امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150618
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۵۸
تعداد بازدید: 273
اندیشکده امریکایی بروکینگز
عربستان و رژیم اسرائیل از دهه ۶۰ میلادی و در زمان حکومت «جمال عبدالناصر » تا امروزه که چالششان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، در پی یافتن راه‌هایی برای مواجهه با مشکلات منطقه‌ای بوده‌اند.

اندیشکده امریکایی بروکینگز

به گزارش پیروان موعود به نقل از فارس، اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» در تحلیلی پیرامون دیدار غیر رسمی یکی از مقام‌های اسبق عربستان با «دوری گلد»، مدیر کل وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی با محور «مذاکرات هسته‌ای ایران» نوشت: تعامل با اسرائیل برای ریاض به منظور نشان دادن ابتکار عمل بیشتر نسبت به حکومت قبلی این کشور است که هم اینک درگیر تغییر و تحولات گسترده سیاسی و پرسنلی از سوی پادشاه جدید می‌باشد.

از دیدگاه این اندیشکده البته آشکار شدن تماس ریاض با تل‌‌آویو از مجاری دیپلماتیک غیر رسمی موجب افزایش فشار بر پادشاه جدید عربستان سعودی برای یافتن ایده‌هایی در زمینه انجام چنین دیدارهای غیر رسمی دیپلماتیک نیز خواهد شد. بروکینز نوشت: این دیدار و آشکار شدن‌ آن درس‌‌هایی در بر دارد و نشان می‌دهد که برخی کشورهای خاورمیانه و متحدانشان نسبت به سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران ناامید هستند و همچنین این نامیدی با وجود تلاش‌های کاخ سفید برای کاستن از شکاف هنوز ادامه دارد. بنوشته این اندیشکده از دیگر پیام‌های نشست اخیر مقام‌های اسرائیلی و عربستانی این بود که آن‌ها به واشنگتن تاکید می‌کنند به جای اتکا بر آمریکا خود دارای راه کار برای مقابله با مواردی چالشی منطقه چون ایران هستند. بروکینگز در خاتمه نوشت: البته نباید درباره تعامل عربستان سعودی با اسرائیل غلو کرد زیرا این دو از دهه 60 میلادی و در زمان حکومت «جمال عبدالناصر» رییس جمهور مصر تا امروزه که چالششان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، در پی یافتن راه‌هایی برای ارتباط و حتی همکاری در مواجهه با چالش‌های منطقه‌ای بوده‌اند. وبگاه خبری بلومبرگ هفته گذشته درباره برگزاری این نشست غیر رسمی نوشت: «انور اشکی»، از مقامات نزدیک به خاندان آل‌سعود در نشستی در اندیشکده آمریکایی« شورای روابط خارجی» گفت که صلح با اسرائیل و تغییر رژیم ایران برای امنیت منطقه ضروری است. در بخشی از این نشست، دوری گلد مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نیز اذعان کرده بود که مقامات سعودی و اسرائیلی از اوایل سال 2014 دیدارهای محرمانه‌ برای رایزنی در خصوص «تهدید ایران» داشته‌اند. به نوشته بلومبرگ، گلد در مورد این دیدارها گفت: «اینکه امروز ما اینجا هستیم، به این معنای برطرف شدن اختلاف‌های موجود نیست اما امیدواریم در سال‌های آینده این اختلافات را به طور کامل حل کنیم.» اشکی در بخش دیگری از این نشست گفت که وی، که به نمایندگی از ریاض در این نشست حضور پیدا کرده بود، طرحی هفت بندی برای خاورمیانه دارد و «تغییر نظام ایران» و «تشکیل کشوری کردی» از جمله می‌باشند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها