امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15040
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۷
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد حسین فلاح در یک نشست خبری اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از واحدهای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد حسین فلاح در یک نشست خبری اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از واحدهای ریخته‌گری در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند.

وی کشش بازار را مسئله اصلی در توسعه و بقای صنعت ریخته‌گری دانست و تصریح کرد: صنعت ریخته‌گری، یک صنعت انرژی‌بر است که باید در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد توجه خاص قرار گیرد، هر چند در فاز اول اجرای قانون، این اتفاق عملی نشد.

وی ادامه داد: هیچ آماری از سوی وزارت صنعت و یا مراکز مسئول در مورد میزان یارانه نقدی پرداخت شده به بخش صنعت ارائه نشده و این در حالی است که باید 30 درصد از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص می‌یافت.

فلاح افزود: ما هیچ وقت متوجه نشدیم که چرا وزارت صنعت عبارت «پرداخت 30 درصد از درآمدها» را به «یک بسته کمکی» تبدیل کرد که عمده پولی که در آن لحاظ شده بود از طریق وام با نرخ بهره پایین تعریف می‌شد.

وی توضیح داد: به این ترتیب وزارت صنعت به بخش کوچکی از صنایع، وامی پرداخت کرد که سال بعد آن را پس گرفت، هر چند هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه میزان وام پرداخت شده است نیز وجود ندارد.

به گفته وی، از بین 30 شرکت زیر مجموعه انجمن مدیران صنایع، تنها 3 شرکت از صنعت ریخته‌گری موفق به دریافت وام با بهره یک درصد از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها شده‌اند.

رئیس انجمن ریخته‌گری در مورد فعالیت واحدهای ریخته‌گری نیز گفت: در برخی استان‌ها تولید حدود 60 درصد واحدهای صنعتی متوقف شده و برخی صنایع نیز با 50 درصد ظرفیت خود فعال هستند.

* بانک‌ها وثیقه‌های زیادی از تولیدکنندگان در اختیار دارند 

وی با انتقاد از رویکرد سیستم بانکی به بخش صنعت، گفت: بانک‌ها وثیقه‌های زیادی را از تولیدکنندگان در اختیار دارند در چنین شرایطی چرا از این وسایل استفاده نمی‌شود و چرا صحبت از معوقات بانکی مطرح است.

وی در مورد انتظار بخش صنعت از دولت آینده نیز گفت: پرداخت تسهیلات اصلاً موضع بخش صنعت نیست، بلکه اگر بازار تحریک شود و نیاز بازار از طریق تولیدات داخل تأمین شود، بخش صنعت فعال خواهد بود.

فلاح تصریح کرد: برای تحریک بازار باید در ابتدا با مردم به راستی سخن گفته شود و مشکلات کشور به طور شفاف مطرح شود.

وی تأکید کرد: توقع داریم آقای روحانی، روحانی باقی بماند و راستگویی را در کار خود ادامه دهد.

وی با تأکید بر لزوم اجرای قانون در کشور، گفت: اگر قانون اجرا شود، تولید‌کننده نیز تکلیف خود را می‌داند و می‌تواند برای تولیدش برنامه‌ریزی کند.

* لزوم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار 

وی اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار را خواستار شد و گفت: یکی از اصول کار در استراتژی توسعه صنعتی، برقراری تعامل با کشورهای دیگر است که از دولت آینده می‌خواهیم این اصل را اجرایی کند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها