امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15078
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۸
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد‌جعفر محمد‌زاده پیش از ظهر امروز در هشتمین جشنواره فصلی مطبوعات که در محل سرای روزنامه‌نگاران برگزار شد اظهار داشت: ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد‌جعفر محمد‌زاده پیش از ظهر امروز در هشتمین جشنواره فصلی مطبوعات که در محل سرای روزنامه‌نگاران برگزار شد اظهار داشت: باید در تمامی کارها، ایمان و اخلاص به خدا وجود داشته باشد تا با یاری در خداوند متعال در مسیر درستی حرکت شود.

معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: یکی از دلایل به تعویق افتادن برگزاری هشتمین جشنواره فصلی مطبوعات محدودیت در چاپ کتاب این جشنواره بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون مقدمات لازم برای برگزاری نهمین جشنواره فصلی مطبوعات صورت گرفته است بیان داشت: داوری‌های این دوره از جشنواره در حال اتمام است و پیش‌بینی می‌شود در تیرماه سال جاری شاهد برگزاری این دوره از جشنواره فصلی مطبوعات باشیم.

به گفته وی آغاز جشنواره دهم فصلی مطبوعات از ابتدای تیرماه خواهد بود.

محمد‌زاده با تاکید بر اینکه باید شاهد رشد ذخایر بومی روزنامه‌نگاری در کشور باشیم ابراز داشت: پیش از این عمده منابع روزنامه‌نگاری از منابع ترجمه شده بود و ضمن آنکه برخی نیز براساس متدهای غربی تألیف می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون بیش از 100 عنوان کتاب در حوزه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری طی سه سال گذشته تألیف و چاپ شده است خاطر نشان کرد: امیدواریم تا پایان دولت دهم جلد اول دانشنامه مطبوعات ایران به چاپ برسد چرا که در حدود 180 سال  تاریخ مطبوعات ایران مجموعه‌ای مدون در خصوص مطبوعات گردآوری نشده است.

در ادامه محمود اکرامی‌فر دبیر جشنواره فصلی مطبوعات اظهار داشت: تا 40 روز آینده شاهد برگزاری نهمین جشنواره فصلی مطبوعات خواهیم شد.

وی با بیان اینکه دبیرخانه این جشنواره هر روز تمامی آثار مطبوعات و خبرگزاری‌ها را مشاهده و در نهایت داوری می‌کند بیان داشت: انتظار داورها این است که بیش از پیش شاهد چاپ مقاله در خبرگزاری‌ها و مطبوعات باشیم.

اکرامی‌فر یادآور شد: وظیفه رسانه‌های مکتوب این است که از خبرها ابهام‌زدایی کنند و نکات تکمیلی را به خبر اضافه کنند این امر در قالب گزارش خبری، غیرخبری، یادداشت، مقاله، سرمقاله و گفت‌وگوی خبری اتفاق می‌افتد.

به گفته وی؛ مقاله‌ها باید ژورنالیستی باشد این در حالی است که هم اکنون تعداد این گونه مقالات در مطبوعات اندک است.

وی با بیان اینکه روزنامه‌ها هم اکنون احساس می‌کنند که در تولید و انعکاس اخبار به خودکفایی رسیدند گفت: این امر صحیح نیست که روزنامه‌ها در انعکاس اخبار فقط به پتانسیل‌های داخلی خود اتکا کنند و از پتانسیل سایر افراد خارج از مطبوعات استفاده نکنند.

وی متذکر شد: لازمه روزنامه‌نگاری پیوند بین حوزه‌های علم و دانش با مطبوعات است.

اکرامی‌فر افزایش تعداد مقالات در مطبوعات را مستلزم ارتقاء سطح دانش در مطبوعات دانست و افزود: باید پل ارتباطی محکم و اساسی بین حوزه‌های علم و دانش و تفکر ایجاد شود تا از این مکان رسانه‌های مکتوب از پتانسیل‌های موجود استفاده را به عمل آورند.

وی با بیان اینکه شعار ما درشت‌نمایی درست‌ها است اظهار داشت: هم اکنون خوشبختانه تعداد خبرگزاری‌ها از 12 خبرگزاری به حدود 30 خبرگزاری رسیده است.

اکرامی‌فر خاطر نشان کرد: پیشنهاد هیئت داوران به اصحاب رسانه این است که جای مقاله‌ها را در روزنامه‌ها ارتقاء دهند.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار