات شود باید با مشورت با بزرگان باشد. بنابراین مراکز و موسسات حوزوی باید برنامه استراتژیک در مقابل برنامه های آنها داشته باشند.

پایان پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها