امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15038
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۷
تعداد بازدید: 88
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از فرش فروت پرتال، با وجود موانع ناشی از تحریم‌های غرب علیه ایران، تجارت میوه میان ایران و هند در فصول ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از فرش فروت پرتال، با وجود موانع ناشی از تحریم‌های غرب علیه ایران، تجارت میوه میان ایران و هند در فصول اخیر شکوفا شده است.

بر اساس آمار مرکز تجارت جهانی بمبئی، در سال‌های 12-2011، واردات میوه و خشکبار هند از ایران شامل موز، خرما و کشمش بالغ بر 54.33 میلیون دلار بوده است که نشان از رشد سالانه 30 درصدی دارد.

ارزش صادرات میوه و خشکبار هند به ایران نیز در مدت مشابه برابر با 9.66 میلیون دلار بوده است که از رشد 35 درصدی در مدت 11-2010 خبر می‌دهد.

ویجای کلانتری رئیس کل سازمان‌های صنعتی هند و معاون مرکز تجارت جهانی بمبئی گفت: از آنجایی که اعتبار از سوی ایران فراهم است، این کشور هم خواهان صادرات میوه به هند است و هم تمایل دارد تا به صورت بلندمدت میوه از هند وارد کند.

وی افزود: ایران تمایل دارد تا میوه، محصولات دارویی، فولاد، قطعات خودرو، کالاهای مهندسی از هند وارد کند و حتی وزارت بازرگانی دولت هند به اجرای این مقصود متعهد شده است.

کلانتری در 31 ماه می با هیات نمایندگی از تجار ایرانی ملاقات کرد و ایران را بازار مهمی برای میوه هند خواند. وی توضیح داد: اگرچه مبادلات مرزی به عرضه و تقاضا وابسته است اما پتانسیل افزایش سالانه تا 20 میلیون دلار را دارد.

دیبجانی چادهری مدیر بخش تحقیقات مرکز تجارت جهانی بمبئی نیز گفت: در پی نشست اخیر، فرصت بزرگی برای همکاری میان هند و ایران در 2 بازار میوه خشک و تازه وجود دارد.

وی اضافه کرد: نشست با تجار ایرانی بسیار دلگرم‌کننده بود و شبکه ارتباطی میان صادرکنندگان و واردکنندگان میوه هر 2 کشور وجود داشت. نمایندگان ایران علاقه فراوانی برای همکاری در بخش میوه تازه و خشک نشان دادند.

مدیر بخش تحقیقات مرکز تجارت جهانی بمبئی تصریح کرد: ایران  و همینطور هند در زمینه تولید میوه شناخته شده هستند و بعلاوه هند بازار بزرگی برای میوه دارد؛ همچنین، 2 کشور نزدیکی منطقی با یکدیگر دارند.

طی این نشست، سازمان کل سازمان‌های صنعتی هند و مرکز تجارت جهانی بمبئی با اتاق بازرگانی ارومیه، یادداشت‌تفاهمی مبنی بر ارتقای همکاری میان ایران و هند به امضا رساندند.

چادهری پیش‌بینی کرد: با در نظر گرفتن رشد قابل ملاحظه مبادلات میوه میان 2 کشور، صادرات و واردات این محصول میان ایران و هند در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت.

بر اساس آمار مرکز تجارت جهانی بمبئی، مبادلات تجاری ایران و هند، 15.9 میلیارد دلار برآورد شده است.

این سازمان خواستار اجرای سیستم تعرفه ترجیحی میان 2 کشور شد و اعلام کرد: رشد بیشتر در این زمینه به علت ساختار تعرفه‌های بالای واردات هند محدود خواهد شد.

غلامرضا دیزج نژاد معاون استاندار آذربایجان غربی در بیانیه‌ای اعلام کرد: برای مبادلات میوه‌هایی مانند سیب، انگور، انار و گیلاس میان ایران و هند، در صورت ارتباط‌های تجاری بهتر، پتانسیل‌های وجود دارد.

مدیر بخش تحقیقات مرکز تجارت جهانی بمبئی خاطرنشان کرد: علی‌رغم تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران که تاثیرات بر مبادلات تجاری دوجانبه داشته است و سبب شده است که به تدریج کانال‌های بانکداری بین‌المللی بسته شوند، روند تجارت میوه میان 2 کشور، خلاف اثرات تحریم‌ها حرکت کرده است.

کلانتری افزود: تحریم‌ها برای برخی شرکت‌ها اثر داشته است اما آنهایی که با آمریکا مبادلات ندارند، از این تحریم‌ها متاثر نشده‌اند و بسیاری از این شرکت‌ها مبادلات خود را از طریق امارات و سنگاپور انجام می‌دهند.
انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها