امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150334
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۵۱
تعداد بازدید: 329
جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه و رقیب انتخاباتی سابق اوباما در سخنانی مدعی شد سیاست‌های اشتباه دولت اوباما در خاورمیانه باعث برتری ایران در منطقه شده است.

 به گزارش پیروان موعود، مک‌کین در مصاحبه‌ای با شبکه «MSNBC» آمریکا با اشاره به اینکه وارد نشدن آمریکا به بحران‌های خاورمیانه باعث کسب برتری ایران در منطقه شده است، مدعی شد ایران هم اکنون کنترل ۴ پایتخت عربی شامل بغداد، دمشق، بیروت و صنعا را در دست گرفته است.

مک‌کین گفت: «یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما این است که متحدان ما از جمله ترکیه و عربستان خطر و تهدید ایران را بزرگ‌تر از تهدید داعش می‌دانند.

آنها از حفظ برتری ایران بر منطقه نگرانی دارند.

اگر ایالات‌متحده آمریکا از اپوزیسیون و نیروهای میانه‌رو سوری حمایت جدی‌تری می‌کرد و به آنها سلاح و آموزش می‌داد، در این صورت کشورهایی چون ترکیه هم اکنون همکاری بیشتری با ما داشتند.»

مک‌کین افزود: «من فکر می‌کنم اگر ما فردا به دولت ترکیه بگوییم که با داعش می‌جنگیم، منطقه پرواز ممنوع مورد نظر شما را بر فراز سوریه برقرار می‌سازیم، به نیروهای معارض سوری سلاح و تجهیزات می‌دهیم و از پایگاه هوایی شما برای بمباران سوریه استفاده خواهیم کرد، در این صورت ایالات‌متحده آمریکا همکاری‌های بیشتری از دولت‌هایی چون ترکیه برای بحران خاورمیانه شاهد باشد.» 

مک‌کین در ادامه تاکید کرد: «متاسفانه تمرکز دولت اوباما در شرایط کنونی روی مساله داعش است در شرایطی که ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن نفوذ گسترده‌ای دارد. 

هم اکنون نفوذ اصلی در عراق از آن ما نیست بلکه در دست ایران است.»

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی و رئیس کمیته امور نیروهای مسلح سنا در ادامه افزود: «یکی از اشتباهات اصلی اوباما این بود که توصیه تیم امنیت ملی خود مبنی بر تسلیح و حمایت جدی از ارتش آزاد سوریه را رد کرد. 

در اثر این اقدام رئیس‌جمهور، ما الان در سوریه شاهد اتفاقات عجیب و غیرطبیعی هستیم.

یکی از دلایل اصلی قدرت گرفتن گروه‌های تندرو اسلامگرا در سوریه نیز به همین خاطر بود.»

او گفت: «به دلیل همین سیاست‌های اشتباه، ما الان در سوریه بین دو انتخاب بد و بدتر گرفتار شده‌ایم.

یا باید اسد را انتخاب کنیم یا به قدرت رسیدن گروه‌های تندرو اسلامگرا را شاهد باشیم. 

این وضعیت به خاطر این است که دولت اوباما صحنه را ترک کرد و بر اوضاع مدیریت نداشت.»
 

منبع:جهان نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها