امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150362
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۰۴
تعداد بازدید: 496
آیت‌الله جوادی‌آملی
هیمنه و سلطه قرآن بر کتب دیگر نشانه برتری پیامبر(ص) آورنده این کتاب نسبت به سایر انبیاء است.

آیت‌الله جوادی‌آملی

به گزارش پیروان موعود به نقل از ایسنا،‌ منطقه قم، این مرجع تقلید در درس تفسیر در مسجد اعظم در ادامه تفسیر سوره مبارکه سوره شوری گفت: هیمنه و سلطه قرآن بر کتب دیگر نشانه برتری پیامبر(ص) آورنده این کتاب نسبت به سایر انبیاء است.

وی با بیان این‌که «اداره امور با شریعت متفاوت است» تصریح کرد: ممکن است عقل در برنامه‌های شخصی و برنامههای مرتبط با نهاد تنظیم کننده امور باشد که آن را عادت گویند ولی اینها شریعت نیست.

این مرجع تقلید بیان کرد: در حقیقت عادت نمیتواند بهشت و جهنم را برای انسان به ارمغان بیاورد و یا از بین ببرد بلکه شریعت اسلامی است که بهشت را به ارمغان آورده است.

وی گفت: بشر اولی اندک بودند و ساده زندگی می‌کردند که نشانه آن این است که وقتی حادثه تلخ اتفاق افتاد و یکی از فرزندان آدم برادرش را کشت نمیدانست با این نعش چه کند.

این مفسر قرآن تصریح کرد: یک سری برنامههای مقعطی جزء دین است ولی یک سری دستورات دین و اسلام بینالمللی است که برای کل جهان است، از جمله اینکه با مردم درست سخن بگویید، نباید بگوییم که چون فرد مقابل مسلمان نیست نمی‌توان با او صحبت کرد در حالی که چون انسان است باید با انسان مودبانه رفتار کنیم.

وی گفت: ادب جزء ظرافتهای رفتاری انسان است و خداوند نیز به ما امر فرموده است که نباید کاری داشته باشید که طرف مسلمان است یا خیر زیرا حساب و کتاب او با خداست نه با شما.

آیت‌الله جوادی‌آملی اظهارکرد: هیچ مفهومی از «ناس» و «شیء» جامع‌تر نیست و خداوند در این رابطه نیز مفهوم ناس را بیان کرده است و در جای دیگر فرموده است از هیچ چیزی که مرتبط با مردم است کم نگذارید از جمله این امور در درس و تحصیل است.

وی گفت: اگر خواستید کالایی را صادر کنید بهترین و پاک‌ترین میوه را صادر کنید بالاخره آنها انسان هستند و کاری نداشته باشید که آنها مومن هستند یا بت پرست.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به جنایات رژیم آل سعود در یمن تصریح کرد: خداوند خطاب به آل سعود و اسراییل پیام داده است که شما که فاجعه انسانی راه انداخته‌اید مادامی که قابل هدایت هستند باید هدایت شوید و جبران کنید وگرنه باید با سیف به سراغ آنها رفت زیرا هیچ تفاوتی بین آل سعود و اسراییل نیست زیرا آنها با انسانیت، دین حق، عدل و انصاف مخالف هستند.

وی گفت: خداوند فرمود که اگر مسلمان هستی دینت را به پا دار و در آن تفرع و تفرق نکنید زیرا ممکن است که گروهی در دین و در جزییات شریعت و کلام اختلاف داشته باشند ولی دین خدا جای اختلاف نیست.

وی افزود: به فرموده امام علی(ع) هیچ امتی از تفرق به جایی نرسیده است و در آینده نیز نخواهد رسید؛ در ادامه حضرت میفرمایند که در امت پیامبر(ص) هیچ کسی مثل من با وجود اینکه حق مرا در سقیفه غصب کردند و به من ظلم کردند برای وحدت امت اسلامی شوق ندارد.

این مفسر قرآن اظهار کرد: اختلاف قبل از علم بسیار پربرکت است زیرا هر کدام برای تشخیص حق تلاش میکنند. یک اختلاف بسیار مقدس است که همان اختلاف کفه المیزان است که هر دو تلاش میکنند که عدل ایجاد شود ولی وقتی فروشنده کم فروش و گران فروش در این ترازو دستکاری میکند، این اختلاف بعد از علم است که این کار بسیار بد است.

آیت‌الله جوادی‌آملی بیان کرد: اگر درباره نظام بخواهید کسی را بیخود و بی دلیل طرد کنید دچار گمراهی شدهاید زیرا انسان نه باید خودش از نظام اسلامی جدا شود و نه باعث جدایی مردم از این جامعه شود و نباید بی دلیل امت واحده اسلامی و نظام را گرفتار این انفصال‌ها و مشکلات و تفرقها کرد.

وی با اشاره به بحث امت واحده در آیه 92 سوره انبیاء گفت: از نظر وحدت داخلی، اختلافات فکری و کلامی که بین اهل سنت است نباید باعث اختلاف ما با آنها شود؛ با اهل کتاب یعنی یهودیان و مسیحیت که وحی و پیامبر(ص) و خدا را قبول دارند نیز باید یک وحدت داشته باشیم. با انسان‌هایی که اصل توحید را قبول دارند نیز باید یک عهد داشته باشیم و با دیگران نیز باید انسانیت را رعایت کنیم.

این مفسر قرآن اظهار کرد: انبیاء اول آمدند این دشمن درونی را با نرم‌ترین شکل رام کنند. کظم غیظ را همه پیامبران داشتند. کظم غیظ دشمن درونی را رام میکند.

وی افزود: درباره سلیمان که سلطنت داشت نیز فرمود که من این معدن مس را ما مثل این نهر کارون برای او سیل وار روان کردم؛ او از این کار بهرهها گرفت تا برای مردم وسایل حیات بسازد و نه تیر و شمشیر؛ الان اوباما و ستمگران عالم که قدشان بالارفته است روی جنازه‌های 70 میلیون نفر هستند. آنها راه زنی کردند و امروز میگویند که ما قدرت داریم. شما چه تمدن و انسانیتی آوردید؟ شما فقط اسلحهای دست گرفتید و امروز قد کشیدهاید.

این مرجع تقلید در پایان اظهار کرد: فرقی بین اسراییل و آل سعود نیست مگر فرقی بین صدام و آل سعود بود؟ آنها در هشت سال فاجعه به بار آوردند و هزاران شهید از ما گرفتند ولی رفتند و امروز هم آل سعود داعیه خادم الحرمین دارند و اینگونه جنایت میکنند ولی در مقابل اینها ملتی آزاده است که نه ظلم کرده است و نه زیر بار ظلم خواهد رفت.

انتهای پیام

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها