امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150782
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 425
مذاکرات صلح یمن در ژنو روز دوشنبه بدون حضور هیات انصارالله یمن آغاز شد. در همین حال دبیرکل سازمان ملل که ژنو را بدون دیدار با هیات انصارالله ترک کرده در سخنانی با تاکید بر حمایت این سازمان از تلاش طرف‌های یمنی برای برقراری صلح خواهان اجرای آتش‌بس انسانی در طول ماه مبارک رمضان شد.

به گزارش پیروان موعود به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، مذاکرات صلح یمن در ژنو در حالی آغاز شده که هیات انصارالله یمن هنوز به ژنو نرسیده است.

یک منبع در صنعاء به شبکه المیادین اعلام کرد که هواپیمای حامل هیات انصارالله هنوز در فرودگاه جیبوتی است و به مقصد ژنو حرکت نکرده است.

همچنین منابع اعلام کردند مذاکرات ژنو با هیات دولت مستعفی آغاز شده و سازمان مللنیز اعلام کرده عصر امروز منتظر هیات انصارلله است. این در حالی است که بان کی مون بدون دیدار با هیات انصارالله ژنو را ترک کرد.

عبدالعزیز جباری، عضو هیات اعزامی دولت مستعفی یمن در این خصوص گفت: مذاکرات ما با بان کی مون درباره نحوه اجزای قطعنامه 2216 در یمن بود .

وی تاکید کرد: تا پیش از خروج حوثی ها از شهرهای یمن برقراری آتش بس ممکن نیست.

ریاض یاسین، وزیر خارجه و رئیس هیات اعزامی دولت مستعفی یمن نیز در گفتگو با شبکه اسکای نیوز گفت: برای حل واقعی بحران یمن تلاش می‌کنیم. وی افزود: تا این لحظه از اعضای هیات انصارالله اطلاعی نداریم. هر گونه مذاکراتی باید بر اساس قطعنامه 2216 باشد و ما برای رایزنی برای آتش بس موقت حاضریم.

در همین حال، احمد عوض بن مبارک، مشاور هیات دولت مستعفی یمن به ژنو در اظهاراتی غیرواقع بینانه و بدون درنظر گرفتن حملات ائتلاف سعودی به مردم یمن مدعی شد: حوثی‌ها از ابتدا، مذاکرات ژنو را به شکست کشاندند.

وی در ژنو در مصاحبه‌ای با شبکه اسکای نیوز گفت: نزاع اراده‌ها با حمایت از طرف‌های داخلی و منطقه‌ای برای براندازی دولت یمن وجود داشت و حفظ دولت یمن در حال حاضر چالش اساسی است.

احمد عوض بن مبارک همچنین تصریح کرد که ماندن علی عبد الله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن در صحنه‌ی این کشور نقش بسیاری در بحران این کشور دارد.

از سوی دیگر، شبکه المسیره یمن گزارش داد که گروه‌های سیاسی یمنی امکان صدور بیانیه‌ای را بررسی می‌کنند که در آن نسبت به این که سازمان ملل در روند پرواز هیات‌ها به ژنو شکست خورده است، تاسف خود را ابراز می‌کنند.

همزمان، نماینده حزب الحق یمن در کنفرانس ژنو در سخنانی از جیبوتی به دلیل هماهنگی بد سازمان ملل و تاخیر در سفر آنها به ژنو اظهار تاسف کرد.

حسن زید، دبیر کل حزب الحق یمن گفت: ما در نزاع با سازمان ملل نیستیم و ما خواهان این هستیم که تا به ژنو رفته و پیام مردم یمن را به افکار عمومی جهان برسانیم.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز در میان جمعی از خبرنگاران با طرح درخواست برقراری آتش بس در یمن در ماه رمضان اعلام کرد: یمن در حال حاضر به بمبی ساعتی شبیه است که هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم تا آتش‌بس انسانی کامل و فراگیر در ماه مبارک رمضان در یمن برقرار شود.

وی همچنین اعلام کرد: گروه‌های مسلح در یمن باید هرچه سریعتر از شهرهای این کشور عقب‌نشینی کرده و به آتش‌بس پایبند باشند.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اوضاع ساکنان یمن تاکید کرد که بسیاری از مردم در شهرهای یمن نیازمند کمک‌های فوری هستند.

بان کی مون گفت: ما باید در اولین فرصت ممکن به بحران یمن پایان دهیم و اعلام می‌کنم که سازمان ملل از تلاش تمام طرف‌های یمنی برای برقراری صلح حمایت می‌کند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها